Dlaczego palma doniczkowa usycha? Jak uratować usychającą palmę?

2024-12-19 13:45

Palmy to jedna z najbardziej spektakularnych grup roślin uprawianych w mieszkaniach. Wiele palm osiąga znaczne rozmiary, są przy tym rozłożyste i gęste. Zdarza się, że liście palmy masowo wysychają wskutek niewłaściwych warunków uprawy lub błędów pielęgnacyjnych. Jakie są główne powody usychania palm? Czy można uratować usychającą palmę?

Palma domowa Chrysalidocarpus
Autor: GettyImages Zdarza się, że palma doniczkowa usycha: mogą schnąć końcówki liści albo całe liście

Spis treści

  1. Dlaczego palma doniczkowa usycha?
  2. Palma usycha, bo jest niewłaściwie podlewana
  3. Palma usycha, bo jest zbyt sucho w pomieszczeniu
  4. Palma usycha, bo rośnie w złym podłożu
  5. Jak uratować usychającą palmę?

Sporadyczne zamieranie starych liści palmy jest naturalne i nie ma powodów do obaw. Widać to nawet po pniach starszych palm, na których występują „blizny” po opadniętych (lub ręcznie usuniętych) liściach z długimi, grubymi ogonkami. Problem pojawia się, gdy proces jest wzmożony i palma ogałaca się z liści. Po pierwsze – traci swój dekoracyjny wygląd, po drugie – jej zdolność regeneracji zostaje ograniczona właśnie przez niewielką, pozostałą liczbę żywych liści (niewielka powierzchnia asymilacyjna). Czasami palma jest jeszcze do odratowania. Jednakże, aby skutecznie interweniować należy zastanowić się nad przyczynami usychania.

Dlaczego palma doniczkowa usycha?

Liście palmy mogą usychać wskutek niewłaściwych warunków uprawy lub błędów pielęgnacyjnych. Do najbardziej prawdopodobnych przyczyn usychania palm należą: niewłaściwe podlewanie, niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu, uprawa w nieodpowiednim podłożu.

Palma usycha, bo jest niewłaściwie podlewana

Ten wniosek nasuwa się sam, gdy chodzi o usychanie jakiejkolwiek rośliny pokojowej, która bądź co bądź jest całkowicie uzależniona od człowieka. Nie zawsze wynika to jednak z braku systematyczności, tj. regularnego nawadniania. Palmy są czasami podlewane ze zbliżoną częstotliwością, jednakże zabiegi są zbyt... oszczędne.

Większość roślin pokojowych lepiej reaguje na nieco rzadsze, za to bardziej obfite podlewanie. Wpływa to pozytywnie na budowę systemu korzeniowego. Dotyczy to także palm, które należy podlewać tak, aby cała bryła korzeniowa nasiąkła wodą (a odrobina znalazła się w podstawce). Jeśli palmy podlewa się niewielką ilością wody, zabieg jest mało skuteczny. Woda szybko wysycha i nie dociera do głębszych warstw podłoża. Roślina pobiera mniej niż powinna. Jeśli proces jest ciągły (tj. każde czy prawie każde nawadnianie jest skąpe) dochodzi do zredukowania korzeni, w rezultacie palma w przyszłości słabo pobiera wodę nawet mimo jej dostępności. Tworzy się błędne koło. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt pielęgnacji, szczególnie, że palmy często uprawia się (i prawidłowo!) w wysokich donicach.

Poznaj palmy, które mogą być uprawiane w warunkach domowych.

Palma usycha, bo jest zbyt sucho w pomieszczeniu

Zła jakość powietrza w pomieszczeniu – to bagatelizowany czynnik, który nie tylko powoduje usychanie końcówek liści palmy, lecz może również wzmagać potencjalne szkody wynikające z innych czynników zewnętrznych. Nie chodzi o zanieczyszczenie powietrza (palmy dobrze sprawdzają się jako naturalne filtry), lecz niewystarczającą wilgotność, a także brak odpowiedniej cyrkulacji. Problem najczęściej pojawia się zimą, przy uruchomionym centralnym ogrzewaniu.

Palmy pochodzą z miejsc tropikalnych, gdzie często panują warunki szklarniowe. W mieszkaniu nie da się tego „odtworzyć”. Jednakże rośliny do pewnego stopnia tolerują słabsze warunki bez szkody dla ich rozwoju i wyglądu. W pomieszczeniu, w którym są uprawiane powinno się utrzymywać wilgotność powietrza na minimalnym poziomie 50-55% (to także odpowiednie dla domowników). Nie można natomiast dopuszczać do długotrwale występującego problemu z suchym powietrzem (wilgotność poniżej 40%). Dlatego warto podnieść wilgotność powietrza wokół roślin, na korzystając z nawilżacza powietrza.

Jednocześnie palmy nie lubią „stojącego” powietrza. Pomieszczenie należy regularnie wietrzyć (tak, by nie przemrozić roślin). Czasem palmy przysychają, gdyż są ustawione zbyt blisko źródeł ciepła (grzejnik, kominek).

Przeczytaj też: Jak mroźne powietrze szkodzi domowym roślinom doniczkowym?

Palma usycha, bo rośnie w złym podłożu

Zdarza się, że palma jest właściwie podlewana, ma zapewnione dobre warunki uprawy (stanowisko, temperatura, wilgotność powietrza), a mimo to usycha. Częstym powodem jest słaba jakość podłoża, na przykład jest zbyt zbite lub ma tendencję do nadmiernie szybkiego wysychania. Dlatego palmom należy dobierać specjalistyczne podłoża, a rośliny przesadzać raz na kilka lat.

Przeczytaj też: Ziemia do kwiatów doniczkowych. Jaka jest najlepsza zimą?

Jak uratować usychającą palmę?

Najlepszym sposobem na uratowanie palmy jest zdiagnozowanie przyczyny usychania. Nie zawsze jest to jednak możliwe, a często to wynik działania więcej niż jednego czynnika. Dlatego działa się profilaktycznie.

Zwykle pomocne jest przesadzenie palmy do świeżego podłoża (można do tej samej donicy). Trzeba to zrobić, jeśli:

  • podłoże szybko wysycha „na kamień”,
  • podłoże wydziela nieprzyjemny, silny zapach i bardzo długo utrzymuje wodę (symptomy to żółknięcie i kolejno zasychanie liści).

Palma może potrzebować przeniesienia w bardziej odpowiednie miejsce: mniej nasłonecznione, bardziej oddalone od grzejnika, nienarażone na przeciągi. Należy zadbać o zwiększenie wilgotności powietrza. Regenerację palmy można przyspieszyć przestawiając ją do szklarni (na większość roku), a nawet na balkon (na lato). Sporadycznie roślinę warto podlewać wodą z dodatkiem mielonego cynamonu. Nie ma to dużego wpływu na nowe przyrosty, jednakże ogranicza się choroby odglebowe, które są groźniejsze od wysychania liści, a często kończą „dzieło”, gdy roślina traci dużo liści. Podobnie działa węgiel aktywowany.

Dowiedz się, czy w Polsce można uprawiać palmy w ogrodzie.

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą
Murator Google News
Autor:
Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?
Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Nasi Partnerzy polecają