Rośliny doniczkowe zwisające efektownie udekorują Twój dom! Jakie gatunki wybrać?

2024-12-20 8:24

Rośliny doniczkowe zwisające ustawione na komodzie, regale, szafie lub podwieszone pod sufitem, potrafią stworzyć z ulistnionych pędów zieloną girlandę lub piękną kaskadę. Niektóre też ślicznie kwitną. Jakie wiszące kwiaty doniczkowe wybrać do domu?

Spis treści

  1. Zwisające rośliny doniczkowe - jakie wybrać?
  2. Starzec Rowleya na słoneczne stanowiska
  3. Rhipsalisy (patyczaki) na półcieniste stanowiska
  4. Bluszcz pospolity do półcienistych miejsc
  5. Hoja różowa na półcienia
  6. Aeschynanthus do miejsc półcienistych
  7. Inne ciekawe rośliny zwisające do miejsc półcienistych
  8. Ceropegia zwana chińskim lampionem

Domowe rośliny uprawiamy zwykle na okiennych parapetach, ale wspaniałą ozdobą mogą być też kwiaty doniczkowe o zwisającym pokroju.

Zwisające rośliny doniczkowe - jakie wybrać?

Jeśli chcemy, by atrakcyjnie dekorowały nasze wnętrza, przy wyborze wiszących roślin powinniśmy kierować się nie tylko własnymi upodobaniami, ale też wymaganiami poszczególnych gatunków. Bo jeśli ustawimy światłolubną roślinę w cieniu, szybko zacznie karleć i blednąć, a jeśli umieścimy roślinę preferującą półcień na słońcu - zżółknie i straci swoją urodę.

Wśród zwisających roślin doniczkowych znajdziemy zarówno gatunki nadające się na słoneczne stanowiska, np. starzec Rowleya, sedum Buritto czy rozchodnik Morgana, jak i te preferujące miejsca półcieniste, a nawet zacienione, np. ripsalisy (patyczaki), bluszcz pospolity, hoja różowa, Aeschynanthus, Dischidia, trzykrotka pasiasta, filodendron pnący, epipremnum złociste czy kolumnea okazała.

Starzec Rowleya na słoneczne stanowiska

Jedną z najbardziej oryginalnych roślin o zwisającym pokroju jest starzec Rowleya. Posadzony w wiszącej donicy lub koszu, zaczyna przewieszać na zewnątrz swoje cienkie, pokryte zielonymi, kulistymi liśćmi pędy, z czasem przypominając bardziej sznury zielonych pereł, niż żywą roślinę. Starzec może być też sadzony u podstawy wyższych roślin, stanowiąc ich doskonałe uzupełnienie lub uprawiany w płaskich misach, w których ładnie się rozrasta, tworząc zielony kobierzec. Bardzo ciekawie wygląda też w doniczkach na kształt ludzkiej głowy.

Jeśli starzec Rowleya ma stanowić atrakcyjną ozdobę wnętrza, musi mieć zapewnione słoneczne stanowisko i przepuszczalne, lekkie, umiarkowanie wilgotne podłoże (np. podłoże dla kaktusów i sukulentów). Ponieważ znacznie lepiej znosi suszę niż zalanie, należy podlewać go umiarkowanie, sprawdzając, czy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce zdążyła już przeschnąć. Roślina nie wymaga nawożenia, ani systematycznego przycinania, jeśli jednak nadmiernie się rozrośnie, jej pędy bez obaw można skracać. Starzec Rowleya powinien mieć też zapewnioną odpowiednią temperaturę, wyższą latem (22–26°C) i niższą zimą, w okresie spoczynku (13–16 °C).

Gatunkami o zwisającym pokroju lubiącymi słoneczne stanowiska jest też sedum Buritto i rozchodnik Morgana.

Rhipsalisy (patyczaki) na półcieniste stanowiska

Jednymi z ciekawszych gatunków roślin o zwisającym pokroju, nadających się na pócieniste stanowiska są rhipsalisy, które ze względu na cienkie, sztywne, patyczkowate pędy, nazywa się też patyczakami. Mimo iż są sukulentami, są też epifitami, rosnącymi w naturze na pędach lub konarach drzew, dlatego nie potrzebują dużo słońca.

Do najpopularniejszych gatunków rhipsalisów uprawianych w mieszkaniach należą m.in.:

  • Rhipsalis baccifera (długie, cienkie pędy, odm. 'Horrida' ma grubsze pędy z kępkami szczeciniastych włosków, a 'Oasis' gęsty pokrój),
  • Rhipsalis cassutha (pędy nagie, wałeczkowate, rozgałęzione),
  • Rhipsalis pilocarpa (pędy cienkie, wałeczkowate, rozgałęzione z białymi włoskami),
  • Rhipsalis paradoxa (pędy długie, spłaszczone, nagie, słabo nierozgałęzione),
  • Rhipsalis clavata (pędy długie, rozgałęzione, wałeczkowate, młode czerwonawe).

