Zamieranie pędów to najgroźniejsza choroba malin. Znacznie częściej zamieranie pędów malin pojawia się na plantacjach towarowych, rzadziej w ogrodach przydomowych. Pomimo swojej nazwy ta choroba malin oprócz pędów poraża także liście i pąki.
Zamieranie pędów malin objawy i szkodliwość
Pierwsze objawy zamierania pędów malin widoczne są już w czerwcu wokół pąków, na młodych pędach oraz na liściach wzdłuż nerwu głównego w postaci fioletowo-brunatnych przebarwień. Plamy w ciągu całego sezonu rozrastają się pokrywając znaczną część pędów malin. W kolejnym roku kora w miejscu plam zaczyna się łuszczyć, a choroba malin powoduje zamieranie całych pędów w czasie kwitnienia lub dojrzewania owoców. Choroba - zamieranie pędów malin - rozprzestrzenia się szybko na sąsiednie rośliny. Do infekcji dochodzi w środowisku wodnym – wystarczy do tego tylko jedna kropla wody w kątach liści.
Zamieranie pędów malin zapobieganie i zwalczanie
Zwalczanie tej choroby malin jest bardzo trudne. Zamieranie pędów malin szybko się rozprzestrzenia i poraża kolejne rośliny. Niezbędne jest regularne wycinanie i palenie porażonych pędów malin, aby nie dopuścić do wtórnych infekcji. Rozwojowi choroby (zamierania pędów malin) sprzyja wysoka wilgotność wiosną i z początkiem lata oraz uprawa roślin w nadmiernym zagęszczeniu, dlatego też warto prowadzić maliny przy drutach oraz usuwać zbędne pędy. Należy także stosować na zamieranie pędów malin opryskiwanie jednym z preparatów – tj. Mythos, Rovral, Signum, Teldor, Sadoplon lub Switch.

i