Gasteria - rewelacyjny sukulent do domowej uprawy. Czy gasteria to aloes? Jak pielęgnować gasterię w doniczce?

2023-11-20 11:26

Gasteria to dokonała roślina do uprawy domowej polecana wszystkim miłośnikom sukulentów. Jest niewielka (osiąga 20-30 cm wysokości), mało wymagająca i bardzo dekoracyjna, dlatego może być ciekawą ozdobą każdego wnętrza. Jak uprawiać i pielęgnować gasterię?

Gasteria jest niedużym, bylinowym sukulentem, należącym do rodziny złotogłowowatych. Rodzaj Gasteria liczy około 20 gatunków, z których kilka uprawianych jest w mieszkaniach jako rośliny pokojowe. Najbardziej popularna z nich jest gasteria brodawkowata, znana też jako jęzorka brodawkowata lub aloesik brodawkowaty (łac. Gasteria carinata var. verrucosa), przypominająca wyglądem blisko spokrewnioną z nią haworsję, od której różni się układem liści, rozmieszczeniem brodawek oraz kwiatami.

Spis treści

  1. Jak wygląda gasteria?
  2. Czy gasteria to aloes?
  3. Gasteria - uprawa: wymagania i pielęgnacja
  4. Galeria zdjęć: Różne gatunki gasterii
  5. Rozmnażanie gasterii
  6. Jak gasteria reaguje na błędy w pielęgnacji?

Jak wygląda gasteria?

Gasteria brodawkowata ma grube, mięsiste, sztywne, wydłużone, lancetowate, ostro zakończone, ciemnozielone liście, które jednak nie tworzą rozety, ale są ułożone naprzeciwlegle w jednej płaszczyźnie. Liście z obu stron pokryte są nieregularnie ułożonymi, białymi brodawkami. Często mają też wąskie, jasne obrzeże.

Kwiaty gasterii nie są szczególnie ozdobne, ale większe i ciekawsze niż u haworsji. Mają rurkowaty, nieco pękaty kształt, pomarańczowy kolor i zielonkawy wierzchołek. Na szczycie wzniesionego pędu tworzą dość gęsty, kłosowaty kwiatostan, a ich główki zwieszają się do dołu. Jeśli kwiaty zdobędą nasze uznanie, możemy pozostawić je na roślinie jako interesującą ozdobę, ale możemy je też usunąć, nie narażając rośliny na zbędny wysiłek.

Czy gasteria to aloes?

Gasteria to nie aloes. Nie jest to także haworsja. Owszem przypomina te rośliny i jest z nimi spokrewniona. Podobnie jak one jest sukulentem i ma równie niewielkie wymagania, ale to odrębny rodzaj.

Poznaj inne ciekawe sukulenty:

Gasteria - uprawa: wymagania i pielęgnacja

Gasteria brodawkowata to bardzo wdzięczny i mało wymagający sukulent. W sezonie wegetacyjnym oczekuje bardzo jasnego, ale osłoniętego przed ostrym słońcem stanowiska i sporo ciepła (22-25 °C).

Jako sukulent gasteria nie potrzebuje dużo wody, dlatego należy podlewać ją systematycznie, lecz umiarkowanie (przed każdym kolejnym podlaniem wierzchnia warstwa podłoża musi przeschnąć). Lato roślina może spędzać zarówno w mieszkaniu jak i na słonecznym balkonie lub tarasie, osłoniętym przed silnymi opadami deszczu.

Od wiosny do jesieni roślinę warto też zasilać specjalnym nawozem dla kaktusów i sukulentów. Jeśli gasteria ma naprawdę dobrze się rozwijać, zimą potrzebuje okresu spoczynku, dlatego jesienią należy przenieść ją do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi 10-15°C, zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie.

Wiosną(w lutym-marcu), gdy roślina wznowi wegetację, można ją przesadzić, wykorzystując do tego celu specjalne, przepuszczalne, lekkie podłoże dla kaktusów i sukulentów. Zabiegu nie trzeba powtarzać co roku, gdyż gasteria ma słabo rozbudowany system korzeniowy, a do tego dość wolno rośnie. Poleca się natomiast przesadzić roślinę do nowego podłoża zaraz po zakupie, gdyż w handlu oferowane są egzemplarze uprawiane w szybko przesychającym i ubogim w składniki odżywcze podłożu torfowym.

Przeczytaj też:

Galeria zdjęć: Różne gatunki gasterii

Rozmnażanie gasterii

Przy okazji przesadzania, gasterię można też rozmnożyć, oddzielając od rośliny matecznej odrosty korzeniowe. Gasterię można też rozmnożyć przez sadzonki liściowe pobierane wiosną. W tym celu wystarczy  odłamać u podstawy rośliny dorodny liść, lekko go przesuszając, a następnie umieszczając w piaszczystym, lekko wilgotnym podłożu.

Hodowcy rozmnażają rośliny także z nasion, tworząc z nich przy okazji rozmaite odmiany i gatunki mieszańcowe (roślina łatwo się krzyżuje z innymi gatunkami), takie jak np. 'Variegata' o zielonych liściach z kremowymi przebarwieniami czy 'Little Warty' o liściach z jasnozielonym obrzeżem i jasnymi smugami. W warunkach domowych rozmnażanie rośliny z nasion jest jednak trudne i kłopotliwe, dlatego praktycznie się go nie stosuje.

Jak gasteria reaguje na błędy w pielęgnacji?

Gasteria w uprawie rzadko sprawia problemy, ale jest dość wrażliwa na błędy pielęgnacyjne. Na zalanie reaguje gniciem systemu korzeniowego lub infekcją grzybową (na liściach mogą pojawiać się brunatne plamy), a na zbyt silnie nasłonecznienie - przypaleniem liści. Osłabione rośliny stają się też podatne na ataki szkodników, takich jak np. wełnowce.

Odpowiednio pielęgnowane gasterie, stanowią natomiast wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Można uprawiać je jako solitery w niedużych, najlepiej ceramicznych, doniczkach lub tworzyć z nich piękne kompozycje z innymi, niskimi sukulentami i kaktusami, np. w postaci ogródków żwirowych w płaskich, szerokich pojemnikach.

Przeczytaj też:

Sukulenty
Autor: Gettyimages Gasteria należy do grupy roślin, które z powodzeniem wytrzymują okresowy niedobór wody

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe