| muratordom.pl » Łazienka » Wanny i natryski » Czyszczenie i pielęgnacja wanny

Czyszczenie i pielęgnacja wanny

Wanny nie tylko się brudzą, ale też niszczą. Z powierzchni stalowych i żeliwnych może odprysnąć emalia. Natomiast akryl może się zarysować.

Wypielęgnowana i pachnąca

Do czyszczenia powierzchni wanny – czy to akrylowej, czy z innego materiału – można używać żelów sanitarnych. Różnego rodzaju mleczka i proszki z mączką marmurową nadają się tylko do niektórych rodzajów emalii w wannach stalowych czy żeliwnych. Akryl może się zarysować, a wtedy jego powierzchnię trzeba naprawić. Służą do tego specjalne pasty polerskie.

Gdy z powierzchni wanny stalowej odpryśnie emalia, miejsce to można pokryć warstwą emalii zaprawowej, która jest dostępna w małych tubkach (około 10 ml), w kilku kolorach.

Autor: Marcin Czechowicz

Znacznie więcej zachodu wymaga pielęgnacja instalacji hydromasażu. Nie wystarczy dbać tylko o wewnętrzną powierzchnię wanny, niezbędna jest także systematyczna dezynfekcja całego systemu. Warto robić to bardzo starannie, w przeciwnym razie po pewnym czasie z instalacji może się wydobywać nieprzyjemny zapach. Jeśli po każdej kąpieli elementy hydromasażu nie zostaną całkowicie opróżnione z wody i osuszone, będą się w nich rozwijać glony i grzyby. Po kolejnym uruchomieniu systemu mogą się one przedostać do wody i podrażnić skórę kąpiącej się osoby. Aby ograniczyć rozwój mikroorganizmów w instalacji hydromasażu, dobrze jest użyć do niej rur, węży, złączek i dysz z tworzyw antybakteryjnych, czyli z dodatkiem specjalnej substancji, nieprzyjaznej dla mikroorganizmów.

Zaleca się też okresową – ręczną lub automatyczną – dezynfekcję instalacji hydromasażu. Używa się do niej specjalnych płynów polecanych przez producentów wanien lub lamp z promieniowaniem ultrafioletowym. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy również przedmuchanie przewodów masażu powietrznego po kąpieli. Wanna może mieć automatyczny system osuszania, który po zakończonej kąpieli uruchamia na krótki czas dmuchawę, aby sprężone powietrze osuszyło przewody. Warto też zadbać o to, aby wanna miała drenaż układu wodnego i powietrznego. To system rurek, który umożliwia grawitacyjny spływ wody z rur wodnych i powietrznych do dodatkowych miniodpływów.

Dla wielbicieli kąpieli

Łazienka to bardzo osobiste miejsce w domu. Urządzając ją, możemy puścić wodze fantazji. Ułatwiają...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Brodzik podłogowy w nowoczesnej łazience. Jak...

Woda lejąca się z prysznica wprost na posadzkę to coraz popularniejszy widok w nowoczesnej łazience. Jakie...

Wanna wolnostojąca czy zabudowana? Zobacz galerię...

Wanna wolno stojąca staje się coraz bardziej popularna w polskich domach i mieszkaniach. Sprawdzi się nie...

Zestaw natryskowy a system natryskowy – czym są,...

Kiedy kończymy budowę domu lub planujemy remont łazienki, powinniśmy się zastanowić m.in. zestawem do...

Funkcjonalna bateria wannowa i prysznicowa. W co...

Baterię wannową lub prysznicową należy wybierać starannie. Podczas zakupu baterii łazienkowych warto zwracać...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...

Podłogowy odpływ liniowy. Prysznic bez brodzika -...

Instalacja podłogowego odpływu liniowego zamiast tradycyjnego brodzika, to rozwiązanie, które nada...