Jak najlepiej połączyć panele z płytkami? Listwą, bez listwy, a może korkiem?

2024-11-08 9:47

Jak połączyć dwie różne podłogi? Płytki gresowe oraz panele to bardzo popularne rozwiązania podłogowe. Jak wykończyć styk posadzek wykończonych tymi materiałami? Kiedy lepiej zastosować listwy, a kiedy można zrobić wypełnienie dylatacji. Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Połączenie płytek i paneli listwą
  2. Połączenie płytek i paneli masą dylatacyjną
  3. Jak wykonuje się połączenie posadzek?

W dużych otwartych przestrzeniach części domu pełniące inne funkcje wyodrębnia się, różnicując posadzki. W kuchni lub przedpokoju sprawdzi się twardy i odporny gres. W części wypoczynkowej miło jest chodzić po panelach drewnianych, winylowych lub laminowanych. Takie posadzki różnią się nie tylko wyglądem, lecz także materiałem, z którego są wykonane. Jak połączyć drewno lub winyl z płytkami ceramicznymi, żeby granice obu posadzek były trwałe, a jednocześnie wyglądały estetycznie.

Połączenie płytek i paneli listwą

To najprostsze rozwiązanie, które ma też tę zaletę, ze pozwala zamaskować niedoskonałości styku dwóch podłóg. Jeśli nawet granica płytek czy paneli nie będzie idealnie równa, listwa to przykryje. Listwy można też zastosować, żeby zamaskować niewielką różnicę w poziomie posadzek. W takim wypadku sprawdzą się listwy zaokrąglone u góry. Listwy posadzkowe mogą mieć różny kształt i szerokość. Na powierzchni posadzki może znaleźć się pozioma jej część lekko wyoblona u góry albo płaska, albo z wyprofilowaniami. Znajdziemy też listwy bez fragmentu przykrywającego styk. W takim wypadku między dwoma posadzkami znajdzie się tylko wąski pasek listwy, więc wymaga to stworzenia równych krawędzi po obu jego stronach. Listwy podłogowe mogą być elastyczne, co pozwala wykończyć posadzki połączone po łuku.

Najpopularniejsze są aluminiowe listwy posadzkowe pokryte lakierem w różnych kolorach, więc można je dopasować do kolorystyki podłogi. Znajdziemy też listwy z mosiądzu. W przypadku posadzek drewnianych albo wyglądających jak drewno często stosuje się listwy z korka, który ładnie się z nimi komponuje. Korek jest elastyczny, listwy mogą mieć różną grubość.

Połączenie płytek i paneli masą dylatacyjną

Ten wariant możemy zastosować pod warunkiem wykonania idealnie równych krawędzi obu posadzek. Masa dylatacyjna wypełnia bowiem tylko przestrzeń między podłogami. Nie zakrywa ich krawędzi. Masy dylatacyjne są wygodne do łączenia posadzek zakończonych nieregularnym kształtem, na przykład łukowo albo gdy płytki są sześciokątne. Jako masę dylatacyjną można wykorzystać klej uszczelniacz do posadzek przemysłowych, fugę epoksydową albo korek w płynie. Dobór masy zależy od rodzaju materiału posadzkowego, trzeba sprawdzić, czy producent dopuszcza takie zastosowanie. Masy dylatacyjne są twarde, odporne na uszkodzenia, a jednocześnie elastyczne. Są produkowane w niedużej palecie kolorów, ale niektóre można barwić po wierzchu.

Jak wykonuje się połączenie posadzek?

Listwy podłogowe stosuje się podczas układania podłogi. Wsuwa się ją pod jedną z nich. Niektóre listwy nie mają dolnej poprzeczki, więc wstawia się je na zakończeniu już wykonanej posadzki i w tym miejscu rozpoczyna układanie drugiej podłogi. Zależnie od wybranych materiałów podłogowych i ich formatów drugą posadzkę można zacząć układać też w innym miejscu, a na styku trzeba dociąć odpowiedniej wielkości elementy i wsunąć je pod listwę.

Masy dylatacyjne nakłada się za pomocą aplikatora dostarczonego wraz z produktem albo pacą gumową. Masę wprowadza się między płytki w takiej ilości, żeby wypełniła szczelinę. Nadmiar należy usunąć, jednocześnie profilując kształt dylatacji. Trzeba sprawdzić czas wiązania i prace wykonywać w takim tempie, żeby odpowiednio ukształtować masę, a także oczyścić sąsiednie powierzchnie.

Murowane starcie
Podłoga - parkiet czy panele. MUROWANE STARCIE
Murator Google News (desktop)
Autor:
Murator Remontuje: Jak samodzielnie wykonać efekt betonowej ściany?
Materiał sponsorowany
Nasi Partnerzy polecają