| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Czyszczenie i pielęgnacja wanny

Czyszczenie i pielęgnacja wanny

Wanny nie tylko się brudzą, ale też niszczą. Z powierzchni stalowych i żeliwnych może odprysnąć emalia. Natomiast akryl może się zarysować.

Wypielęgnowana i pachnąca

Do czyszczenia powierzchni wanny – czy to akrylowej, czy z innego materiału – można używać żelów sanitarnych. Różnego rodzaju mleczka i proszki z mączką marmurową nadają się tylko do niektórych rodzajów emalii w wannach stalowych czy żeliwnych. Akryl może się zarysować, a wtedy jego powierzchnię trzeba naprawić. Służą do tego specjalne pasty polerskie.

Gdy z powierzchni wanny stalowej odpryśnie emalia, miejsce to można pokryć warstwą emalii zaprawowej, która jest dostępna w małych tubkach (około 10 ml), w kilku kolorach.

Autor: Marcin Czechowicz

Znacznie więcej zachodu wymaga pielęgnacja instalacji hydromasażu. Nie wystarczy dbać tylko o wewnętrzną powierzchnię wanny, niezbędna jest także systematyczna dezynfekcja całego systemu. Warto robić to bardzo starannie, w przeciwnym razie po pewnym czasie z instalacji może się wydobywać nieprzyjemny zapach. Jeśli po każdej kąpieli elementy hydromasażu nie zostaną całkowicie opróżnione z wody i osuszone, będą się w nich rozwijać glony i grzyby. Po kolejnym uruchomieniu systemu mogą się one przedostać do wody i podrażnić skórę kąpiącej się osoby. Aby ograniczyć rozwój mikroorganizmów w instalacji hydromasażu, dobrze jest użyć do niej rur, węży, złączek i dysz z tworzyw antybakteryjnych, czyli z dodatkiem specjalnej substancji, nieprzyjaznej dla mikroorganizmów.

Zaleca się też okresową – ręczną lub automatyczną – dezynfekcję instalacji hydromasażu. Używa się do niej specjalnych płynów polecanych przez producentów wanien lub lamp z promieniowaniem ultrafioletowym. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również przedmuchanie przewodów masażu powietrznego po kąpieli. Wanna może mieć automatyczny system osuszania, który po zakończonej kąpieli uruchamia na krótki czas dmuchawę, aby sprężone powietrze osuszyło przewody. Warto też zadbać o to, aby wanna miała drenaż układu wodnego i powietrznego. To system rurek, który umożliwia grawitacyjny spływ wody z rur wodnych i powietrznych do dodatkowych miniodpływów.

Dla wielbicieli kąpieli

Łazienka to bardzo osobiste miejsce w domu. Urządzając ją, możemy puścić wodze fantazji. Ułatwiają...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wanna w łazience to nie przeżytek! Rodzaje...

Masz mało czasu? Weź szybki prysznic. Wolisz prawdziwy relaks? Zafunduj sobie kąpiel. Wanna to nie przeżytek!...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Brodzik podłogowy w nowoczesnej łazience. Jak...

Woda lejąca się z prysznica wprost na posadzkę to coraz popularniejszy widok w nowoczesnej łazience. Jakie...

Prysznic bez brodzika. Pomysł na nowoczesną...

Prysznic bez brodzika to coraz częściej spotykane rozwiązanie w nowoczesnych łazienkach. Dzięki wrażeniu...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Wanna i prysznic w jednej łazience. Zobacz...

Rano bierzesz szybki prysznic, a wieczorem lubisz się kąpać w wannie? Może zatem uda Ci się zmieścić wannę i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.