| muratordom.pl » Wnętrza » Oświetlenie » Planowanie oświetlenia w domu. Oświetlenie ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne

Planowanie oświetlenia w domu. Oświetlenie ogólne, miejscowe oraz dekoracyjne

Światło nie tylko rozprasza mrok. Rodzaj oświetlenia (ogólne, miejscowe lub dekoracyjne), jego usytuowanie i barwa tworzą odpowiednią atmosferę w domu i wpływają na nasze samopoczucie. Zobacz, jak umiejętnie zaplanować oświetlenie w domu.

W mieszkaniu możemy wykorzystać trzy typy oświetlenia: ogólne, miejscowe (kierunkowe) oraz dekoracyjne. Jego rodzaj należy dostosować do funkcji, jaką ma pełnić. Planując oświetlenie danego wnętrza, musimy wziąć pod uwagę powierzchnię, wysokość, liczbę okien oraz ustawienie mebli.

Autor: Andrzej Szandomirski

Oświetlenie nad stołem

Autor: Krzysztof Zasuwik

Oświetlenie nastrojowe

Dlatego, zanim zostanie ustalony przebieg instalacji oświetleniowej, trzeba zrobić wstępną aranżację wszystkich pomieszczeń, rozplanować poszczególne strefy, a następnie wyprowadzić odpowiednią liczbę punktów elektrycznych pozwalających na montaż gniazd kontaktowych i wybranych opraw.

Oświetlenie ogólne zastępuje światło dzienne i jest tłem dla rozmieszczenia pozostałych punktów świetlnych. Główne jego zadanie to równomierne rozświetlenie pomieszczenia. Taką funkcję mogą spełniać oprawy sufitowe dające światło rozproszone lub bezpośrednie, a więc plafoniery, żyrandole, lampy wiszące, albo lampki i reflektorki lub halogeny zawieszone na linkach i rozmieszczone na suficie.

Tradycyjne oświetlenie można zastąpić rampami świetlnymi, tzn. źródłami światła umieszczonymi za osłoną, biegnącą pod sufitem wzdłuż ścian. Jednak obowiązuje pewna zasada, jeśli chodzi o łączenie różnych źródeł światła: każde z nich ma własną temperaturę emitowanego światła, więc aby uzyskać harmonijne oświetlenie, należy dbać o ich prawidłowy dobór.

Światło miejscowe jest uzupełnieniem ogólnego. Rozjaśnia te strefy, w których wykonywane są rozmaite czynności. Jego silny, ukierunkowany strumień zapewni odpowiednią jasność podczas poszczególnych prac i pobudzi do działania, a łagodnie rozproszony i przytłumiony będzie sprzyjać odprężeniu. Taką rolę pełnią lampy stojące, stołowe i podłogowe. Dobieramy kształt, kolor i tworzywo opraw, tak by jakość i siła światła były dostosowane do funkcji, jaką lampa ma pełnić w danym miejscu.

Oświetlenie dekoracyjne służy do wyeksponowania wybranych fragmentów i detali wnętrza. Pozwala wydobyć barwę, strukturę powierzchni i kształt oświetlanego przedmiotu. Najodpowiedniejsze będą lampy na wysięgnikach z oprawami dającymi światło bezcieniowe albo reflektorki halogenowe umieszczone symetrycznie i w pewnej odległości od oświetlanego przedmiotu.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Lampy sufitowe, LED, halogeny? Jakie oświetlenie...

Odpowiednie oświetlenie salonu może wydobyć i podkreślić jego piękno. Odpowiednio dobrane lampy sprzyjają...

Pomysły na oświetlenie kuchni: na co zwrócić...

Prawidłowe oświetlenie kuchni sprawia, że praca staje się w niej łatwiejsza, a przebywanie znacznie...

Oświetlenie domu: jaka lampa najlepiej zastąpi...

Wybór najlepszego oświetlenia domu powinien odbywać się już na etapie projektu. Szereg...

Nowoczesne źródła światła w Twoim domu

Coraz chętniej wyposażamy swoje domy w oświetlenie LED. Dzięki zastosowaniu nowoczesnego oświetlenia można...

Jakie znaczenie ma oświetlenie wnętrza? Poradnik...

Zobacz jak modnie zaaranżować oświetlenie wnętrza. Na co zwrócić uwagę w doborze barwy światła w...

Jak płacić mniej za światło? 4 sposoby na...

Dobrze oświetlone wnętrza dają nam poczucie bezpieczeństwa i wygodę użytkowania. Co zrobić, by mieć...