Rozchodnik Morgana - wymagania, sadzenie, rozmnażanie, pielęgnacja

2021-09-15 11:36

Rozchodnik Morgana (Sedum morganianum) w odróżnieniu od większości kuzynów jest rośliną uprawianą nie w ogrodach, lecz w pomieszczeniu. Sukulent wyróżnia się pnącym pokrojem i atrakcyjnymi, mięsistymi liśćmi. Jak uprawiać rozchodnik Morgana i aranżować go w mieszkaniu?

Rozchodnik Morgana
Autor: GettyImages Rozchodnik Morgana tworzy zwisające girlandy mięsistych liści

Rozchodnik Morgana (Sedum morganianum) to roślina należąca do rodziny gruboszowatych. Jest endemitem, co oznacza, że naturalnie występuje tylko w jednym obszarze na świecie jako unikat. Jest to stan Veracruz w Meksyku. Roślina jest natomiast powszechnie uprawiana jako ozdobna. W Polsce ze względu na klimat jest uprawiana jako roślina doniczkowa służąca do dekoracji wnętrz.

Spis treści

  1. Rozchodnik Morgana – jak wygląda?
  2. Podstawowe wymagania rozchodnika Morgana
  3. Jak uprawiać rozchodnik Morgana?
  4. Rozchodnik Morgana aranżacja w domu

Rozchodnik Morgana – jak wygląda?

Rozchodnik Morgana to wiecznie zielony sukulent o pokroju pnącym. Pędy w warunkach domowych mogą osiągać do 1 m długości. Są mięsiste, grube, nierozgałęzione. Pokrywają je grube liście o wałeczkowatym kształcie, ostro zakończone. Mają zieloną barwę z szarawym lub oliwkowym nalotem. Czasem przebarwiają się na żółto lub czerwono. Są gęsto ułożone na pędach, naprzeciwlegle. To magazyny wody.

Zdarza się, że rozchodnik Morgana zakwita (najczęściej latem). Kwiaty są drobne, promieniste, gwiazdkowate o różowoczerwonej barwie.

Podstawowe wymagania rozchodnika Morgana

  • Rozchodnik Morgana - stanowisko

Rozchodnik Morgana ustawia się w miejscach jasnych, słonecznych. Najlepiej uprawiać go w wiszących donicach zamontowanych blisko okna (wystawa południowa, wschodnia i zachodnia). Może rosnąć także na parapecie. Przy dużym nasłonecznieniu atrakcyjnie wybarwia się, gdyż tworzy więcej wosku, który chroni roślinę przed wyparowywaniem wody. Jednocześnie jednak w warunkach bezpośredniego nasłonecznienia w okresie upałów może ulegać oparzeniu. Rozwiązaniem jest stosowanie rolet dzień-noc (na takie dni) lub osłon (nawet kartek papieru). W cieniu pędy są słabe, wiotkie a odległości między liśćmi zbyt duże.

  • Rozchodnik Morgana - podłoże i pojemniki

Podłoże powinno być luźne, przepuszczalne z dużą frakcją piasku. Optymalna jest specjalistyczna ziemia do kaktusów i sukulentów. Jeśli stosuje się uniwersalną ziemię dla roślin pokojowych, należy ją wymieszać z piaskiem (przynajmniej w proporcji 1:1). Rozchodnik nie wymaga dużych pojemników. Donica powinna mieć otwory w dnie. Zaleca się ją ustawić w większej osłonce. Drenaż najlepiej stosować zarówno na dnie właściwego pojemnika jak i pomiędzy donicą a osłonką.

Jak uprawiać rozchodnik Morgana?

  • Sadzenie i rozmnażanie rozchodnika Morgana: można wykonać je w dowolnym terminie, jednak optymalna jest wiosna, gdy roślina „budzi się” i intensywniej rozwija. Rozchodnik łatwo można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych. Umieszcza się je w mieszaninie torfu i piasku.
  • Spoczynek rozchodnika Morgana: sukulent radzi sobie w ogrzewanym pomieszczeniu w cyklu całorocznym. Okres spoczynku pozytywnie jednak wpływa na jego kondycję, a dodatkowo może pobudzić go do kwitnienia. Dlatego od później jesieni do wiosny warto przestawić donicę w jasne, ale chłodniejsze miejsce. Optymalna temperatura wynosi wtedy 12-16°C.
  • Podlewanie rozchodnika Morgana: jak wszystkie sukulenty, rozchodnik Morgana podlewa się umiarkowanie. Podłoże powinno przeschnąć przed kolejnym zabiegiem. Lepiej znosi niedobór wody niż nadmiar (gnicie korzeni, występowanie chorób grzybowych). Nie można dopuszczać jednak do wiotczenia i opadania liści. Do podlewania zaleca się używać przegotowanej lub przynajmniej odstanej wody.
  • Nawożenie rozchodnika Morgana: sporadycznie, np. co dwa miesiące od wiosny do końca lata można zastosować specjalistyczny nawóz do kaktusów i sukulentów. Przy użyciu tradycyjnego nawozu, np. dla roślin o ozdobnych liściach, stosuje się niewielkie dawki, nawet 1/3 zalecanej przez producenta.
  • Choroby i szkodniki rozchodnika Morgana: roślina jest mało podatna, byle jej nie przelewać i nie ustawiać w ciemnym miejscu.
  • Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne: nadmiernie wydłużone lub „łyse” pędy można przyciąć. Raz na kilka lat roślinę przesadza się do donicy o numer większej. Trzeba robić to ostrożnie, by nie połamać pędów. Młode rośliny warto uszczykiwać dla lepszego rozkrzewienia.

Przesadzanie roślin doniczkowych: kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe >>>

Rozchodnik Morgana -
Autor: GettyImages Rozchodnik Morgana -

Rozchodnik Morgana aranżacja w domu

Rozchodnik Morgana pasuje do różnorodnych wnętrz – od sypialni po salon. Pod tym względem nie ma ograniczeń, byle wystawa była odpowiednio nasłoneczniona. Pasuje do nowoczesnych stylów urządzania. Ze względu na pnący pokrój najczęściej uprawia się go w wiszących pojemnikach, makramach, kwietnikach i na podwieszanych regałach. Jest atrakcyjną dekoracją przez cały rok. To gatunek polecany dla osób zapominalskich i zapracowanych.

Poznaj też inne sukulenty do uprawy doniczkowej:

Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe