Kamień dekoracyjny na ścianę - galeria inspiracji

2020-04-02 15:35

Kamień dekoracyjny charakteryzuje się bogatą kolorystyką, różnorodnością faktur i odcieni. Sprawia to, że kamień na ścianie jest jednym z najbardziej oryginalnych materiałów wykończeniowych. Jego szlachetność widać nie tylko wtedy, gdy wykańcza duże płaszczyzny ścian albo podłóg. Coraz częściej we wnętrzach pojawiają się jedynie kamienne akcenty przyjazne dla mniej zasobnych portfeli.

Lubimy materiały naturalne, dlatego kamienne okładziny cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Kamień na ścianie wygląda bardzo dekoracyjnie, idealnie nadaje się do podkreślenia wybranego fragmentu w aranżacji wnętrza. Kiedyś przeważały płyty kamienne o grubości 3-4 cm, które układało się na ruszcie z profili drewnianych lub metalowych. Taki kamień na ścianie pasuje do wnętrz tradycyjnych, stylowych. Dekoracyjną okładzinę na ścianie można też wykonać z kamienia ciosanego o naturalnym kształcie, który mocuje się w zaprawie cementowej. To dobre rozwiązanie do wnętrz rustykalnych. Wraz z rozwojem technologii kamień na ścianę stał się dostępny w wielu postaciach tak przygotowanych, że zrobienie z niego okładziny stało się łatwiejsze. Producenci oferują coraz cieńszy płytki kamienne, które na wzór płytek ceramicznych mocuje się na klej. Popularność w aranżacji wnętrz zdobywają spieki kwarcowe oraz fornir kamienny oferowane w postaci bardzo cienkich płyt.

Jaki wybrać kamień na ścianę

Kamień naturalny to drogi materiał. W sprzedaży jest jednak wiele doskonałych imitacji kamienia, które możemy wykorzystać do dekoracji ścian. Najpopularniejsze są płytki ceramiczne lub gresowe, a także betonowe i gipsowe. Materiały naśladujące kamień są zwykle tańsze i łatwiejsze w eksploatacji od swego pierwowzoru. W imitacjach producenci wiernie oddają wzory prawdziwych kamieni, a także kreują nowe. Takie imitacje są lżejsze, dzięki temu polecane są do wykończenia wnętrz mieszkań. Szukając pomysłów na kamień na ścianie jest w czym wybierać.

Trawertyn na ścianie
Autor: Łukasz Kozyra Aranżacja wnętrza nawiązuje do natury. W salonie zwraca uwagę ściana wyłożona płytkami trawertynu. Po bokach została oświetlona, co daje niezwykły efekt, zwłaszcza wieczorem

Kamień naturalny na ściany i podłogi

Piaskowiec, marmur, trawertyn, granit i łupek – to kamienie dekoracyjne, które najczęściej pojawiają się we współczesnych wnętrzach w dekoracji ścian. Najbardziej odporne na zużycie i nienasiąkliwe są granit i łupek. Decydując się na marmur, trawertyn czy piaskowiec trzeba je zaimpregnować, aby uchronić przed zaplamieniem. Poza tym wybierając któryś z tych kamieni na posadzkę należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia renowacji za kilka albo... kilkanaście lat. Jednak, nawet mniej odporny na uszkodzenia kamień, odpowiednio konserwowany będzie służył wielu pokoleniom.

Wymiary płytek kamiennych

Najpopularniejsze są płytki kamienne o wymiarach od 30 x 30 do 60 x 60 cm. Mają one grubość 1-2 cm. Można także kupić grubsze płyty (2-4 cm) o nieregularnym kształcie. Mozaika kamienna, którą można zastosować do dekoracji ścian jest dostępna w plastrach o wymiarach 30 x 30 cm i grubości 8-10 mm, w których na siatce są naklejone małe fragmenty kamienia tworzące interesujące wzory - nie tylko klasyczny układ mozaiki, ale także inne geometryczne kompozycje, na przykład z prostokątów lub sześcioboków. Płytki i mozaiki kamienne układa się na ścianie podobnie jak ceramiczne - na klej. Zaprawa do mocowania kamienia naturalnego musi być dostosowana do stopnia jego nasiąkliwości. Najmniej nasiąkliwy jest granit, najbardziej marmur. Jeśli chcemy przykleić cienkie płyty w jasnym kolorze z nasiąkliwego kamienia, powinniśmy używać zapraw białych, a nie szarych. Kamień na ścianę można także zamówić na określony wymiar do maksymalnie 2,5 x 2,5 m. Takie wielkie płyty są grubsze, mają około 3 cm.

