Malina Polana - odmiana powtarzajaca owocowanie. Jak uprawiać, kiedy sadzić i przycinać maliny Polana?

2023-09-06 13:57

Malina Polana to jedna z najbardziej znanych i plennych uprawianych w Polsce odmian maliny powtarzających owocowanie. Jest często sadzona w przydomowych ogrodach. Co warto wiedzieć o malinie Polana?

Odmiany malin powtarzające owocowanie należą obecnie do najbardziej popularnych i najczęściej sadzonych w ogrodach. Owocują na tegorocznych pędach od końca lata i powtarzają owocowanie nawet do października. Jedną z najbardziej znanych i plennych odmian powtarzających owocowanie jest Polana. podpowiemy, jak ją uprawiać.

Spis treści

  1. Zalety maliny Polana
  2. Kiedy owocuje malina Polana?
  3. Kiedy, w jakim miejscu i co ile sadzić maliny Polana?
  4. Uprawa i pielęgnacja maliny Polana
  5. Kiedy najlepiej przycinać maliny Polana?
  6. Wykorzystanie owoców maliny Polana

Zalety maliny Polana

Polana to polska odmiana maliny, która została wyhodowana pod koniec XX wieku w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Świetnie nadaje się do uprawy w ogrodzie przydomowym oraz na działkach w ogródkach działkowych. Z uwagi na silny wzrost oraz owocowanie na jednorocznych pędach i dużą plenność jej popularność stale rośnie.

Dodatkową zaletą maliny Polana jest możliwość uprawy bez podpór (co zmniejsza nakłady pracy w uprawie), a także jej wysoka mrozoodporność. Roślina tworzy kilkanaście sztywnych pędów wysokości około 1,5 m, pokrytych delikatnymi kolcami.

Odmiana Polana jest odporna na groźne wirusy (krzaczasta karłowatość) i choroby (zamieranie pędów) malin oraz często występujące szkodniki - kistnika malinowca oraz kwieciaka malinowca.

Kiedy owocuje malina Polana?

Malina ‘Polana’ jest odmianą powtarzającą owocowanie. Dojrzewanie owoców na pędach jednorocznych rozpoczyna się w połowie sierpnia i trwa do przymrozków (ujemne temperatury niszczą zawiązki owoców). Powtórne owocowanie, już na dwuletnich pędach, odbywa się w kolejnym sezonie, zwykle wczesnym latem (niestety, jest niezbyt obfite). Na jednej roślinie występują jednocześnie kwiaty, dojrzewające owoce i owoce w pełni dojrzałe.

Zobacz na wideo, jak wygląda malina Polana ⇓⇓

Kiedy, w jakim miejscu i co ile sadzić maliny Polana?

Najlepiej posadzić ukorzenione sadzonki maliny Polana późną jesienią lub wczesną wiosną, ale w rejonach gdzie zimy są ostre, lepszy jest termin wiosenny – mniejsze ryzyko ryzyka przemarznięcia. Nie można zapomnieć, że krzewy sadzone wiosną potrzebują systematycznego nawadniania, by mogły dobrze się przyjąć. Po posadzeniu dobrze ubijamy ziemię wokół rośliny i zawsze obficie podlewamy.

Pędy (lub pęd) świeżo posadzonej maliny dobrze jest skrócić po posadzeniu na wysokość 10-15 cm nad ziemią. Jeśli sadzimy więcej krzewów, warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej rozstawy pomiędzy krzewami, aby zapewnić dostęp światła do owoców, a także, by pielęgnacja i zbiór były jak najprostsze. Najlepiej posadzić krzewy malin co około 50 cm w rzędzie i około 2 m między rzędami.

Uprawa i pielęgnacja maliny Polana

Malina Polana nie jest trudna w uprawie, dlatego też polecana jest nawet dla początkujących ogrodników, którzy dopiero rozpoczynają swoja przygodę z krzewami owocowymi. Najbardziej obficie będzie owocowała, kiedy wybierzemy dla niej słoneczne stanowisko i żyzną, próchniczną, lekko kwaśną (pH 5,5-6,5) i przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną glebę. Maliny nie lubią podmokłych, ale także zbyt suchych i piaszczystych gleb. Nie nadają się także do uprawy na terenach zalewowych lub w miejscach z wysokim poziomem wody gruntowej.

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie malin jest regularne nawadnianie krzewów malin, ponieważ krzewy wytwarzają dużo owoców, a co za tym idzie potrzebują dużo wody. Korzystnym rozwiązaniem może być założenie instalacji nawadniającej – tzw. linii kroplującej, dzięki czemu roślina ma stale zapewnioną odpowiednią ilość wilgoci w glebie.

Niemniej ważne jest nawożenie malin, o którym najlepiej pomyśleć jeszcze w trakcie przygotowania gleby pod uprawie krzewów. Aby odpowiednio zasilić glebę przed posadzeniem maliny, najlepiej przekopać ją wraz z nawozem organicznym, np. obornikiem lub kompostem. W kolejnych latach uprawy można zasilać maliny nawozami mineralnymi, przeznaczonymi do uprawy krzewów owocowych. Korzystnie jest stonować wiosną nawozy o przedłużonym działaniu, powoli uwalniające składniki pokarmowe przez większość okresu wegetacji.

Kiedy najlepiej przycinać maliny Polana?

Jest to odmiana polecana do uprawy na zbiór późno letni i jesienny, dlatego wskazane jest wycięcie wszystkich pędów nisko przy ziemi przed zimą. Dzięki temu zabiegowi łatwiej uniknąć ataków chorób i szkodników w kolejnym sezonie, a co za tym idzie rzadziej stosuje się opryski.

Owoce na pędach jednorocznych będą większe, a plon wyższy jeśli pod koniec sezonu przytniemy wszystkie pędy nisko przy ziemi (w ten sposób zrezygnujemy z powtórnego owocowania na pędach dwuletnich).

Wykorzystanie owoców maliny Polana

Polana to odmiana bardzo plenna, jej owoce są duże, aromatyczne i słodkie, średniej wielkości, szeroko stożkowate, intensywnie czerwone, z połyskiem, zwarte.  Są smaczne i cenione za wszechstronne możliwości zastosowania. Jak większość malin nadają się do spożycia bezpośredniego, ale najbardziej są polecane do produkcji różnego rodzaju przetworów: soków, syropów, nalewek, dżemów, konfitur, galaretek, a także win. Ponadto, świetnie nadają się do dłuższego przechowywania w formie zamrożonej (zachowują swoje walory smakowe po zamrożeniu).

Przeczytaj też:

Maliny - co o nich wiesz? Sprawdź!
Pytanie 1 z 10
Ile jest gatunków malin?
Maliny
Nasi Partnerzy polecają