Maliny w ogrodzie - kiedy sadzić i jak o nie dbać? Poradnik krok po kroku

2024-09-17 11:06

Maliny są chętnie sadzone w przydomowych ogrodach i na działkach ze względu na smaczne i zdrowe owoce. Podpowiadamy kiedy i jak sadzić maliny w ogrodzie i jak o nie dbać, by dobrze owocowały.

Spis treści

  1. Gdzie sadzić maliny?
  2. Sadzenie malin - kiedy sadzić maliny?
  3. Jak sadzić maliny?
  4. Jak prowadzić krzewy malin?
  5. Jak ciąć maliny?
  6. Uprawa malin - nawożenie i podlewanie

Chcesz mieć maliny w ogrodzie? Przygotowaliśmy poradnik uprawa malin - krok po kroku. Sprawdź, jak sadzić maliny, ciąć, nawozić.

Gdzie sadzić maliny?

Maliny najlepiej sadzić na glebach żyznych, próchnicznych i lekko kwaśnych o pH 6,5. Maliny źle rosną na glebach ciężkich, zalewowych oraz bardzo lekkich, suchych i piaszczystych.

Maliny wymagają dużo słońca, najlepsze więc będą stanowiska o wystawie południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Wybierając miejsce sadzenia malin, pamiętaj że krzewy powinny być także osłonięte od wiatru, gdyż zwiększa on ryzyko przemarzania pędów oraz osłabia zawiązywanie owoców.

Sadzenie malin - kiedy sadzić maliny?

Maliny z odsłoniętym systemem korzeniowym (w jutowych workach wypełnionych torfem) najlepiej sadzić późna jesienią - pod koniec października lub na początku listopada. Wtedy też dostępny jest w centrach ogrodniczych duży wybór krzewów malin. Maliny można także sadzić wczesną wiosną, jednak wtedy pierwsze owocowanie będzie mniej obfite.

Krzewy malin rosnące w doniczkach można sadzić przez cały sezon, jednak lepiej unikać miesięcy letnich z uwagi na suszę i upały.

Jak sadzić maliny?

Maliny sadzimy płytko, tak by ich korzenie przykryte były warstwą gleby grubości około 2 cm. Po posadzeniu sadzonki malin podlewamy, ubijamy glebę wokół nich i przycinamy pęd na wysokości 10–15 cm nad ziemią. Umożliwimy w ten sposób mocne zakorzenienie się i rozrośnięcie krzewów owocowych, co zapewni dobry plon w następnym roku.

Jak prowadzić krzewy malin?

Sposób prowadzenia krzewów oraz rodzaj i termin cięcia malin uzależniony jest od typu owocowania. Maliny owocujące na pędach dwuletnich dojrzewają latem (od lipca do początku sierpnia). Krzewy malin najlepiej prowadzić w formie szpaleru lub przy podporach (np. rozpięte na drucie). Rosną one dość silnie, tworząc długie pędy – nawet 2-2,5 m.

Jak ciąć maliny?

Po sezonie wycinamy jedynie te pędy, które zakończyły owocowanie, pozostawiając pędy jednoroczne. Maliny owocujące na pędach jednorocznych owocują latem i powtarzają owocowanie jesienią, dlatego nazywane są powtarzającymi. Uprawia się je zwykle w systemie zagonowym, czyli swobodnie rosnących krzewów. Wszystkie pędy wycina się późną jesienią lub wczesną wiosną tuż nad ziemią. Przeczytaj o tym, jak przycinać maliny jesienią.

MALINY. Jakie mają właściwości? Czy warto je jeść? Jak wykorzystać maliny w kuchni?

Uprawa malin - nawożenie i podlewanie

Nawożenie krzewów malin to ważny element pielęgnacji rośliny. Przed posadzeniem krzewów malin warto zastosować nawożenie obornikiem lub nawozami zielonymi. W przypadku krzewów już rosnących jesienią do nawożenia malin stosujemy tzw. nawozy jesienne, które są bogate w fosfor i potas - zwiększają one odporność krzewów, pomagają przetrwać zimę w dobrej kondycji i zapewniają dobre plony. Wiosną stosuje się nawozy azotowe w trzech dawkach: w marcu, kwietniu i maju. Jeśli nie stosujemy nawozów mineralnych, warto co dwa lata krzewy malin zasilić obornikiem.

Maliny mają płytki system korzeniowy. Wymagają regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie suszy i zawiązywania owoców. Bez podlewania uprawa malin możliwa jest jedynie na wilgotnych glebach.

Nie przegap:

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają