| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Projekt domu, a koszty ogrzewania domu

Projekt domu, a koszty ogrzewania domu

Ogrzewanie domu generuje duże koszty w rodzinnym budżecie, a rachunków z tego tytułu nie unikniemy – to pewne. Jednak można w pewien sposób zredukować koszty ogrzewania domu, poprzez wybranie odpowiedniego projektu domu. Sprawdź, jak projekt domu może wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania domu.

Autor: Andrzej T. Papliński

Planuj zawczasu: projekt domu ma wpływ na koszt ogrzewania!

Odpowiednie zaizolowanie ścian, dachu i podłóg na gruncie daje najbardziej odczuwalne oszczędności w zużyciu energii do ogrzewania domu, a co za tym idzie również w odniesieniu do kosztu ogrzewania domu. By spełnić wymagania narzucone przez przepisy budowlane, wystarczy warstwa izolacji grubości 10-15 cm w przypadku ścian zewnętrznych, 20-30 cm dla dachu i 5-10 cm dla podłogi. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować grubsze warstwy, np.10-centymetrowe ocieplenie ścian zamienić na 20-centymetrowe. Za kilka dodatkowych centymetrów ocieplenia zapłacimy niewiele więcej, a koszty ponoszone później na ogrzewanie domu wyraźnie się zmniejszą.

Wybierając okna i drzwi zewnętrzne, zwróć uwagę na ich parametry cieplne (na współczynnik przenikania ciepła U – im jest on mniejszy, tym lepiej).

Koszt ogrzewania zależy też od... pracy fachowców

Komfort cieplny w domu, ale także wielkość rachunków płaconych za jego ogrzanie zależą także od dokładności pracy naszych wykonawców, dlatego warto zainteresować się, jak przebiega budowa. Nawet gdy ściany i inne przegrody zostaną wzniesione z najcieplejszych materiałów – jeśli prace będą wykonane niedbale, pieniądze zostaną wyrzucone w błoto.

Jeżeli chcesz mieć kominek, wybuduj taki z wkładem zamkniętym. Dzięki niemu nawet 70% ciepła powstającego w wyniku spalania drewna może być wykorzystane do ogrzania domu. Takim kominkiem będziesz mógł efektywnie i tanio ogrzewać dom w okresach przejściowych – gdy temperatura na zewnątrz nie będzie jeszcze bardzo niska.

Jeśli dom ma już swoje lata, warto zastanowić się nad jego termomodernizacją (ociepleniem budynku, wymianą stolarki i instalacji grzewczej), dzięki której, stanie się on o wiele cieplejszy i tańszy w ogrzewaniu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Ile zyskasz?

  • decydując się na ocieplenie ścian izolacją grubości 20 cm zamiast 10 cm, zapłacisz średnio o 10 zł więcej za m² ściany, natomiast jej izolacyjność cieplna będzie niemal dwukrotnie lepsza (współczynnik przenikania ciepła U z 0,27 W/(m²·K) spadnie do 0,16 W/(m²·K).
    Docieplenie ścian zewnętrznych i dachu zmniejszy ilość uciekającego przez nie ciepła o 30-50%.
  • ciepłe okna (o współczynniku U niższym niż 1,0 W W/(m²·K) będą kosztować około 40% więcej niż standardowa stolarka, lecz straty ciepła przez nie będą mniejsze o mniej więcej 30%.
  • do 15% ciepła można zaoszczędzić dzięki modernizacji instalacji centralnego ogrzewania w budynku. Kolejne
    20-30% ciepła zaoszczędzisz dzięki dociepleniu budynku oraz wymianie okien.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Dom do 100 / 110 m2. Top 5 projektów domów, które...

Domy do 100 / 110 m2 są popularne nie tylko przez to, że oferują dobry stosunek ceny do komfortu, ale...

5 najlepszych domów dla pary 50+. Wybieramy...

Polacy decydują się na budowę domu najczęściej przed 40. rokiem życia. Ale są też i tacy, którzy...

Działka: usytuowanie budynku - odległość od...

Działka - jej wielkość i kształt - warunkują możliwość postawienia na niej zabudowań. Jak powinna być...

Mały dom. 5 najlepszych projektów małych domów o...

Oto 5 najlepszych projektów małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do...

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...