Dlaczego hippeastrum nie chce kwitnąć? To trzeba koniecznie zrobić, by cieszyć się ponownie kwiatami "amarylisa"

2023-12-01 10:43

Hippeastrum (zwartnica), błędnie nazywana amarylisem, to roślina o wyjątkowo okazałych i dekoracyjnych kwiatach. Można cieszyć się nimi co roku, pod warunkiem, że odpowiednio zadbamy o cebulę, gdy roślina przekwitnie. Sprawdź, co zrobić, by znów cieszyć się kwiatami hippeastrum.

Hippeastrum, czyli zwartnica, to roślina cebulowa, którą potocznie nazywamy amarylisem, choć nim nie jest. Hippeastrum tworzy najpierw pęd zakończony jednym lub kilkoma zjawiskowymi kwiatami, a dopiero później ciemnozielone, szablaste liście. Kwiaty zwartnicy pojawiają się zimą i są chętnie wykorzystywane w bożonarodzeniowych dekoracjach domu.

Spis treści

  1. Czy zwartnice powinny kwitnąć co roku?
  2. Dlaczego hippeastrum nie zakwitło ponownie i co zrobić, by kwiaty się pojawiły?

Czy zwartnice powinny kwitnąć co roku?

Jesienią w ofertach sklepów i centrów ogrodniczych oraz marketów pojawiają się cebule zwartnicy, które możemy kupić na sztuki. Takie cebule należy posadzić do odpowiedniego rozmiaru doniczki wypełnionej ziemią ogrodową (może to być gotowe podłoże do roślin doniczkowych). Sadzimy w ten sposób, by około 1/2 wysokości cebuli wystawała pond powierzchnię ziemi.

Późną jesienią i zimą w kwiaciarniach i sklepach możemy kupić hippeastrum w doniczkach - zazwyczaj u roślin tych widoczny jest dopiero wykształcony pąk kwiatowy, ale w sprzedaży są też okazy już kwitnące.

Zwartnice to rośliny wieloletnie. Możemy więc oczekiwać, że będą pięknie kwitnąć co roku. Czasem jednak czekać nas może przykra niespodzianka i w kolejnym roku z cebuli wyrastają jedynie liście, a kwiaty się nie pojawiają? Zadajemy sobie wtedy pytanie: dlaczego hippeastrum nie zakwitło? Czy coś robimy nie tak?

Przeczytaj też:

Dlaczego hippeastrum nie zakwitło ponownie i co zrobić, by kwiaty się pojawiły?

By zwartnica zakwitła, potrzebuje przejść okres spoczynku. Jego brak jest właśnie przyczyną tego, że kwiaty się nie pojawiły.

  • Aby wprowadzić hippeastrum w stan spoczynku należy już od sierpnia stopniowo ograniczać nawożenie i podlewanie rośliny.
  • Gdy liście zżółkną i uschną (trwa to około miesiąc), doniczkę z cebulą należy przenieść w miejsce, gdzie temperatura wynosi 10-12 st. C i wtedy całkowicie zaprzestać podlewania.
  • Aby zwartnica ponownie zakwitła powinna "odpoczywać" 2-4 miesiące.
  • W listopadzie-grudniu cebulę hipeastrum, należy wyjąć z doniczki, oczyścić ze starej ziemi i posadzić do tylko nieco większej doniczki, wypełnionej świeżym podłożem dla roślin ozdobnych (na dno koniecznie dajemy warstwę drenażu, np. keramzytu).
  • Ważne, by połowa cebuli wystawała ponad ziemię.
  • Doniczkę z posadzona cebulą należy postawić w miejscu, gdzie temperatura wynosi 20-25 st. C i dopóki nie pojawi się pęd kwiatostanowy podlewać oszczędnie.
  • Kiedy pąk będzie wyraźnie widoczny, roślinę należy przenieść do jasnego, ciepłego miejsca, zacząć podlewać obficie (pamiętając, by woda nie pozostawała w podstawce!) i zasilać co 10-14 dni nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.

Po przekwitnięciu trzeba wyciąć łodygi z resztką kwiatów, pozostawiając zielone liście (dzięki nim roślina zgromadzi w cebuli składniki odżywcze). Podlewać oraz nawozić roślinę trzeba aż do momentu wprowadzania jej w stan spoczynku.

Czasem zdarza się, że zwartnica zakwitnie, ale z opóźnieniem (nawet o miesiąc) - może to być związane z uszkodzeniem korzeni rośliny.

Pamiętaj!

Jeżeli hippeastrum nie przejdzie okresu spoczynku (czyli nie zostanie przesuszone), w kolejnym roku nie zakwitnie.

Pędzenie roślin cebulowych zimą - jak to zrobić

Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium