Masy KMB (modyfikowane masy bitumiczne) do hydroizolacji na trudne warunki

2019-11-19 12:30

Masy KMB to nowoczesne preparaty bitumiczne, które dzięki dodatkowi polimerów mają znacznie lepsze właściwości użytkowe od tradycyjnie używanych bitumów. Są przeznaczone do wykonywania grubowarstwowych hydroizolacji bezspoinowych. Nałożone na podłoże warstwą o odpowiedniej grubości tworzą szczelną powłokę. Można ich używać do wykonywania izolacji fundamentów, ale także tarasów, balkonów.

Masy KMB
Autor: Andrzej T. Papliński Masy KMB są przeznaczone do wykonywania grubowarstwowych izolacji fundamentów, zwłaszcza gdy na działce są trudne warunki wodno-gruntowe

Masy KMB mogą być wykorzystane do wykonywania izolacji grubowarstwowych, więc można je stosować jako izolacje przeciwwodne. Przydadzą się wszędzie tam, gdzie są niesprzyjające warunki gruntowo-wodne i budynek będzie potrzebował solidnego zabezpieczenia przed wodą napierającą na ściany fundamentowe lub piwniczne. Nałożone w cieńszej warstwie mogą służyć jako izolacja przeciwwilgociowa - chroniąca przed wilgocią podciąganą kapilarnie. Są też wykorzystywane jako warstwa uszczelniająca w konstrukcjach tarasów, balkonów, dachów. Masa KMB nie zawiera rozpuszczalników organicznych, więc można jej użyć do przyklejania styropianu jako warstwy ochronnej fundamentów.

Nowoczesne masy bitumiczne są łatwe w stosowaniu. Pozwalają przyspieszyć prace hydroizolacyjne. Dają bardzo dobry efekt jako uszczelnienie. Mają znacznie lepsze parametry niż tradycyjne lepiki oraz roztwory i masy asfaltowe. Masy KMB można nakładać nawet na podłoże z niewielkimi pęknięciami. Dzięki dodatkowi polimerów wykazują dużą elastyczność. Można ich używać w niskiej temperaturze, gdy np. tradycyjne papy mogą popękać podczas układania.

Na rynku jest duży wybór mas KMB, które mogą być jedno- lub dwuskładnikowe. Jest między nimi duża rozpiętość cenowa, co wiąże się z różnicami parametrów, koniecznością stosowania dodatkowych preparatów, np. gruntów, itp.

Masy KMB
Autor: Piotr Mastalerz Masy KMB to często produkty dwuskładnikowe (z dodatkiem cementów). Oba komponenty trzeba dokładnie wymieszać przed użyciem w proporcji zalecanej przez producenta

Kiedy warto wybrać masy KMB

Masy KMB jednoskładnikowe

Od dwuskładnikowych różnią się sposobem i czasem schnięcia. Masa KMB jednoskładnikowa wiąże przez wysychanie. Czas schnięcia może wynosić kilkanaście godzin. Zależy on od warunków pogodowych oraz właściwości danego produktu. Dopóki masa nie wyschnie, nie można układać drugiej warstwy hydroizolacji, nie można układać warstw ochronnych ani zasypać wykopów. Nagły silny deszcz może zniszczyć niewyschniętą warstwę masy KMB, więc w razie niepewnej pogody trzeba być przygotowanym na konieczność osłonięcia fundamentów.

Masy KMB
Autor: Andrzej Szandomirski Podstawową różnicą między masami KMB jedno- i dwuskładnikowymi jest czas schnięcia i co z tego wynika - szybkość prac izolacyjnych

Masy KMB dwuskładnikowe

Masy KMB typu 2K zawierają dodatek proszkowy w postaci mieszaniny modyfikowanych cementów. Oba składniki są w osobnych pojemnikach. Proszek trzeba dosypać do masy i wymieszać je razem bezpośrednio przez aplikacją. Dzięki dodatkowi cementu masy KMB dwuskładnikowe szybciej wiążą i schną, więc szybciej uzyskują odporność na deszcz, co pozwala też przyspieszyć kolejne etapy prac budowlanych. Nakładanie drugiej warstwy można zacząć już po kilku godzinach.

Układanie mas KMB: grubość warstwy

Żeby powstała skuteczna powłoka hydroizolacyjna, masy KMB układa się w 2 warstwach, a całość musi być odpowiednio gruba. Warto pamiętać, że chodzi tu o wyschniętą masę. Masy KMB to dyspersje wodorozcieńczalne. Każda z nich zawiera dodatek wody, która odparowuje podczas schnięcia, więc uzyskana warstwa nieco się zmniejszy. Przyjmuje się, że:

  • izolacja przeciwwilgociowa z masy KMB powinna mieć grubość 3 mm,
  • izolacja przeciwwodna z masy KMB powinna mieć grubość 4 mm.

Jednym z wymogów stosowania mas KMB jest przestrzeganie odpowiedniej grubości nakładanej warstwy, co bywa trudne. Niektórzy wykonawcy mogą dysponować przyrządem, o nazwie grzebień inspektorski, który pozwoli to sprawdzić. To blaszka stalowa o schodkowo wykończonych krawędziach, którą wstawia się pionowo w świeżą masę. Przy poszczególnych schodkach jest oznaczenie w milimetrach. To, do którego schodka masa sięga, wskazuje jej grubość.

Masy KMB: dodatek polistyrenu

Żeby uniknąć tego problemu, niektórzy producenci dodają do masy bitumicznej granulki polistyrenu o odpowiedniej średnicy. To zapewnia uzyskanie warstwy o polecanej grubości. Masy KMB nanosi się metalową pacą lub natryskowo. Nałożoną na ścianę fundamentową powłokę trzeba wyrównać. Kuleczki polistyrenu, podobnie jak kruszywo w tynkach, zapewnia uzyskanie odpowiedniej jej grubości.

Masy KMB
Autor: Kreisel Masy KMB nakłada się metalową pacą. Trzeba przestrzegać odpowiedniej grubości warstwy

Masy KMB: na co zwrócić uwagę

Wybierając spośród produktów dostępnych na rynku trzeba zwrócić uwagę na ich parametry użytkowe. Masy różnią się zużyciem, co wiąże się z zawartością cząstek stałych i wody. Zawsze trzeba sprawdzić, ile masy trzeba nałożyć na 1 m2 powierzchni, żeby uzyskać warstwę o określonej grubości. Czasem wbrew pozorom tańszy produkt może okazać się droższy w użyciu, bo trzeba go więcej nałożyć. Ważne jest także odpowiednie przygotowanie podłoża. Pod niektóre masy KMB trzeba wcześniej zastosować dodatkowo grunt, co kosztuje i zabiera czas. Wykonanie grubowarstwowej izolacji wodochronnej może wymagać zatopienia siatki zbrojącej między poszczególnymi warstwami masy KMB. 

Masy KMB
Autor: Andrzej T. Papliński Z mas KMB robi się uszczelnienia miejsc trudnych, np. przejść rurowych. Używa się do tego dodatkowych taśm lub kołnierzy uszczelniających

Zastosowanie mas KMB

Masy KMB są przeznaczone przede wszystkim do wykonywania hydroizolacji pionowych. Gdy chcemy je zastosować jako uszczelnienie poziome, zwłaszcza w dużym stopniu obciążane, trzeba się upewnić, czy dopuszcza to producent. Mas KMB raczej nie układa się na ławach fundamentowych, ponieważ nie mają wytrzymałości, żeby przenieść ciężar całego budynku. Co innego zastosowanie mas na stropach lub tarasach, gdzie obciążenia punktowe będą mniejsze. Zawsze trzeba jednak upewnić się co do zaleceń producenta w tej kwestii.

Wideo: odpowiednia hydroizolacja balkonu i tarasu

Izolacja balkonu i tarasu. Odpowiednia hydroizolacja
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie