Hippeastrum (amarylis) - uprawa i pielęgnacja w domu

2019-01-22 15:03
Hippeastrum
Autor: GettyImages Hippeastrum to bardzo popularna domowa roślina cebulowa, kwitnąca w okresie zimowym

Hippeastrum, błędnie zwane amarylisem, to roślina cebulowa o pięknych kwiatach. Późną jesienią i zimą kwiaciarnie i sklepy oferują duży wybór kwitnących roślin hippeastrum w doniczkach.

Hippeastrum (zwartnica), błędnie zwane amarylisem, to roślina cebulowa uprawiana najczęściej w doniczkach. Hippeastrum nadaje się do uprawy wieloletniej, pod warunkiem zachowania odpowiedniego dla niej rytmu życia. Po kwitnieniu ścinamy przekwitnięte kwiatostany hippeastrum, a roślinę uprawiamy jeszcze przez około pół roku, wtedy następuje silny wzrost liści, a cebula powiększa swoje rozmiary. Tworzą się już wówczas zawiązki kwiatostanów na następny sezon uprawy; w dużych cebulach powstają nawet 3-4 pędy.

Warunki uprawy Hippeastrum

Hippeastrum ustawiamy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze pokojowej, jak najbliżej okna (ale nie w ostrym słońcu). Do końca lipca dodatkowo zasilamy co 2-3 tygodnie płynnym nawozem. Kończymy nawozić hippeastrum w lipcu, aby przygotować roślinę do okresu spoczynku, który rozpoczyna się mniej więcej na początku sierpnia. Potem -  na około 3 miesiące - przerywamy nawożenie i stopniowo ograniczamy podlewanie, aż do jego całkowitego zaprzestania. Liście hippeastrum zasychają i obumierają. Jeśli nie przejdzie się tego etapu, hippeastrum nie zakwitnie powtórnie.

Pielęgnacja hippeastrum

Dobrze, aby podczas spoczynku doniczka z cebulą hippeastrum stała w chłodnym pomieszczeniu (13-15 stopni Celsjusza). Pozostawienie w tym czasie cebuli w podłożu zwiększa niebezpieczeństwo rozwoju chorób, dlatego najlepiej wyjąć ją z doniczki po całkowitym przeschnięciu podłoża - ostrożnie, aby nie uszkodzić piętki korzeniowej. Po wykopaniu zaprawić ją w mieszaninie fungicydów (na przykład Topsin M 500 SC + Kaptan zaw. 50 WP — zwykle opryskuje się cebule zawiesiną o stężeniu 0,2–0,3 proc.). Ochrona przed nicieniami polega na kąpaniu cebuli w wodzie o temperaturze 46 stopni Celsjusza przez 2 godziny. Po tych zabiegach cebule suszymy w temperaturze pokojowej (20–23 stopnie Celsjusza) przez około 2 tygodnie przy silnej wymianie powietrza (można ją po prostu ułożyć w papierowych torebkach w ciepłym i przewiewnym miejscu). Cebula traci w tym czasie 15–20 proc. masy. Po wysuszeniu, cebulę przenosimy w chłodne (13-15 stopni Celsjusza), przewiewne miejsce i pozostawiamy tam, aż do sadzenia.

>>Przeczytaj też: Jak rozmnażać Hippeastrum?

Po spoczynku uprawę hippeastrum wznawia się od listopada do grudnia. Cebule sadzimy do doniczki i podlewamy. Dzięki nawet niewielkiej dawce wody uaktywniają się składniki pokarmowe zgromadzone w cebuli i roślina zaczyna wypuszczać pędy. Im silniejszy jest wzrost, tym więcej wody potrzebuje. W tym czasie roślinę ustawiamy w jasnym miejscu przy oknie. W zależności od temperatury i innych czynników hipeastrum powinno zakwitnąć po 5-8 tygodniach.

>>Przeczytaj też: Amarylis i hippeastrum: dwie różne rośliny cebulowe. Czym się różnią?

Hippeastrum
Autor: photos.com Rozwijające się kwiaty hippeastrum

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
Jakie rośliny doniczkowe kwitną zimą?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE