Układanie paneli winylowych - jak układać panele winylowe na klej i na klik? Czy warto je zastosować w mieszkaniu?

2023-10-23 11:18

Panele winylowe awansują - ze sklepów, wnętrz usługowych i szpitali wchodzą do mieszkań. Pomagają im w tym coraz lepsza jakość oraz interesujące wzornictwo. W panelach winylowych nie ma celulozy, więc nie puchną i nie odkształcają się pod wpływem wody. Elastyczny winyl powoduje, że panele są odporne na wgniecenia i uderzenia.

Wodoodporne panele podłogowe Rocko
Autor: Kronospan Wodoodporne panele podłogowe Rocko

Spis treści

  1. Budowa paneli winylowych
  2. Panele winylowe opinie: jakie mają zalety
  3. Oznaczenia na panelach winylowych
  4. Ja układać panele winylowe ?
  5. Panele winylowe samoprzylepne
  6. Łączenie paneli winylowych z innymi materiałami

Winyl to popularna nazwa polichlorku winylu, czyli PCW. To podstawowy materiał, z którego są zbudowane panele winylowe inaczej zwane panelami LVT. Pod tym skrótem kryje się nazwa Luxury Vinyl Tiles, czyli luksusowe płytki winylowe. W niczym nie przypominają płytek PCW znanych z czasów PRL-u. Pięknie się prezentują i mają wiele zalet. Więc jeśli pokonamy uprzedzenia do tworzyw sztucznych, panele winylowe mogą być ciekawą alternatywą dla droższego drewna albo nieco opatrzonego gresu.

podłoga winylowa w łazience
Autor: Tarkett Panele winylowe nie zawierają celulozy, więc sprawdzą się również jako posadzka w łazience
Podkład pod panele podłogowe

Budowa paneli winylowych

Nowoczesne panele winylowe to wyroby wielowarstwowe. Ich całkowita grubość wynosi 2,5-7 mm. Choć liczba i rodzaj warstw w wyrobach zależą od producenta, to podstawowe warstwy są podobne. W najlepszych panelach winylowych powierzchnia jest chroniona twardą, przezroczystą powłoką z poliuretanu – odporną na zaplamienia i ułatwiającą czyszczenie podłogi. Pod nią znajduje się warstwa użytkowa, również przezroczysta, która pokrywa warstwę dekoracyjną z nadrukowanym wzorem drewna lub kamienia.

Wzór często w stu procentach odzwierciedla oryginał, ponieważ jest zeskanowany z elementów występujących w naturze. Kolejnymi warstwami, licząc od góry, są zasadnicza warstwa nośna oraz spodnia warstwa wzmacniająca. Zasadnicza warstwa nośna bywa sztywna lub elastyczna, czasem wzmocniona włóknem szklanym. Niektóre panele winylowe mają jeszcze dodaną warstwę izolacyjnego korka, który wpływa korzystnie na akustykę posadzki.

Kolekcja Organic Veneer Parquet
Autor: Kronospan Kolekcja Organic Veneer Parquet
podłoga winylowa w pokoju
Autor: Polflor Bogate wzornictwo sprawia, że podłoga winylowa może być traktowana nie tylko jak materiał wykończeniowy, ale również jako bardzo spójnym elementem wystroju wnętrza

Panele winylowe opinie: jakie mają zalety

Wzrost popularności paneli winylowych nie nastąpił bez przyczyny. W opinii architektów wnętrz świetnie wpisują się w specyfikę wnętrz nowo budowanych domów. Można je bez obaw układać w kuchniach łączonych z salonami, gdyż są odporne na wodę i zaplamienia. Zamiast dzielić pomieszczenie na poszczególne strefy wykończone gresem i drewnem, można scalić je jedną, wytrzymałą podłogą, na przykład o wyglądzie drewna.

Czytając opinie o panelach winylowych, warto zwrócić uwagę, że są dobrym przewodnikiem ciepła i lepiej niż drewno sprawdzają się na ogrzewaniu podłogowym (chociaż zawsze należy sprawdzić, jaką maksymalną temperaturę są w stanie znieść). Powierzchnia paneli winylowych jest przyjemna w dotyku, często fakturowana, więc doskonale sprawdzą się na podłogówce zamiast zimnego i twardego gresu. Ponieważ produkt ten nie jest odporny na ogień, nie można nim wykańczać powierzchni wokół kominków.

podłoga winylowa w przedsionku
Autor: Polflor Powłoki utwardzające sprawiają, że panele są odporne na ruch, piasek i uderzenia

Oznaczenia na panelach winylowych

Producenci umieszczają na opakowaniach informacje o cechach paneli winylowych, takich jak ścieralność, użyteczność, antypoślizgowość, palność i odporność na światło. Antypoślizgowość oznacza się literą R w skali 9-13. Im większa cyfra, tym panele są mniej śliskie. Panele winylowe z oznakowaniem większym niż R10 uznaje się za antypoślizgowe. Użyteczność oznaczana jest kombinacją dwóch cyfr.

Pierwsza oznacza, do jakiego typu pomieszczeń są przeznaczone: 2 - panele winylowe przeznaczone do mieszkań, 3 - panele winylowe do pomieszczeń użyteczności publicznej. Druga cyfra wskazuje, jakie natężenie ruchu wytrzymają panele: 1 - pomieszczenia o słabym natężeniu ruchu, 2 – o średnim, a 3 – o dużym. Jeśli potrzebujemy paneli do korytarza w domu, możemy wybrać takie, które będą miały oznaczenie 22, natomiast do sypialni wystarczą takie z oznaczeniem 21. Ścieralność paneli winylowych, podobnie jak paneli laminowanych, określa się pięcioma klasami AC. Im wyższa klasa, tym panele są mniej ścieralne. Klasa AC5 oznacza, że panele winylowe są bardzo odporne na ścieranie. Najbezpieczniejsze w użytkowaniu ze względu na palność są panele oznaczone symbolem Bfl-s1.

Ja układać panele winylowe ?

Panele winylowe można montować na różne sposoby. Produkty cieńsze przykleja się bezpośrednio do równego podłoża klejem dyspersyjnym lub do samoklejącej maty montażowej. Elementy grubsze - 4-7 mm - zazwyczaj montuje się na klik, także podobnie jak panele laminowane tworzą one podłogę pływającą nieprzytwierdzoną do podłoża. Najważniejsze podczas układania paneli winylowych jest dokładne wyrównanie podkładu.

Najczęściej panele winylowe klei się prostopadle do okna i zaczyna montaż przy linii narysowanej wzdłuż najbardziej eksponowanego miejsca. Aby wzór wyglądał naturalnie, ostatni docięty fragment z rzędu układa się jako pierwszy w kolejnym rzędzie. Po przyklejeniu dociska się panele 70-kilogramowym walcem.

Grubsze panele winylowe najczęściej mają na bokach fabryczne zamki i montuje się je na klik. Układanie posadzki zaczyna się od ściany, pozostawiając wzdłuż muru wąską szczelinę dylatacyjną. Umożliwi ona niewielkie ruchy materiału pod wpływem zmian temperatury.

Panele winylowe samoprzylepne

Najprostszy jest montaż paneli winylowych do samoklejącej maty montażowej. Matę tę układa się bezpośrednio na podłożu, folią do góry, zawsze prostopadle do kierunku układania paneli. Niweluje ona drobne nierówności podłoża (do 0,6 mm). Powinna ona pokryć całą powierzchnię podłogi, a krawędzie poszczególnych pasów maty muszą dokładnie do siebie przylegać. Najpierw panele układa się na macie „na sucho”, aby dobrze rozplanować ułożenie posadzki. Następnie fragmentami zdejmuje się z maty folię, odkrywając powierzchnię pokrytą klejem, i układa na niej panel po panelu. Klej, którym pokryta jest mata, wiąże około 30 minut, więc nawet jeśli panel zostanie krzywo ułożony, można go wyrównać.

łączenie paneli winylowych z innym materiałem
Autor: Polflor Moda na drewno egzotyczne nie przemija. Ale w łazience znacznie łatwiej i bezpieczniej połączyć materiały o takiej samej grubości i budowie - panele LVT różniące się wzorem i fakturą

Łączenie paneli winylowych z innymi materiałami

Panele winylowe najczęściej łączy się z płytkami gresowymi. Obie posadzki różnią się grubością - płytki wraz z klejem mają zazwyczaj ponad 1 cm grubości, a panele - 3-4 mm. Aby na ich styku nie powstał jednocentymetrowy próg, pod panele można zrobić dodatkową cienką wylewkę samopoziomującą. Jeśli wybierze się grubsze panele, wówczas różnica jest znacznie mniejsza i można zniwelować ją przez zrobienie długiego skosu z masy szpachlowej. Panele można wtedy dosunąć na styk do kątownika, jakim z reguły zakończona jest posadzka z gresu.

Sonda
Podłoga jasna czy ciemna?