Jak dbać o hipeastrum (zwartnicę) uprawiane w doniczce?
Hipeastrum, zwane jest też zwartnicą, a potocznie - choć niewłaściwie - amarylisem. Efektowną ozdobą rośliny są duże kwiaty osadzone na wysokiej łodydze. Kwitnie wczesną wiosną i zimą, dlatego jest chętnie wykorzystywana do świątecznej dekoracji wnętrz. Dowiedz się, jak dbać o amarylis w doniczce.
Hipeastrum (potocznie nazywane amarylisem) ma szablaste liście, wyrastające wprost z cebuli i oryginalne kwiaty - wielobarwne lub jednokolorowe: białe, czerwone, różowe, fioletowe. Na każdej łodydze może pojawić się kilka kwiatów lub jeden masywny i duży. Najsilniejsze okazy zwartnicy mogą zakwitnąć nawet dwa razy do roku: zimą i wczesną wiosną.
Amarylis: pielęgnacja w domu
Amarylis jest rośliną wieloletnią. Sprzedawany w doniczkach. Kiedy przekwitnie, odcinamy łodygę tuż nad cebulą. Aby za rok zakwitła ponownie, cebulę nadal zasilamy i podlewamy. Wraz z nastaniem jesieni robimy to rzadziej. Na okres spoczynku najlepiej jest przenieść cebulę amarylisu w chłodniejsze miejsce. Nie musimy go przesadzać, w świeżą ziemię możemy go wsadzić dopiero na wiosnę, kiedy zauważymy że z cebuli zaczynają wychodzić pąk kwiatowy i liście. Wtedy musi też przenieść roślinę do pokoju w jasne miejsce.
Główną przyczyną, że amarylis nie zakwitnie ponownie jest brak przejścia przez roślinę okresu spoczynku!
Autor: GettyImages
Hippeastrum, błędnie zwane amarylisem, to roślina cebulowa uprawiana w domu w doniczkach
Hipeastrum potrzebuje dużo światła - więc dobrze czuje się w południowych oknach. Kiedy zakwitnie - najlepiej czuje się w temperaturze około 16-17oC - kwiaty amarylisu mają wówczas intensywniejsze barwy i dłużej żyją. Amarylis sprzedawany jest też jako kwiaty cięty na bukiety. Roślinę podlewamy umiarkowanie, tylko w okresie kwitnienia - obficiej, aby ziemia była stale wilgotna. Nie zraszamy jej. Gdy amarylis kwitnie - możemy ziemię zasilać nawozem do kwitnących roślin doniczkowych. Amarylis jak przekwitnie nie wymaga szczególnej pielęgnacji. W okresie letnim można go przenieść nawet na balkon.
Sprawdź też:
Amarylis: rozmnażanie
Jeśli przy dużej cebuli zaczną się pojawiać nowe cebulki, najlepiej je odłączyć i posadzić do oddzielnych doniczek. Robimy to najlepiej na samym początku kolejnego cyklu wegetacji, czyli po okresie spoczynku. Młode cebule sadzimy bezpośrednio do ziemi. Przy prawidłowej pielęgnacji duża cebula może wykształcić nawet trzy pędy kwiatowe.
W supermarketach amarylis często jest sprzedawany jako zasuszona cebula z korzeniami. Wystarczy ją wsadzić do ziemi i rozpocząć podlewanie.