| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Czyszczenie i pielęgnacja wanny

Czyszczenie i pielęgnacja wanny

Wanny nie tylko się brudzą, ale też niszczą. Z powierzchni stalowych i żeliwnych może odprysnąć emalia. Natomiast akryl może się zarysować.

Wypielęgnowana i pachnąca

Do czyszczenia powierzchni wanny – czy to akrylowej, czy z innego materiału – można używać żelów sanitarnych. Różnego rodzaju mleczka i proszki z mączką marmurową nadają się tylko do niektórych rodzajów emalii w wannach stalowych czy żeliwnych. Akryl może się zarysować, a wtedy jego powierzchnię trzeba naprawić. Służą do tego specjalne pasty polerskie.

Gdy z powierzchni wanny stalowej odpryśnie emalia, miejsce to można pokryć warstwą emalii zaprawowej, która jest dostępna w małych tubkach (około 10 ml), w kilku kolorach.

Autor: Marcin Czechowicz

Znacznie więcej zachodu wymaga pielęgnacja instalacji hydromasażu. Nie wystarczy dbać tylko o wewnętrzną powierzchnię wanny, niezbędna jest także systematyczna dezynfekcja całego systemu. Warto robić to bardzo starannie, w przeciwnym razie po pewnym czasie z instalacji może się wydobywać nieprzyjemny zapach. Jeśli po każdej kąpieli elementy hydromasażu nie zostaną całkowicie opróżnione z wody i osuszone, będą się w nich rozwijać glony i grzyby. Po kolejnym uruchomieniu systemu mogą się one przedostać do wody i podrażnić skórę kąpiącej się osoby. Aby ograniczyć rozwój mikroorganizmów w instalacji hydromasażu, dobrze jest użyć do niej rur, węży, złączek i dysz z tworzyw antybakteryjnych, czyli z dodatkiem specjalnej substancji, nieprzyjaznej dla mikroorganizmów.

Zaleca się też okresową – ręczną lub automatyczną – dezynfekcję instalacji hydromasażu. Używa się do niej specjalnych płynów polecanych przez producentów wanien lub lamp z promieniowaniem ultrafioletowym. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również przedmuchanie przewodów masażu powietrznego po kąpieli. Wanna może mieć automatyczny system osuszania, który po zakończonej kąpieli uruchamia na krótki czas dmuchawę, aby sprężone powietrze osuszyło przewody. Warto też zadbać o to, aby wanna miała drenaż układu wodnego i powietrznego. To system rurek, który umożliwia grawitacyjny spływ wody z rur wodnych i powietrznych do dodatkowych miniodpływów.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Montaż prysznica bez brodzika. Odpływ w podłodze...

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach....

Jak przygotować i wykończyć podłogę pod prysznic...

Jeżeli nie chcesz w swojej łazience montować tradycyjnego brodzika możesz wykonać prysznic bez brodzika....

Wanna w łazience to nie przeżytek! Rodzaje...

Masz mało czasu? Weź szybki prysznic. Wolisz prawdziwy relaks? Zafunduj sobie kąpiel. Wanna to nie przeżytek!...

Montaż panelu natryskowego w kabinie prysznicowej

Pusta kabina natryskowa nie ma racji bytu. Żeby funkcjonowała jak trzeba musisz zamontować w niej panel...

Jak wybrać wannę? Wanny akrylowe, wanny stalowe i...

Wybór wanny ogranicza tylko zasobnośc portfela i ilość miejsca w łazience. W sklepach królują...