Łupek na ścianie: salon aranżacja
Autor: Jarosław Chabros Okładzina na ścianie z jasnego łupka wprowadza do mieszkania akcent rustykalny. Zróżnicowana faktura daje ciekawy efekt i urozmaica geometryczny porządek panujący w salonie.

Kamień na ścianę imitacja: płytki gipsowe

Do wyrobu dekoracyjnych płyt imitujących kamień, który można zastosować do dekoracji ściany, używa się masy gipsowej wzmocnionej włóknami szklanymi i utwardzanej. Dla dodatkowego wzmocnienia mogą w nich być zatopione siatki zapobiegające obtłukiwaniu albo pękaniu elementów. Gipsowe płytki najczęściej wyglądają jak łupany kamień elewacyjny z piaskowca lub wapienia. Mają średnie wymiary, do 30-40 x 10-15 cm i grubość około 2 cm. Mogą być cięte w prostokąty albo nieregularnie, zgodnie z granicą mniejszych „kamieni”. Z gipsu są także produkowane elementy wielkości takiej jak ciosany kamień polny, ale różnie wykończone, na przykład na wzór piaskowca, wapienia. Płyty gipsowe imitujące kamień na ścianie można układać na klej do glazury, na gips szpachlowy lub klej do gipsu. Ich producenci mają w ofercie także klej montażowy gotowy do użycia albo do rozrobienia wodą, zaprawy do spoinowania i impregnaty. Wyroby z gipsu są nasiąkliwe, więc jeśli chcielibyśmy ułożyć je na ścianie w kuchni nad zlewem czy w łazience, trzeba je zaimpregnować. Impregnacja jest zalecana również po to, by chronić powierzchnię dekoracyjną ściany przed zabrudzeniem i zakurzeniem. Producenci oferują całe zestawy obejmujące także preparaty do gruntowania podłoża, zaprawy klejowe i impregnaty. Płytki gipsowe kosztują około 80 zł/m2.

Kamień na ścianę: płytki
Autor: materiały prasowe Stegu Płytki z masy gipsowej są tańszą alternatywą dla kamienia naturalnego na ścianie. Bardzo często naśladują elementy stosowane na elewacji

Kamień dekoracyjny na ścianie: fornir kamienny

Popularność zdobywają inne formy okładzin, które powstają z kamienia. Są to tak zwane forniry kamienne i spieki kwarcowe. Fornir kamienny to cienkie płaty łupku lub piaskowca (grubości 1-2 mm) naklejane na elastyczne podłoże z żywicy epoksydowej z zatopioną siatką z włókna szklanego. Całość ma grubość do 3 mm i rozmiary 120 x 60 do 300 x 122 cm. Fornir kamienny jest lekki i elastyczny, można z niego wykonywać okładziny nawet na powierzchniach łukowych albo okrągłych. Do mocowania takiego kamienia na ścianie należy stosować kleje do kamienia naturalnego lub do płytek ceramicznych, najlepiej elastyczne. Okładzinę kamienną zwykle wykonuje się bezfugowo. Dzięki dużym rozmiarom płyt mało jest połączeń. Metr kwadratowy forniru kamiennego kosztuje co najmniej 150 zł.

Spieki kwarcowe produkuje się ze zmielonych i zmieszanych glinek, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów. Po uformowaniu płyt ich wierzch jest barwiony. Potem są one suszone, prasowane i wypalane. W ten sposób powstaje produkt bardzo twardy, odporny na uszkodzenia. Płyty mają grubość 3-5 mm i duże rozmiary, zwykle 1 x 3 m. Dla wzmocnienia spód jest pokrywany siatką. Płyty są lekkie (1 m2waży 8 kg), gładkie, elastyczne, można je łatwo ciąć. Należy je mocować klejami o podwyższonej przyczepności klasy C2. Okładzinę ścienną, tak jak z forniru kamiennego, zwykle wykonuje się bez fug. Spieki kwarcowe są drogie, kosztują około 300 zł/m2.

Kamień dekoracyjny w łazience na ścianie  - galeria
Autor: Marcin Czechowicz Kamienny mocny akcent. Marmur z amonitem podnosi rangę pozostałych, bardziej zwyczajnych elementów wyposażenia. Takie płyty można niekiedy kupić jako odpadowe
Kamienne posadzki i okładziny ścienne w łazienkach
Nasi Partnerzy polecają