Decydując się na uprawę patyczaków, musimy jednak pamiętać, że ich wymagania są nieco inne, niż wymagania typowych sukulentów. Przede wszystkim rośliny nie lubią pełnego słońca, gdyż łatwo mogą zostać przez nie poparzone. Nie lubią też suszy i suchego powietrza, dlatego powinny być podlewane często, lecz umiarkowanie (nie lubią zalania) i systematycznie zraszane. Potrzebują też próchniczego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża i przez cały rok pokojowej temperatury (20-24°C). W sezonie wegetacyjnym będą też wdzięczne za dokarmianie nawozami dla kaktusów i sukulentów.

Bluszcz pospolity do półcienistych miejsc

Liderem wśród roślin o zwisającym pokroju nadających się do miejsc półcienistych jest bluszcz pospolity, bo choć z natury jest pnączem, jego długie, elastyczne pędy pozbawione podpory będą zwieszać z doniczek, przybierając piękny, kaskadowy pokrój. Bluszcz nie jest też wymagający, wystarczy zapewnić mu stanowisko z rozproszonym światłem i próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną ziemię. Nie potrzebuje też zimowego spoczynku i przez cały rok może być uprawiany w temperaturze pokojowej.

Hoja różowa na półcienia

Kolejną atrakcyjną rośliną o zwisającym pokroju do półcienia jest też hoja różowa. Jej ozdobą są długie, pokryte naprzeciwległymi parami dużych, szerokolancetowatych, błyszczących, skórzastych liści pędy oraz kiście silnie pachnących (szczególnie wieczorem), biało-różowych kwiatów. Hoja różowa to wyjątkowo łatwa w uprawie roślina, która poza półcienistym stanowiskiem, przepuszczalnym podłożem i sporadycznym podlewaniem, niczego więcej nie potrzebuje. Nie musi być nawożona i przycinana, a także nie wymaga zimą okresu spoczynku. Doskonale znosi suszę i zaniedbanie, nie toleruje natomiast zalania, przechłodzenia i ostrego słońca.

Przeczytaj też: Te kwiaty doniczkowe zachwycą Cię swoim zapachem! Poznaj pachnące rośliny do uprawy w domu

Aeschynanthus do miejsc półcienistych

Interesującymi roślinami o zwisającym pokroju, nadającymi się na półcieniste stanowiska są też aeschynanthusy. Poszczególne gatunki bardzo różnią się między sobą wyglądem, choć zwykle mają podobne wymagania. Oczekują jasnego, półcncistego stanowiska oraz przepuszczalnego, próchniczego, umiarkowanie wilgotnego podłoża. Lubią wilgotne powietrze i zasilanie w sezonie wegetacyjnym nawozami dla roślin kwitnących lub sukulentów, nie tolerują natomiast przechłodzenia i zalania.

Do ciekawszych gatunków należą: Aeschynanthus lobbianus, Aeschynanthus Japhrolepis (np. odmiana 'Twister' i 'Lipstick Plant'), Aeschynanthus marmoratus, Aeschynanthus obconicus (odmiana 'Mona Lisa').

Inne ciekawe rośliny zwisające do miejsc półcienistych

Inne interesujące rośliny o zwisającym pokroju na miejsca półcieniste to m.in.:

  • dischidia (np. Dischidia nummularia, Dischidia ovata, Dischidia ruscifolia, Dischidia platyphylla),
  • trzykrotka pasiasta,
  • Hoya linearis,
  • filodendron pnący,
  • epipremnum złociste,
  • kolumnea okazała.

Ceropegia zwana chińskim lampionem

Ciekawą rośliną o zwisającym pokroju, która dobrze poradzi sobie zarówno na słonecznym jak i półcienistym stanowisku, jest Ceropegia woodii. Jej największą ozdobą są długie, cienkie, brązowe, nitkowate pędy, pokryte układającymi się naprzemiennie, małymi, sercowatymi lub zaokrąglonymi liśćmi, których blaszka ozdobiona jest z wierzchu jasnym rysunkiem, a od spodu podbarwiana na czerwono.

Ceropegia preferuje przepuszczalne, próchnicze, lekko wilgotne podłoże i wilgotne powietrze, dlatego powinna być podlewana często, lecz umiarkowanie i systematycznie zraszana. W sezonie wegetacyjnym roślina lubi też nawożenie wieloskładnikowymi nawozami dla pnączy.

Poznaj też rośliny doniczkowe, które można ciekawie prowadzić na palikach, kratkach i podporach.

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Murator Google News
Autor:
QUIZ. Czy rozpoznasz rośliny doniczkowe po liściach?
Pytanie 1 z 9
Liście tej rośliny są ciemnozielone, błyszczące, z wyraźnymi jasnymi nerwami. Jaka to roślina?
Kalatea
Nasi Partnerzy polecają