| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Urządzenia sanitarne w łazience - sprawdź, jak korzystnie rozplanować ich ustawienie
Dobry projekt łazienki, równa się funkcjonalność

Urządzenia sanitarne w łazience - sprawdź, jak korzystnie rozplanować ich ustawienie

W łazience, trzeba przewidzieć miejsce na urządzenia sanitarne i zapewnić odpowiedni odstęp między nimi. Umywalka, kabina prysznicowa, wanna, pralka czy bidet nie powinny utrudniać korzystania z okien, drzwi i szafek, ograniczać lub uniemożliwiać zawieszenia półek, wieszaków i lustra. Zobacz jaka powinna być włściwa odległość między nimi.

Warunkiem wygodego użytkowania łazienki jest zachowanie minimalnych odległości między urządzeniami sanitarnymi  i przed nimi ("powierzchnie operacyjne” mogą się pokrywać).

Umywalka łazienkowa

Powinna mieć 40-60 cm szerokości i 40 cm głębokości (dostępne na rynku mniejsze są przeznaczone raczej do toalet – da się w nich tylko umyć ręce, ale już z goleniem lub myciem zębów będzie problem). Przyjmuje się, że do swobodnego korzystania z umywalki potrzebujemy przed nią wolnej przestrzeni o wymiarach 100 x 70 cm. Umywalka powinna być odsunięta o 20-30 cm od ściany łazienki, ściany kabiny prysznicowej, parawanu wannowego lub innych elementów ograniczających swobodę ruchów na wysokości łokci. Może natomiast sąsiadować bezpośrednio z urządzeniami niższymi niż 80 cm, bo nie przeszkadzają one w korzystaniu z niej.

Miska ustępowa

Ma najczęściej mniej więcej 40 cm szerokości i jest długa na blisko 55 cm (miska) + 15-20 cm (stelaż przy muszlach podwieszanych) lub 65-70 cm (kompakt). Przed miską należy pozostawić wolną przestrzeń 80 x 60 cm. Bok miski ustępowej powinien być oddalony od ścian, kabiny prysznicowej, obudowy wanny lub umywalki o minimum 20 cm.

Wanna

Typowa ma 70-80 cm szerokości i 160-180 cm długości. Warto pamiętać, żeby dobrać jej długość nie tylko do pomieszczenia, ale też do liczby osób, które będą z niej korzystać. Nie zawsze dłuższa wanna jest lepsza – niższa osoba w zbyt długiej będzie się zsuwać i nie usiądzie wygodnie. Aby swobodnie korzystać z wanny, potrzebujemy przy jej dłuższym boku wolnej przestrzeni o wymiarach 100 x 70 cm. Warto przewidzieć podcięcie w obudowie wanny (miejsce na stopy), dzięki któremu da się wygodnie stanąć tuż przy niej.

Brodzik i kabina prysznicowa

Minimalne z punktu widzenia wygody wymiary to 90 x 90 cm (przy tych samych wymiarach większą swobodę ruchu daje brodzik z zasłoną niż ze sztywną, zamykaną kabiną). Wolna przestrzeń przed brodzikiem powinna mieć 80 x 90 cm.

Pralka

Zazwyczaj zajmuje 60 x 60 cm, dostępne są również płytsze – od 35 cm głębokości – i węższe (ładowane od góry). Są oczywiście także modele zajmujące więcej miejsca. Wysokość pralki to najczęściej około 85 cm. Przed tą ładowaną od przodu potrzebujemy miejsca o wymiarach około 90 x 90 cm na otwarcie drzwiczek i postawienie sporej miski. Musi się tam też zmieścić osoba wkładająca lub wyjmująca pranie.

Drzwi

Zgodnie z przepisami powinny mieć szerokość minimum 80 cm w świetle ościeżnicy i otwierać się na zewnątrz. Jeśli to możliwe, lepiej nie umieszczać ich blisko narożnika pomieszczenia. Możemy wtedy na ścianie obok nich zmieścić: pralkę, jeżeli mamy do dyspozycji minimum 60 cm ściany; wannę lub WC, gdy jest 70-80 cm; brodzik, jeśli mamy 80-90 cm; umywalkę, jeżeli do narożnika jest 90-100 cm.

Jeśli układ pomieszczenia daje taką możliwość – najlepiej, by naprzeciwko wejścia do łazienki znalazły się umywalka i lustro, ewentualnie – wanna lub brodzik. Najmniej korzystne (z punktu widzenia zachowania intymności) jest umieszczenie na wprost wejścia sedesu.

Wysokość, na której muszą się znaleźć urządzenia łazienkowe, najlepiej dopasować do wzrostu mieszkańców

Przyjmuje się, że standardowo umywalkę umieszcza się 75-80 cm nad podłogą.

Miska ustępowa zawieszana jest zazwyczaj na wysokości około 40 cm. Gdy z domu korzystają niepełnosprawni na wózkach, umieszcza się ją na wysokości dostosowanej do ich wózka lub stosuje specjalną nakładkę na muszlę.

Wysokość wanny stojącej na podłodze wynosi około 55 cm. Można ją w niewielkim stopniu regulować, jeśli nóżki mają taką możliwość. Zasadniczo im niższa wanna, tym łatwiej się do niej wchodzi.

Wysokość kabiny prysznicowej razem z brodzikiem to 180-200 cm. Sam brodzik ma standardowo 15-20 cm, choć coraz więcej jest niższych modeli, do których łatwiej się wchodzi.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Lepiej mniej, ale wygodnie

Często, planując łazienkę, mamy kłopot ze zmieszczeniem wszystkich sprzętów, które wydają nam się niezbędne. Trzeba wtedy rozważyć, czy rzeczywiście musimy mieć wszystko oddzielnie. Czasem warto ograniczyć liczbę urządzeń, by zachować wystarczającą przestrzeń do korzystania z nich. Niektóre produkty pozwolą nam połączyć różne funkcje na mniejszej powierzchni. Na przykład jeśli chcemy, by w łazience mogły przebywać jednocześnie dwie osoby, a miejsca nie jest zbyt dużo, lepiej zamontować jedną dużą umywalkę dwuosobową z dwiema bateriami niż dwie zbyt małe i za blisko siebie. Jeżeli zależy nam zarówno na braniu kąpieli, jak i korzystaniu z natrysku, rozwiązaniem może być wanna z płaskim dnem i parawanem nawannowym, w której można wygodnie wziąć prysznic. Może on być wykonany ze szkła bądź z tworzywa sztucznego. Jego funkcję dobrze spełni także zwykła zasłona z materiału. Dostępne są też miski ustępowe z funkcją bidetu, a także specjalne deski z wbudowaną armaturą bidetową. Gdy WC jest po sąsiedzku z umywalką, można zamontować przy niej baterię z dodatkową końcówką prysznicową, tak zwaną bidettę, która zastąpi oddzielny bidet.

Autor: Marcin Czechowicz

Wygodę korzystania z łazienki na poddaszu ograniczają skosy, dlatego szczególnie starannie trzeba przemyśleć ustawienie w niej sprzętów.

Jak urządzić łazienkę pod skosami

Oczywiście wszystko zależy od wysokości skosu. Przyjmuje się, że żeby wygodnie korzystać z sedesu, sufit nad nim musi się znaleźć na wysokości co najmniej 1,3-1,5 m, a przed nim (tam, gdzie się staje) 2 m. Można tę przestrzeń powiększyć, planując nad sedesem okno połaciowe, wtedy głowa osoby korzystającej z toalety będzie się mieścić we wnęce okna.

Skosy sprawiają większy kłopot w wypadku umywalki. Nawet jeśli zmieścimy się wygodnie pod skosem, stojąc przed umywalką, będziemy musieli zapomnieć o powieszeniu nad nią lustra. I tu znów z pomocą może przyjść okno połaciowe – w jego wnękę można wstawić niewielkie lustro. W łazienkach na poddaszu bardzo często trudno jest ustawić standardową kabinę prysznicową, która na całej powierzchni ma 2 m wysokości. Jeżeli chcemy uniknąć zamawiania kabiny pod wymiar, warto rozważyć wstawienie do takiej łazienki wanny. Można ją wsunąć pod skos i odpowiednią wysokość zachować tylko na części jej długości, tak żeby umożliwić swobodny dostęp do niej.

Dobry projekt łazienki

Warto go zrobić, i to bardzo dokładnie. Najlepiej rozrysować ułożenie każdego elementu wyposażenia, każdej płytki. O pomoc możemy poprosić architekta lub projektanta wnętrz. Dysponując wiedzą i doświadczeniem, doradzą nam rozwiązania najlepsze z możliwych. Ich pomoc przydaje się zwłaszcza wtedy, kiedy kupujemy projekt gotowy i na przykład chcemy powiększyć pomieszczenie lub przenieść niektóre urządzenia w inne miejsce. Jest to możliwe, trzeba tylko wiedzieć, co można zlokalizować w innym miejscu i jak daleko od pionów instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Warto zrobić wizualizacje łazienki, aby zobaczyć, jak w rzeczywistości będzie wyglądała.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Uwaga na błędy w projekcie!

Jaki projekt wybrać, żeby dom i wszystkie jego pomieszczenia spełniały najważniejsze potrzeby...

Funkcjonalna łazienka. Jak dobrze i estetycznie...

Urządzanie funkcjonalnej łazienki nie jest łatwym zadaniem. Na małej powierzchni trzeba zaplanować wszystkie...

Modna łazienka 2016. GALERIE najnowszych aranżacji

Modna łazienka to hasło, które dla każdego może znaczyć coś innego. Niektórzy przywiązują wagę...

Łazienka w drewnie. Nietypowa obudowa wanny

Wykańczając dom lub mieszkanie można urządzić łazienkę w drewnie. Całkowicie lub tylko częściowo. Drewniana...

Jak dobrać odcienie bieli do wnętrza? Przyglądamy...

Nie wszyscy wiedzą, że biel, tak jak każdy inny kolor, ma rozmaite odcienie. Biel jest kolorem niezwykle...