Eonium drzewiaste w doniczkowej uprawie. Wymagania, pielęgnacja i zastosowanie eonium

2021-02-11 12:19
Eonium drzewiaste
Autor: GettyImages Eonium jest sukulentem uprawianym u nas w doniczkach i wykorzytywanym do dekoracji wnętrz

Eonium drzewiaste (Aeonium arboreum) to egzotyczna roślina, którą w Polsce uprawia się wyłącznie w pomieszczeniach. Ma oryginalny wygląd i niewielkie wymagania. Z powodzeniem można polecić ją osobom początkującym. Jak uprawiać eonium drzewiaste w domu?

Eonium drzewiaste (Aeonium arboreum)  to kuzyn popularnego grubosza. Należy do tej samej rodziny – gruboszowatych (Crassulaceae). W środowisku naturalnym porasta kamieniste obszary i zbocza na Wyspach Kanaryjskich, w USA, Maroko, Australii, Nowej Zelandii i południowej Europie. W Polsce sukulent ten jest uprawiany w doniczkach i wykorzystywany jako dekoracja wnętrz.

Jak wygląda eonium drzewiaste?

Eonium drzewiaste przybiera formę egzotycznego „drzewka”. Tworzy rozety usytuowane na długich pędach. Składają się z mięsistych, łopatkowatych liści. W zależności od odmiany mogą mieć różną barwę, np.:

  • 'Schwarzkopf'– ma liście zielone (we wnętrzu rozety) i purpurowe po prawie czarne (na zewnątrz),
  • 'Albovariegatum' - ma liście pstre o zielono-kremowo-jasnoróżwej barwie. Kwitnie najczęściej na przełomie wiosny i lata. Kwiatostany są długie (do 30 cm), stożkowate, składające się z licznych, drobnych, żółtych kwiatów.

Eonium dorasta zwykle do 50 cm wysokości. Opadanie dolnych liści jest procesem naturalnym. Jednak przebiega powoli. Masowe gubienie liści i ogołacanie pędów to znak, że z rośliną dzieje się coś niedobrego.

Najważniejsze błędy w uprawie roślin doniczkowych >>>

Jakie wymagania ma eonium?

Eonium to sukulent, więc nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale należy zapewnić mu optymalne stanowisko.

  • Stanowisko dla eonium. Roślina powinna rosnąć w miejscu o dużym nasłonecznieniu, np. na parapecie lub w pobliżu okna skierowanego na południe. Jedynie w okresie największych upałów warto go osłaniać, np. przykładając kartkę papieru do szyby. Na okres lata można również wystawić go do ogrodu lub na balkon. Trzeba wtedy chronić roślinę przed deszczem i gradem. Przy słabym nasłonecznieniu szybko gubi liście i staje się mało atrakcyjna.
  • Temperatura dla eonium. Od wiosny do jesieni dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, zimą lubi ochłodzenie (8-12°C). Jeśli mamy możliwość ustawienia go chłodnym, ale widnym pomieszczeniu, warto z tego skorzystać. Taki spoczynek pozytywnie wpłynie na kondycję rośliny i kwitnienie. Eonium drzewiaste znosi suche powietrze.
  • Podłoże dla eonium. Eonium powinno się uprawiać w dobrze przepuszczalnym podłożu. Można użyć ziemi do kaktusów i sukulentów lub uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych wymieszać z piaskiem (np. w proporcji 3:1). Na dnie donicy powinno się ułożyć solidną warstwę drenażową (kilka cm), np. ze żwiru, drobnych kamyków, perlitu, keramzytu lub rozkruszonej cegły. Roślina nie potrzebuje dużych pojemników. Efektownie prezentuje się w glinianych, matowych donicach.

Przeczytaj też: Donice ceramiczne do domu i ogrodu – zalety i wady donic ceramicznych, jak wybierać donice ceramiczne >>>

Jak uprawiać eonium w domu?

Uprawa eonium jest bardzo łatwa. Główna zasada: nie można być nadgorliwym przy podlewaniu.

Podlewanie i zraszanie eonium. Eonium podlewa się trochę częściej niż kaktusy, ale rzadziej niż większość roślin doniczkowych. Podłoże powinno przeschnąć przed kolejnym zabiegiem. Natomiast podlewanie jest obfite. Nadmiar wody powinno się usunąć z podstawki. Podlewanie jest konieczne, gdy dochodzi do lekkiego „marszczenia” liści. Lepiej jednak nie dopuszczać do tego. Długotrwały brak wody skutkuje zrzucaniem liści. Podczas podlewania nie można moczyć rozet liściowych, w przeciwnym wypadku może dojść do gnicia. Eonium nie lubi również zraszania.

Nawożenie eonium jest umiarkowane – od wiosny do jesieni, co 2-3 tygodnie. Używa się nawozów ze zwiększoną ilością fosforu i potasu, a mniejszą zawartością azotu. Optymalne jest użycie specjalistycznych nawozów do kaktusów i sukulentów. Dawki powinny być mocno rozcieńczone.

Okres spoczynku eonium. Na zimę warto eonium przenieść w chłodniejsze miejsce. Ogranicza się wtedy podlewanie (zwykle wystarczy podlać raz na kilka tygodni). Przy wietrzeniu mieszkania w mroźne dni trzeba uważać, aby jej nie zaszkodzić (np. można przenieść donicę z parapetu w bezpieczniejsze miejsce).

Przesadzanie eonium. Eonium drzewiaste przesadza się rzadko. Wyznacznikiem są korzenie przerastające otwór w donicy. Kolejna donica powinna być niewiele większa od poprzedniej. Sukulent słabo rozwija się w dużych donicach. Przesadzanie wykonuje się wiosną lub po kwitnieniu.

Eonium drzewiaste to atrakcyjny i łatwy w uprawie sukulent. Można go sadzić pojedynczo lub stworzyć większą, „pustynną” kompozycję z innymi gatunkami. Jest nieszablonową ozdobą wnętrz niezależnie od obranego stylu.

Eonium drzewiaste
Autor: GettyImages W miejscu, gdzie jest zbyt mało światła eonium zrzuca liście

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski
Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE