| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Renowacja drewnianej podłogi. Jak zmienić kolor desek podłogowych?

Renowacja drewnianej podłogi. Jak zmienić kolor desek podłogowych?

Drewniana podłoga może być inwestycją na całe życie. Aby jednak deski podłogowe Ci się nie znudziły, przy okazji renowacji drewnianej podłogi pomyśl nad zmianą jej barwy i sposobu wykończenia. Zobacz, jak możliwości daje odnawianie podłogi drewnianej.

Podłogi drewniane mimo rosnącej konkurencji są bardzo popularne. Naturalne drewno może odmienić wnętrze - nadać mu klasyczny szyk lub ciepło domowego ogniska. Najcenniejszą zaletą podłóg drewnianych jest jednak możliwość wielokrotnej renowacji wraz ze zmianą barwy i wykończenia podłogi. Pozwala to korzystać z podłogi przez wiele lat bez obawy o jej zniszczenie czy o to, że przyzwyczaimy się do jednej aranżacji.

Renowacja drewnianej podłogi

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Pomysł na zmianę wykończenia desek podłogowych lub nadanie im innej barwy pojawia się najczęściej, gdy przychodzi czas na renowację drewnianej podłogi. Najlepiej zdecydować się na usługi profesjonalnej ekipy. Renowacja zwykle rozpoczyna się od szlifowania podłogi, które pozwala pozbyć się starej warstwy wykańczającej, uszkodzeń oraz zabrudzeń.

Drewniane deski szlifuje się za pomocą szlifierki taśmowej. W zależności od stanu podłogi stosuje się papier ścierny o różnej granulacji. Zaczynając zwykle od wielkości 24-36, a kończąc na papierze o numerze 100-120, można usunąć wierzchnią warstwę podłogi, wyrównać ją oraz wygładzić.

Tak przygotowane drewno poleruje się siatkami ściernymi umieszczonymi w specjalnych polerkach talerzowych. - W przypadku renowacji bardzo starych podłóg należy zwrócić uwagę na znajdujące się w niej gwoździe. Ich wystające główki trzeba dobić, inaczej możemy uszkodzić papier ścierny, a nawet bęben szlifierki – podpowiada Dariusz Turski, menedżer marki Pallmann. – Bardzo ważne są także odpowiednie przejścia między kolejnymi granulacjami papieru ściernego, gdyż zastosowanie zbyt drobnych ziaren spowoduje uwidocznienie rys w warstwie wykańczającej. Szczególnie istotne jest to w przypadku barwienia drewnianych podłóg ciemnymi bejcami, które uwypuklają wady drewna. Warto też dodać, że w dzisiejszych czasach standardem stało się używanie szlifierek taśmowych, które ze względu na wysoką jakość pracy wyparły szlifierki bębnowe. Spowodowane to jest wzrostem oczekiwań inwestorów, którym zależy na jak najlepszych efektach pracy.

Głębokość szlifowania podłogi zależy od jej rodzaju, grubości drewna oraz stopnia zniszczenia. Przy niewielkich uszkodzeniach nie przekracza się grubości 1 mm. Szlifowanie podłogi to poważna ingerencja w strukturę drewna. Ze względu na ograniczoną grubość warstwy użytkowej podłogi drewnianej liczba szlifowań jest ograniczona. Korzyści renowacji podłogi drewnianej nie kończą się na możliwości odnowienia jej wierzchniej warstwy. To także okazja do wypełnienia szczelin, ubytków oraz pęknięć. Po zakończeniu szlifowania i polerowania podłoga jest gotowa do ponownego lakierowania lub olejowania.

Autor: Konrad Kalbarczyk

Sposoby na zmianę koloru drewnianej podłogi

- Sposobów na nadanie odpowiedniego koloru drewnianej podłodze jest wiele - wyjaśnia Dariusz Turski, menedżer marki Pallmann. - Aby zmiana barwy się powiodła, szlifowanie musi całkowicie usunąć pierwotną warstwę wykończeniową, aż do surowego drewna. Dopiero oczyszczoną, odpyloną i suchą drewnianą podłogę można pokrywać preparatami barwiącymi.

Bejce

Do tradycyjnych sposobów barwienia drewna należy bejcowanie. Na rynku jest wiele bejc. Aby osiągnąć zadowalający efekt, powinniśmy wybrać jedną z nowoczesnych bejc o przedłużonym czasie schnięcia. Umożliwi to jednorodne wybarwienie drewnianej podłogi i pozwoli uniknąć smug i nierówności. Umiejętnie nałożona bejca podkreśli i wzmocni rysunek słojów. Bejcowanie podłogi wymaga jednak sporo umiejętności oraz doświadczenia w pracy z drewnem. Szczególnie dużo problemów może się pojawić podczas barwienia dużych powierzchni. Warto zapamiętać, że do barwienia parkietów wolno używać tylko produktów dedykowanych do podłóg. Użycie taniej bejcy do malowania mebli i innych małych powierzchni nie da zadowalających efektów.

Olejo-woski

Najnowszej generacji olejo-woski występują w różnych odcieniach - służą zarówno do wybielania podłogi, jak i jej przyciemniania. Olejo-woski z jednej strony naturalnie barwią drewno, a z drugiej nadają mu ciepłego satynowego połysku. Jednym z popularniejszych obecnie na rynku preparatów tego typu jest produkt marki Pallmann Magic Oil 2K Color. Umożliwia on idealne rozprowadzenie oraz wypolerowanie oleju, dzięki czemu niwelowane jest ryzyko powstania przebarwień czy nierównomiernego wybarwienia. W tej chwili jest to jedyny tego typu preparat dwuskładnikowy na rynku. 

Szczotkowanie drewnianej podłogi

Oprócz zmiany barwy i wykończenia przy okazji renowacji podłogi drewnianej, można pomyśleć także o jej szczotkowaniu. Polega ono na wybieraniu szczotkami miękkiego włókna, czego efektem jest nadanie struktury powierzchni zgodnej z usłojeniem, charakterystycznej dla starszej podłogi. Dzięki temu zabiegowi podłoga będzie wyglądać bardziej stylowo, idealnie wpasuje się w modny nurt vintage. 

Obecnie najbardziej liczą się preparaty, które zachowują naturalny wygląd drewna, nie zasłaniając jego faktury. Jednak niezależnie, na który sposób wykończenia się zdecydujemy, zadbana podłoga drewniana będzie jednym z najbardziej efektownych elementów wyposażenia wnętrza.

Przeczytaj dodatkowo:
Podłoga w wielkim stylu. Wybieramy drewnianą...

Podłoga to kluczowy element aranżacji. Nie tyle jej tło, co fundament, który przesądza o klasie i...

Panele podłogowe - jakie wybrać?

Lekkie, o wysokiej klasie ścieralności i bogatej kolorystce, sprawdzają się w każdym wnętrzu. Panele...

Sposoby na układanie płytek - galeria aranżacji...

Planujesz wykończenie mieszkania lub remont? Zobacz, jak układa się płytki ceramiczne. Podpowiadamy, jak...

Panele podłogowe: za czy przeciw? Panele...

Panele podłogowe mają zwolenników, jak i przeciwników. Do złudzenia przypominają posadzkę z...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...