Wynajem sprzętu budowlanego. Jak wypożyczać narzędzia i maszyny

2019-02-28 14:55

Podpowiadamy, jaki sprzęt budowlany wynająć i na jakich warunkach. Budowa lub remont domu to przedsięwzięcia wymagające specjalistycznego sprzętu. Nie wszystkie ekipy dysponują jednak pełnym parkiem maszynowym. Ratunkiem są wypożyczalnie.

Wypożyczalnia sprzętu budowlanego
Autor: ALTRI W wypożyczalniach sprzętu budowlanego znajdziesz wszystko co potrzebne: od wielkich maszyn po elektronarzędzia

Liczba i jakość posiadanego sprzętu także może świadczyć o profesjonalizmie ekipy wykonawczej. Niestety wiele z nich ma tylko niezbędne maszyny i wyposażenie. Sam inwestor też raczej nie znajdzie w swoim prywatnym warsztacie zagęszczarki spalinowej, minikoparki, wciągarki, o rusztowaniu nawet nie wspominając. Podczas budowy domu lub samodzielnie przeprowadzanego remontu, staniesz zapewne przed dylematem, czy skorzystać z usług wypożyczalni sprzętu budowlanego. Zachęcamy do tego. Wiele z oferowanych tam urządzeń może znacznie przyśpieszyć przebieg prac, a także poprawić jakość ich wykonania.

Betoniarka - hit wypożyczalni
Autor: LAFARGE BETON Jednym z najczęściej wypożyczanych urządzeń jest betoniarka

Wynajem sprzętu budowlanego: od wiertarki do koparki

Wiele urządzeń mechanicznych i sprzętów, które przydałyby się na budowie, dużo kosztuje. Czasem ekipy wykonawczej po prostu na nie nie stać, a co dopiero inwestora, który sam chce się zmierzyć z budową lub remontem domu. W wypożyczalni na jednych i na drugich czeka bogaty asortyment wszystkiego, co może usprawnić roboty. Podpowiadamy jaki sprzęt budowlany można wynająć.

  • Ciężki sprzęt

W tej grupie pierwsze skrzypce grają koparki. Wypożyczasz je, aby szybko przygotować wykopy pod fundament domu lub ogrodzenia. Dużą popularnością cieszą się minikoparki, bo są ekonomiczne w eksploatacji i wygodne w obsłudze. Łatwo też nimi manewrować na niedużej działce. Jeśli nie ma kto zasiąść w kabinie, możesz wynająć koparkę wraz z operatorem. Sprzętem, którego obsługa też wymaga pewnego przygotowania, są miksokrety, czyli urządzenia do mieszania i podawania zaprawy, z której wykonywany jest podkład podłogowy.

  • Duże narzędzia ręczne

W tym gronie wyróżnić należy często wypożyczane stoły do montażu zbrojenia, maszyny do gięcia i cięcia blachy, duże gilotyny do płytek ceramicznych, podnośniki do płyt g-k i wózki przydatne podczas rozładunku materiałów lub w trakcie przeprowadzek.

  • Narzędzia spalinowe

To bogata grupa drogich, ale bardzo wydajnych maszyn: zagęszczarek do gruntu i kostki brukowej, wibratorów do zagęszczania betonu, pił łańcuchowych, agregatów malarskich i tynkarskich. Wspomnieć też warto o dużych agregatach prądotwórczych przydatnych wtedy, gdy na działkę nie doprowadzono jeszcze elektryczności.

  • Elektronarzędzia

Ich w wypożyczalniach nigdy nie brakuje. Znajdziesz tam prawie wszystko, od akumulatorowej wkrętarki począwszy. Dużym powodzeniem cieszą się młotowiertarki, szlifierki kątowe, piły, szlifierki i frezarki do betonu, pilarki stołowe, pilarki i szlifierki do płytek ceramicznych bądź kamiennych, betoniarki, mieszarki do zapraw, szlifierki do spoin gipsowych (tak zwane żyrafy), wciągarki, spawarki, myjki ciśnieniowe, a nawet profesjonalne odkurzacze budowlane.

  • Sprzęt hydrauliczny

Wiele osób pyta również o wynajem zamrażarki do rur wodociągowych, zgrzewarki, zaciskarki oraz rozpieraki do rur z tworzywa sztucznego. To przyrządy przydatne zwłaszcza podczas remontów domów, które postanowiłeś przeprowadzić bez wsparcia fachowców.

  • Sprzęt pomiarowy i kontrolny

Inwestorom przydatny między innymi do zapewnienia wymaganej precyzji robót, ale także do kontrolowania efektów pracy zatrudnionych ekip. Wypożyczalnie sprzętu i maszyn budowlanych oferują poziomnice laserowe, niwelatory laserowe, wilgotnościomierze, dalmierze, detektory, wszelkiego rodzaju mierniki. Można też wypożyczyć kamerę inspekcyjną. Obiektyw jest bardzo mały i zainstalowany na długim, elastycznym przewodzie. Widok podświetla miniaturowa dioda. Kamerę taką można wprowadzić w różne zakamarki, które trudno skontrolować nieuzbrojonym okiem. W małym korpusie znajduje się kolorowy wyświetlacz. Obraz można też zarejestrować na karcie pamięci.

Sprzęt do wykopów i nie tylko
Autor: YTONG Koparkę warto wynająć wraz z pracownikiem do jej obsługi

Wynajem rusztowania

Rusztowanie to bardzo chodliwy towar w wypożyczalniach sprzętu budowlanego, bo służy do wielu celów. Przede wszystkim potrzebny jest podczas murowania ścian, ocieplania i tynkowania domu oraz w trakcie budowy i wykańczania dachu. Czasem niewielkie rusztowania przestawne wynajmowane są tylko po to, aby wygodnie przyciąć żywopłot wokół posesji albo oczyścić rynny z nagromadzonych liści.

Rusztowanie
Autor: ECO LEGDOM Transport dużych rusztowań jest zawsze wliczony w cenę. Czasem też firma oferuje ich ustawienie oraz późniejszy demontaż

Wynajem sprzętu budowlanego: szalunki przestawne

Zastąpią tradycyjne szalunki zbijane deska po desce. Są wielorazowego użytku: można je wypożyczyć, ustawić, wypełnić mieszanką, a potem rozmontować i zwrócić. Ich transport i montaż bywają zagwarantowane przez wypożyczalnię sprzętu budowlanego.

Szalunki pożyczone na dłużej
Autor: Andrzej T. Papliński Biorąc pod uwagę czaswiązania betonu, szalunki przestawne wypożycza się przeważnie na 20-30 dni

Wynajem sprzętu ogrodniczego

Zakładając ogród lub planując jakieś poważniejsze prace pielęgnacyjne, także warto zorientować się w ofercie wypożyczalni. Jeśli narzędzi takich jak glebogryzarki, kosy spalinowe, traktorki ogrodowe, siewniki nie znajdziemy w zwykłych wypożyczalniach sprzętu i maszyn budowlanych, możesz poszukać ich w specjalistycznych wypożyczalniach sprzętu ogrodniczego lub niektórych centrach ogrodniczych.

Wynajem sprzętu budowlanego: jakie są potrzebne dokumenty i ile wynosi kaucja

Indywidualny klient, aby wynająć sprzęt budowlany musi mieć ze sobą dowód osobisty i jeszcze jeden dokument ze zdjęciem. Czasem zamiast drugiego dokumentu potrzebne są rachunki z dwóch ostatnich miesięcy (za prąd, telefon lub wodę). Trzeba też zabezpieczyć fundusz na kaucję. Jej wysokość zależy od wartości sprzętu, jaki chcemy wypożyczyć i przeważnie mieści się w przedziale 150-3000 zł. Jeśli sprzęt ma wypożyczyć pracownik firmy budowlanej, będzie potrzebował dokumentu rejestracyjnego firmy, imiennego upoważnienia do wypożyczenia, upoważnienia do wystawienia faktury za najem sprzętu. Przy dłuższej współpracy z wypożyczalnią formalności ulegają znacznemu uproszczeniu. Planując wynajem dużego sprzętu budowlanego, oprócz dokumentów trzeba mieć coś jeszcze. To przyczepa lub duży samochód dostawczy. Bez tego nie dowieziesz na budowę zagęszczarki, rusztowań, ogrodzenia, betoniarki ani minikoparki.

