Amarylis i hippeastrum - dwie różne rośliny cebulowe. Czym się różnią?

2012-11-15 11:27

Hippeastrum, czyli zwartnica, często błędnie nazywana jest amarylisem. Amarylis i hippeastrum to dwie różne rośliny cebulowe. Czym się różnią?

Amarylis (Amaryllis belladonna) i zwartnica (Hippeastrum) to dwie różne rośliny cebulowe. Obie tworzą organ zapasowy (cebulę) i przechodzą okres spoczynku. Między nimi są jednak zasadnicze różnice.

Hippeastrum a Amaryllis

 • Hippeastrum pochodzi z Ameryki Południowej, a Amaryllis belladonna z Afryki Południowej.
 • Kwiaty amarylisa są mniejsze, ale za to jest ich więcej na pędzie kwiatostanowym (do 12).
 • U hipeastrum kwiaty są znacznie większe (u niektórych odmian nawet do 30 cm średnicy), na pędzie kwiatostanowym jest ich nie więcej niż 4, nie pachną.
 • U hipeastrum łodyga jest pusta w środku, natomiast u amarylisa – pełna.
 • Cebule zwartnicy są zazwyczaj większe, bardziej okrągłe, pokryte najczęściej brązową łuska. Cebule amarylisa są bardziej wydłużone, często złączone piętkami po dwie, okryte jasną łuską.
 • Liście hipeastrum są bardziej mięsiste, wyraźnie widać, że wyrastają bezpośrednio z cebuli, jeden w prawą stronę, drugi w lewą. Liście amarylisa są cieńsze i dłuższe, obejmując się nasadami tworzą jakby łodygę.
 • Po posadzeniu do podłoża z cebuli hippeastrum najpierw wyrasta pęd kwiatostanowy, a potem liście, natomiast z cebuli amarylisa na początku wyrastają liście, a dopiero po dłuższym czasie kwiatostan.

>>Przeczytaj też: Jak pielęgnować hippeastrum

  Hippeastrum
  Autor: www.thinkstockphotos.com
  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają
  Podziel się opinią
  Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE