| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Projekt domu, a koszty ogrzewania domu

Projekt domu, a koszty ogrzewania domu

Ogrzewanie domu generuje duże koszty w rodzinnym budżecie, a rachunków z tego tytułu nie unikniemy – to pewne. Jednak można w pewien sposób zredukować koszty ogrzewania domu, poprzez wybranie odpowiedniego projektu domu. Sprawdź, jak projekt domu może wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania domu.

Autor: Andrzej T. Papliński

Planuj zawczasu: projekt domu ma wpływ na koszt ogrzewania!

Odpowiednie zaizolowanie ścian, dachu i podłóg na gruncie daje najbardziej odczuwalne oszczędności w zużyciu energii do ogrzewania domu, a co za tym idzie również w odniesieniu do kosztu ogrzewania domu. By spełnić wymagania narzucone przez przepisy budowlane, wystarczy warstwa izolacji grubości 10-15 cm w przypadku ścian zewnętrznych, 20-30 cm dla dachu i 5-10 cm dla podłogi. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować grubsze warstwy, np.10-centymetrowe ocieplenie ścian zamienić na 20-centymetrowe. Za kilka dodatkowych centymetrów ocieplenia zapłacimy niewiele więcej, a koszty ponoszone później na ogrzewanie domu wyraźnie się zmniejszą.

Wybierając okna i drzwi zewnętrzne, zwróć uwagę na ich parametry cieplne (na współczynnik przenikania ciepła U – im jest on mniejszy, tym lepiej).

Koszt ogrzewania zależy też od... pracy fachowców

Komfort cieplny w domu, ale także wielkość rachunków płaconych za jego ogrzanie zależą także od dokładności pracy naszych wykonawców, dlatego warto zainteresować się, jak przebiega budowa. Nawet gdy ściany i inne przegrody zostaną wzniesione z najcieplejszych materiałów – jeśli prace będą wykonane niedbale, pieniądze zostaną wyrzucone w błoto.

Jeżeli chcesz mieć kominek, wybuduj taki z wkładem zamkniętym. Dzięki niemu nawet 70% ciepła powstającego w wyniku spalania drewna może być wykorzystane do ogrzania domu. Takim kominkiem będziesz mógł efektywnie i tanio ogrzewać dom w okresach przejściowych – gdy temperatura na zewnątrz nie będzie jeszcze bardzo niska.

Jeśli dom ma już swoje lata, warto zastanowić się nad jego termomodernizacją (ociepleniem budynku, wymianą stolarki i instalacji grzewczej), dzięki której, stanie się on o wiele cieplejszy i tańszy w ogrzewaniu.

WAŻNE

Ile zyskasz?

  • decydując się na ocieplenie ścian izolacją grubości 20 cm zamiast 10 cm, zapłacisz średnio o 10 zł więcej za m² ściany, natomiast jej izolacyjność cieplna będzie niemal dwukrotnie lepsza (współczynnik przenikania ciepła U z 0,27 W/(m²·K) spadnie do 0,16 W/(m²·K).
    Docieplenie ścian zewnętrznych i dachu zmniejszy ilość uciekającego przez nie ciepła o 30-50%.
  • ciepłe okna (o współczynniku U niższym niż 1,0 W W/(m²·K) będą kosztować około 40% więcej niż standardowa stolarka, lecz straty ciepła przez nie będą mniejsze o mniej więcej 30%.
  • do 15% ciepła można zaoszczędzić dzięki modernizacji instalacji centralnego ogrzewania w budynku. Kolejne
    20-30% ciepła zaoszczędzisz dzięki dociepleniu budynku oraz wymianie okien.

Jak długo są ważne pozwolenie na budowę, projekt budowlany i warunki zabudowy

Co zrobić, kiedy np. ze względów finansowych trzeba przesunąć w czasie budowę domu? Jak...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Planujesz budowę małego i taniego domu? Sprawdź...

Wybór projektu to pierwszy krok do rozpoczęcia budowy wymarzonego domu. Jak znaleźć odpowiedni projekt...

MAŁE DOMY nowej generacji. Co musi mieć dobry...

Mały don jest tani i prosty w budowie, zmieści się na niewielkiej działce, łatwiej go wykończyć i ogrzać....

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Zanim rozpoczniesz budowę - wybierz odpowiedni...

Wybór projektu to pierwszy krok do zrealizowania marzenia o budowie własnego domu. Nie jest to łatwe...

Prosty dom parterowy. Jak Donata i Paweł szykują...

Donata i Paweł wybrali dom "Miarodajny" C333c - jeden z projektów Muratora. Zależało im na domu...

Mały dom lepszy niż mieszkanie. Na co zwrócić...

Mały dom jest tani i prosty w budowie, zmieści się na niewielkiej działce, łatwiej go wykończyć i ogrzać....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.