Amarylis - hippeastrum w świątecznej dekoracji domu

2023-11-30 14:37

Hippeastrum, popularnie zwane amarylisem, znakomicie nadaje się do świątecznych dekoracji, ponieważ kwitnie właśnie w bożonarodzeniowym okresie. Zobacz zdjęcia amarylisów w dekoracjach na Boże Narodzenie.

Spis treści

  1. Kwitnące hippeastrum
  2. Jak kupować hippeastrum w doniczkach?
  3. Doniczkowe amarylisy w dekoracjach bożonarodzeniowych

Duże i niezwykle dekoracyjne kwiaty amarylisa znakomicie nadają się do dekoracji domu na Boże Narodzenie. Dodatkową zaletą amarylisa jest to, że jego kwiaty mogą cieszyć nasze oczy przez długie tygodnie.

Kwitnące hippeastrum

W okresie przedświątecznym w kwiaciarniach, marketach, sklepach i centrach ogrodniczych można z łatwością kupić kwitnące amarylisy w doniczkach. Do wyboru mamy wiele odmian różniących się przede wszystkim kolorem i wielkością kwiatów. Najczęściej w punktach sprzedaży można kupić rośliny bez liści, ale z wyrośniętym pędem kwiatostanowym, na którym rozwija się kilka kwiatów. Kwiaty te nie rozwijają się w jednym czasie, ale sukcesywnie, dzięki czemu okres kwitnienia jest znacznie wydłużony.

Jak kupować hippeastrum w doniczkach?

Kupując amarylis w doniczce wybierajmy dorodne i nieuszkodzone rośliny. Zwróćmy uwagę na to, czy pęd kwiatostanowy jest silny i wyprostowany, a kwiaty niezwiędnięte. Nie kupujmy rośliny, której kwiaty już przekwitają. Najlepiej wybrać roślinę, u której nie rozwinęły się jeszcze wszystkie kwiaty – przeniesiona do domu dłużej będzie jego ozdobą.

Doniczkowe amarylisy w dekoracjach bożonarodzeniowych

W zależności od naszych upodobań, do bożonarodzeniowych dekoracji możemy użyć kwiatów amarylisów o takim samym kolorze, w jednej tonacji bądź różnobarwne. Do świątecznych dekoracji najczęściej wybierane są amarylisy o ciemnoczerwonych kwiatach, które doskonale komponują się z zielenią gałązek iglastych. Spróbujmy jednak wybrać do bożonarodzeniowego stroika odmiany amarylisa o kwiatach różowych, łososiowych, białych bądź paskowanych – efekt dekoracyjny z pewnością nie będzie gorszy.

Najprościej jest wstawić doniczkę z amarylisem do ozdobnej osłonki, dobranej kolorystycznie do barwy kwiatów. Aby ta dekoracja była efektowniejsza, można dodać różne ozdoby (piórka, kryształki, bombki, wstążki, szyszki itp.). Pamiętajmy tylko, aby nie przesadzić w tych dodatkach – kwiat amarylisa ma być głównym elementem świątecznej dekoracji.

W bożonarodzeniowej dekoracji kwiaty amarylisów można łączyć z różnymi ozdobami, takimi jak piórka, gałązki sosny, świerka, jodły bądź innych roślin iglastych, szyszki, bombki, gałązki ostrokrzewu z czerwonymi owocami, kokardami w różnych kolorach, suszonymi owocami. Puśćcie wodze wyobraźni i stwórzcie niezapomnianą bożonarodzeniową dekorację z amarylisami w roli głównej. Może zainspirują was nasze propozycje zgromadzone w galerii zdjęć.

Przeczytaj też:

Dekoracje na święta Bożego Narodzenia