Kto obsłuży mikrokoparkę?
Autor: Magdalena Murat Minikoparkę możesz poprowadzić sam. W wypożyczalni zostaniesz przeszkolony z jej obsługi

Jak wynajmować sprzęt budowlany

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego mają przejrzyste cenniki, często dostępne na stronach www. Koszt podają zazwyczaj w przeliczeniu na dobę, a w przypadku niedużych elektronarzędzi – czasami nawet na godzinę. Cena za wynajęcie koparek, spychaczy, dźwigów ustalana bywa indywidualnie. Oczywiście przy dłuższych terminach wynajmu cenę można negocjować. Przeważnie, jeśli bierzesz sprzęt na dłużej niż tydzień, możesz liczyć na 10-20% rabatu. Wiele urządzeń oferowanych przez wypożyczalnie sprzętu budowlanego wymaga fachowców, którzy umieją je instalować lub obsługiwać. Można więc zamówić też przeszkolenie z obsługi, często również płatne, lub wynająć sprzęt wraz z obsługą. Niektóre maszyny, na przykład koparki, mają ustalony dobowy limit czasu pracy. Wynosi on zazwyczaj 8 godzin. Jego przekroczenie oznacza, że za każdą kolejną godzinę trzeba dopłacić. Niektóre wypożyczalnie nie naliczają opłaty za niedziele i święta, ale wyjątek stanowią tu rusztowania, szalunki przestawne, kontenery. Pamiętaj, że w sezonie budowlanym może zabraknąć tego i owego. Dlatego przed wyjazdem lepiej zadzwonić do wypożyczalni i sprawdzić, czy sprzęt, na którym ci zależy, jest na miejscu i ewentualnie zlecić jego rezerwację.

Ceny wypożyczenia sprzętu i narzędzi budowlanych

  • Koparka – 230-720 zł/doba bez operatora, 50-70 zł/h z operatorem, dowóz 50-80 zł
  • Rusztowanie przestawne, wieżowe (wysokości 2 m) – 50 zł/doba
  • Rusztowanie przestawne, wieżowe (wysokości 4 m) – 90-120 zł/doba
  • Szalunki przestawne – od 0,8 do 2,3 zł/m2/doba
  • Agregat prądotwórczy – 40-160 zł/doba
  • Spawarka – 70-120 zł/doba
  • Wciągarka linowa – 70-80 zł/doba
  • Gilotyno-giętarka do prętów zbrojeniowych – 160-300 zł/doba
  • Nagrzewnica – 70-320 zł/doba
  • Myjka ciśnieniowa – 60-110 zł/doba
  • Zagęszczarka o ciężarze do 80 kg – 70-130 zł/doba
  • Betoniarka – 40-60 zł/doba
  • Wibrator do betonu – 60-80 zł/doba
  • Szlifierka kątowa – 30-35 zł/doba
  • Młotowiertarka – 50-100 zł/doba
  • Bruzdownica lub piła do betonu – 40-50 zł/doba
  • Strugarka „grubościówka” – 60 zł/doba
  • Wyrzynarka – 30 zł/doba
  • Kamera inspekcyjna – 45 zł/doba
  • Osuszacz elektryczny – od 15 do 300 zł/doba
  • Niwelator laserowy – 120 zł/doba
  • Podnośnik do płyt g-k – 45-100 zł/doba
  • Glebogryzarka – 80-150 zł/doba

Zatrudniasz fachowca? Sprawdź, czy znasz określenia często używane przez budowlańców i hydraulików

Pytanie 1 z 10
Waserwaga
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.