Jak pielęgnować hippeastrum (amarylis)

2019-01-22 15:03 Agnieszka Mike-Jeziorska

Hippeastrum, błędnie zwane amarylisem, to roślina cebulowa o pięknych kwiatach. Późną jesienią i zimą kwiaciarnie i sklepy oferują duży wybór kwitnących roślin hippeastrum w doniczkach.

Hippeastrum, błędnie zwane amarylisem, to roślina cebulowa uprawiana najczęściej w doniczkach. Hippeastrum nadaje się do uprawy wieloletniej, pod warunkiem zachowania odpowiedniego dla niej rytmu życia.
Po kwitnieniu ścinamy przekwitnięte kwiatostany Hippeastrum, a roślinę uprawiamy jeszcze przez około pół roku, wtedy następuje silny wzrost liści, a cebula powiększa swoje rozmiary. Tworzą się już wówczas zawiązki kwiatostanów na następny sezon uprawy; w dużych cebulach powstają nawet 3-4 pędy.

Warunki uprawy Hippeastrum

Hippeastrum ustawiamy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, jak najbliżej okna (ale nie w ostrym słońcu). Do końca lipca dodatkowo zasilamy co 2-3 tygodnie płynnym nawozem. Kończymy nawozić hippeastrum w lipcu, aby przygotować roślinę do okresu spoczynku, który rozpoczyna się mniej więcej na początku sierpnia. Potem -  na około 3 miesiące - przerywamy nawożenie i stopniowo ograniczamy podlewanie, aż do jego całkowitego zaprzestania. Liście hippeastrum zasychają i obumierają. Jeśli nie przejdzie się tego etapu, hippeastrum nie zakwitnie powtórnie.

>>Przeczytaj też: Co zrobić, aby hippeastrum ponownie zakwitło?

paki-hippeastrum
Autor: photos.com Rozwijające się kwiaty hippeastrum

Pielęgnacja hippeastrum

Dobrze, aby podczas spoczynku doniczka z cebulą hippeastrum stała w chłodnym pomieszczeniu (13-15 stopni Celsjusza). Pozostawienie w tym czasie cebuli w podłożu zwiększa niebezpieczeństwo rozwoju chorób, dlatego najlepiej wyjąć ją z doniczki po całkowitym przeschnięciu podłoża - ostrożnie, aby nie uszkodzić piętki korzeniowej. Po wykopaniu zaprawić ją w mieszaninie fungicydów (na przykład Topsin M 500 SC + Kaptan zaw. 50 WP — zwykle opryskuje się cebule zawiesiną o stężeniu 0,2–0,3 proc.). Ochrona przed nicieniami polega na kąpaniu cebuli w wodzie o temperaturze 46 stopni Celsjusza przez 2 godziny. Po tych zabiegach cebule suszymy w temperaturze pokojowej (20–23 stopnie Celsjusza) przez około 2 tygodnie przy silnej wymianie powietrza (można ją po prostu ułożyć w papierowych torebkach w ciepłym i przewiewnym miejscu). Cebula traci w tym czasie 15–20 proc. masy. Po wysuszeniu, cebulę przenosimy w chłodne (13-15 stopni Celsjusza), przewiewne miejsce i pozostawiamy tam, aż do sadzenia.

>>Przeczytaj też: Jak rozmnażać Hippeastrum?

Po spoczynku uprawę hippeastrum wznawia się od listopada do grudnia. Cebule sadzimy do doniczki i podlewamy. Dzięki nawet niewielkiej dawce wody uaktywniają się składniki pokarmowe zgromadzone w cebuli i roślina zaczyna wypuszczać pędy. Im silniejszy jest wzrost, tym więcej wody potrzebuje. W tym czasie roślinę ustawiamy w jasnym miejscu przy oknie. W zależności od temperatury i innych czynników hipeastrum powinno zakwitnąć po 5-8 tygodniach.

>>Przeczytaj też: Amarylis i hippeastrum: dwie różne rośliny cebulowe. Czym się różnią?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE