Barbula klandońska - ogrodowy rarytas. Odmiany, wymagania, pielęgnacja barbuli

2021-11-18 12:49

Barbula klandońska, nazywana także kariopterisem angielskim, jest coraz częściej spotykana w ogrodach i zieleni miejskiej. Przez podobieństwo barw liści i miododajnych kwiatów, babula czasem mylona jest z lawendą, ale jej największą zaletą jest kwitnienie na przełomie lata i jesieni. Jak uprawiać barbulę klandońską?

Barbula klandońska
Autor: GettyImages Barbulę klandońską wyróżnia późny termin kwitnienia

Barbula klandońska (Caryopteris x clandonensis) pochodzi z Azji i powstała z skrzyżowania barbuli szarej i barbuli macedońskiej. Należy do botanicznej rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), stąd podobny do jasnoty (lub werbeny) kształt kwiatów barbuli.

Spis treści

  1. Jak wygląda barbula klandońska?
  2. Barbula klandońska - wymagania uprawowe
  3. Gdzie posadzić i jak rozmnażać barbulę klandońską?
  4. Dekoracyjne odmiany barbuli klandońskiej

Jak wygląda barbula klandońska?

Barbula jest krzewem (lub półkrzewem) o ładnym, regularnym, z czasem nieco zaokrąglonym pokroju. Jej pędy osiągają zwykle kilkadziesiąt centymetrów wysokości (do 1 m). Roślina rozrasta się także wszerz i może zajmować przestrzeń do 1,5 m.

Kwiaty barbuli klandońskiej mają fioletowoniebieska barwę i pojawiają się w tym czasie, kiedy większość roślin ogrodowych przygotowuje się już do spoczynku zimowego: od końca sierpnia, często aż do października. Kwiaty wyrastają w kątach liści, na pędach jednorocznych. Dodatkową zaletą jest ich przyjemny zapach, co przyciąga liczne, pożyteczne owady zapylające, np. motyle i pszczoły. Przyjemnie pachną także liście barbuli, co jest dodatkowym powodem do posadzenia tej rośliny w ogrodzie. Dekoracyjna jest również szarozielona (sprawiająca wrażenie srebrzystej) barwa pędów oraz wąskich, lancetowatych i drobno piłkowanych liści, osiągających około 6 cm długości.

Niebieskie kwiaty w ogrodzie - najpopularniejsze rośliny ogrodowe kwitnące na niebiesko >>>

Barbula klandońska - wymagania uprawowe

Warto uprawiać barbulę nie tylko ze względu na dekoracyjne kwiaty i barwę liści, ale także nieduże wymagania co do podłoża. Roślina poradzi sobie w przeciętnej ogrodowej glebie – najlepiej, żeby była umiarkowanie wilgotna, raczej o zasadowym odczynie, przepuszczalna i niezbyt ciężka. Dobrze rośnie na stanowiskach nasłonecznionych i jednocześnie osłoniętych od silnych wiatrów. Nieźle radzi sobie w czasie dłuższych okresów suszy, ale może przemarzać podczas surowych zim – nie jest w pełni mrozoodporna. Z tego względu warto osłaniać krzew na zimę (szczególne młode sadzonki). Warto zabezpieczyć dolną część krzewu, np. za pomocą kopczyków usypanych z liści lub kory. Młode pędy dobrze odbijają (nawet z korzeni) i szybko przyrastają na wiosnę po przycięciu. Najłatwiej zakupić roślinę ukorzenioną w doniczce i posadzić w ogrodzie, ale można także rozmnożyć przez sadzonki pędowe lub przez nasiona.

Gdzie posadzić i jak rozmnażać barbulę klandońską?

Będzie oryginalną i efektowną ozdobą na dobrze nasłonecznionych, ciepłych rabatach ogrodowych, ale także w nasadzeniach miejskich. Może rosnąć zarówno pojedynczo, jak i w większych grupach bądź w zestawieniach z innymi krzewami o dekoracyjnych, o kontrastowych barwach liści (np. bordowych) lub kwitnącymi bylinami, a także z lawendą.

Barbula nadaje się także do tworzenia kwitnących obwódek lub niskich żywopłotów. Można ją też z powodzeniem uprawiać w pojemnikach i donicach ustawianych na balkonach czy tarasach, ale na okres zimy lepiej wstawiać do pomieszczeń.

Przeczytaj też:

Jak przechować przez zimę rośliny z tarasów i balkonów? Zimowanie roślin tarasowych >>>

Dekoracyjne odmiany barbuli klandońskiej

Wyhodowano wiele ogrodowych odmian barbuli, które zwracają uwagę przede wszystkim ciekawymi barwami liści - w zależności od odmiany mogą być one żółte, biało-zielone lub z jasnymi obrzeżeniami.

Wśród najpopularniejszych odmian barbuli wymienić warto:

  • 'Summer Sorbet' - dorasta do 1m wysokości, ma liście szaro-zielone z wyraźnym żółtym obrzeżeniem,
  • 'Worcester Gold' - wyróżnia ją bardzo dekoracyjne połączenie złocisto-żółtych liści z jasnoniebieskimi kwiatami,
  • 'Heavenly Blue' - zachwyca obfitym kwitnieniem (kwiaty jasnoniebieskie) i ładnym kulistym pokrojem, osiąga 60-70 cm wysokości; liście są szarozielone,
  • 'White Surprise' – szarozielone liście z kremowo-białą obwódką,
  • 'First Choice' - szarozielone liście są nieco ciemniejsze od liści gatunku i nieregularnie, ale wyraźnie ząbkowane; fioletowoniebieskie kwiaty są zebrane w kwiatostany na szczytach pędów i w kątach liści; to ładny, gęsty i niski krzew (dorasta do 50 cm wysokości).

Poznaj też inne rośliny o niebieskich kwiatach:

Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.