Eonium drzewiaste w doniczkowej uprawie. Wymagania, pielęgnacja i zastosowanie eonium

2021-02-11 12:19

Eonium drzewiaste (Aeonium arboreum) to egzotyczna roślina, którą w Polsce uprawia się wyłącznie w pomieszczeniach. Ma oryginalny wygląd i niewielkie wymagania. Z powodzeniem można polecić ją osobom początkującym. Jak uprawiać eonium drzewiaste w domu?

Eonium drzewiaste
Autor: GettyImages Eonium jest sukulentem uprawianym u nas w doniczkach i wykorzytywanym do dekoracji wnętrz

Eonium drzewiaste (Aeonium arboreum)  to kuzyn popularnego grubosza. Należy do tej samej rodziny – gruboszowatych (Crassulaceae). W środowisku naturalnym porasta kamieniste obszary i zbocza na Wyspach Kanaryjskich, w USA, Maroko, Australii, Nowej Zelandii i południowej Europie. W Polsce sukulent ten jest uprawiany w doniczkach i wykorzystywany jako dekoracja wnętrz.

Jak wygląda eonium drzewiaste?

Eonium drzewiaste przybiera formę egzotycznego „drzewka”. Tworzy rozety usytuowane na długich pędach. Składają się z mięsistych, łopatkowatych liści. W zależności od odmiany mogą mieć różną barwę, np.:

  • 'Schwarzkopf'– ma liście zielone (we wnętrzu rozety) i purpurowe po prawie czarne (na zewnątrz),
  • 'Albovariegatum' - ma liście pstre o zielono-kremowo-jasnoróżwej barwie. Kwitnie najczęściej na przełomie wiosny i lata. Kwiatostany są długie (do 30 cm), stożkowate, składające się z licznych, drobnych, żółtych kwiatów.

Eonium dorasta zwykle do 50 cm wysokości. Opadanie dolnych liści jest procesem naturalnym. Jednak przebiega powoli. Masowe gubienie liści i ogołacanie pędów to znak, że z rośliną dzieje się coś niedobrego.

Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych >>>

Jakie wymagania ma eonium?

Eonium to sukulent, więc nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale należy zapewnić mu optymalne stanowisko.

  • Stanowisko dla eonium. Roślina powinna rosnąć w miejscu o dużym nasłonecznieniu, np. na parapecie lub w pobliżu okna skierowanego na południe. Jedynie w okresie największych upałów warto go osłaniać, np. przykładając kartkę papieru do szyby. Na okres lata można również wystawić go do ogrodu lub na balkon. Trzeba wtedy chronić roślinę przed deszczem i gradem. Przy słabym nasłonecznieniu szybko gubi liście i staje się mało atrakcyjna.
  • Temperatura dla eonium. Od wiosny do jesieni dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, zimą lubi ochłodzenie (8-12°C). Jeśli mamy możliwość ustawienia go chłodnym, ale widnym pomieszczeniu, warto z tego skorzystać. Taki spoczynek pozytywnie wpłynie na kondycję rośliny i kwitnienie. Eonium drzewiaste znosi suche powietrze.
  • Podłoże dla eonium. Eonium powinno się uprawiać w dobrze przepuszczalnym podłożu. Można użyć ziemi do kaktusów i sukulentów lub uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych wymieszać z piaskiem (np. w proporcji 3:1). Na dnie donicy powinno się ułożyć solidną warstwę drenażową (kilka cm), np. ze żwiru, drobnych kamyków, perlitu, keramzytu lub rozkruszonej cegły. Roślina nie potrzebuje dużych pojemników. Efektownie prezentuje się w glinianych, matowych donicach.

Przeczytaj też: Donice ceramiczne do domu i ogrodu – zalety i wady donic ceramicznych, jak wybierać donice ceramiczne >>>

Jak uprawiać eonium w domu?

Uprawa eonium jest bardzo łatwa. Główna zasada: nie można być nadgorliwym przy podlewaniu.

Podlewanie i zraszanie eonium. Eonium podlewa się trochę częściej niż kaktusy, ale rzadziej niż większość roślin doniczkowych. Podłoże powinno przeschnąć przed kolejnym zabiegiem. Natomiast podlewanie jest obfite. Nadmiar wody powinno się usunąć z podstawki. Podlewanie jest konieczne, gdy dochodzi do lekkiego „marszczenia” liści. Lepiej jednak nie dopuszczać do tego. Długotrwały brak wody skutkuje zrzucaniem liści. Podczas podlewania nie można moczyć rozet liściowych, w przeciwnym wypadku może dojść do gnicia. Eonium nie lubi również zraszania.

Nawożenie eonium jest umiarkowane – od wiosny do jesieni, co 2-3 tygodnie. Używa się nawozów ze zwiększoną ilością fosforu i potasu, a mniejszą zawartością azotu. Optymalne jest użycie specjalistycznych nawozów do kaktusów i sukulentów. Dawki powinny być mocno rozcieńczone.

Okres spoczynku eonium. Na zimę warto eonium przenieść w chłodniejsze miejsce. Ogranicza się wtedy podlewanie (zwykle wystarczy podlać raz na kilka tygodni). Przy wietrzeniu mieszkania w mroźne dni trzeba uważać, aby jej nie zaszkodzić (np. można przenieść donicę z parapetu w bezpieczniejsze miejsce).

Przesadzanie eonium. Eonium drzewiaste przesadza się rzadko. Wyznacznikiem są korzenie przerastające otwór w donicy. Kolejna donica powinna być niewiele większa od poprzedniej. Sukulent słabo rozwija się w dużych donicach. Przesadzanie wykonuje się wiosną lub po kwitnieniu.

Eonium drzewiaste to atrakcyjny i łatwy w uprawie sukulent. Można go sadzić pojedynczo lub stworzyć większą, „pustynną” kompozycję z innymi gatunkami. Jest nieszablonową ozdobą wnętrz niezależnie od obranego stylu.

Eonium drzewiaste
Autor: GettyImages W miejscu, gdzie jest zbyt mało światła eonium zrzuca liście

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski
Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.