Budowa Miarodajnego według firmy wykonawczej. Powstało już 10 takich domów
Adam Kwiatkowski i jego firma w ciągu 6 lat wybudował 34 domy jednorodzinne, a w tym 10 według projektów Muratora "Miarodajny". I z tego co widać biznes dobrze się rozwija. Pan Adam planuje osiedla Miarodajnych: "Stwierdziliśmy, że skoncentrujemy wszystkie siły na lokalnym rynku".
Julia Wiśniewska: Skąd pomysł na budowę według projektu Miarodajnego? Jak zaczęła się ta historia?
Adam Kwiatkowski: Pomysł jak i cała historia z tym projektem zaczęła się od klientów. Znajomi poszukiwali kilka lat temu ekipy do budowy swojego wymarzonego domu. I stało się tak, że trafiliśmy na siebie. Małżeństwo z 10-letnim stażem i dwójką małych dzieci chciało w końcu pójść na przysłowiowe „swoje” i uciec od mieszkania z rodzicami. To oni zakupili podstawowy projekt, który początkowo idealnie wpisywał się w ich oczekiwania. Po naszym pierwszym spotkaniu i długiej rzetelnej rozmowie wyszło kilka kwestii na, które nie byli przygotowani. Okazało się, że rodzice są już w takim wieku, że prędzej czy później (z naciskiem na prędzej) będą potrzebowali opieki.. Takie przedstawienie sprawy spowodowało, że w perspektywie budowy domu na długie lata, dobrze byłoby go trochę inaczej zaadaptować.
Miarodajny - najlepszy projekt domu 2019 r. z kolekcji Muratora >>>
Całą budową zajmowałem się osobiście. Od spraw papierkowych poprzez dobór materiałów, jak i samym wykonawstwem. Pracowałem razem z pracownikami na budowie, aby dopilnować każdego szczegółu, żeby nie było żadnych pomyłek. Tak, by ulokowane przez inwestorów pieniądze były świadomie i z przekonaniem wydane na ich wymarzony dom.
Ile domów już Państwo wybudowali? W jakim regionie Polski? Są może plany na rozszerzenie działalności?
W ostatnich sześciu latach udało się wybudować 34 budynki jednorodzinne. 10 z nich to Miarodajne. Działamy głównie na terenie powiatu krośnieńskiego i zielonogórskiego (woj. lubuskie). Obecnie są rozpoczęte dwie inwestycje. I każda z nich jest na odpowiednim etapie prac występujących po sobie. To znaczy, że na jednym budynku pracuje obecnie ekipa od murowania – etap wznoszenia ścian nośnych budynku do wieńca. Na drugim zaś pracuje ekipa od dachu i są właśnie w trzecim dniu prac ciesielskich. Plany naturalnie są, ale nie aż tak huczne jakby mogło się wydawać. Stwierdziliśmy, że skoncentrujemy wszystkie siły na lokalnym rynku. Chcemy postawić trzy małe kameralne osiedla domów jednorodzinnych. I tutaj właśnie myślimy o Miarodajnym (arch. Przemysław Biryło). Pierwsze osiedle będzie składało się z 9 domów ze wspólnym placem zabaw. Każdy z domów zostanie przez nas wykończony do stanu deweloperskiego. Zostanie też zapewniona infrastruktura wokół posesji, tj. wjazd do domu wyłożony kostką, ogrodzona posesja, miejsce na pojemnik z nieczystościami. Obecnie czekamy na dokumentację w sprawie przyłączy na działkach, aby móc ruszyć z pracami. Pierwsi chętni już są - także jesteśmy nastawieni pozytywnie do całego projektu!
Polecany artykuł:
No właśnie. Po Państwa działalności wyraźnie widać, że jest popyt na takie projekty jak Miarodajny. Jak Pan myśli dlaczego?
Projekt tego domu jest stosunkowo tani w realizacji. W końcu przy dość ciekawym metrażu na podstawie budynku zyskujemy jeszcze poddasze. Idąc w górę budynku zawsze obniżymy koszty względem parterowego domu. Technicznie nie ma w nim nic skomplikowanego. Dlatego sporo ludzi podejmuje samodzielną walkę z realizacją własnych marzeń o domu. Trudności dla niektórych zaczynają się przy dachu, ale to normalna sprawa. Zaletą tego projektu jest również łatwa adaptacja na własne potrzeby.
Autor: Archiwum prywatne
Czy podpowiedziałby Pan na czym można zaoszczędzić przy budowie Miarodajnego, a na czym nie warto?
Tanio nie do końca znaczy dobrze. Ale można skorzystać z pewnych porad. Przede wszystkim warto zacząć od tego do kogo są one kierowane. Z racji, że sporo inwestorów zaczyna budowę domu samodzielnie, to moje podpowiedzi będą kierowane głównie do takich osób. Najlepiej jak będę opowiadać etapowo: fundamenty, mury, strop, dach.
Fundamenty: Proszę rozważyć płytę fundamentową. Naturalnie nie mówię tu o płycie z ogrzewaniem podłogowym (choć to też jest do zrobienia). Takie rozwiązanie pozwoli wykonać fundament dużo szybciej (maksymalnie 5 dni w 2 osoby). Także zyskujemy czas. W technologii murowanej mówimy od 10 do 13 dni. Może koszty pierwotnie przerażą z racji ilości betonu czy stali, ale w ogólnym rozrachunku wyjdzie to bardzo podobnie. Jak spojrzymy na zaangażowanie czasu i sił przy murowaniu tradycyjnym.
Przeczytaj też:
Budowa płyty fundamentowej krok po kroku. Fundament pod mały dom w 4 dni >>>
Kolejna sprawa to docieplenie fundamentu. Osobiście przy technologii murowanej ocieplałbym fundament łącznie z pierwszą i drugą warstwą betonu komórkowego ścian nośnych parteru. Sporo klientów dociepla budynki tylko do wysokości fundamentu. Przez co tracą sporą część materiału. Taki manewr pozwala za jednym razem wykonać już cokół docieplenia budynku. Czyli zyskujemy kolejne 2 dni na pracach przy elewacji.
Ściany nośne: Tutaj będę zawsze namawiał na rozwiązania typu nadprożowieńce. Naturalnie wiąże się to z roletami nadstawnymi przy oknach. Jednak takie spięcie budynku pozwala na precyzyjną pracę z szalunkiem i zachowaniem poziomów. Naturalnie obniża ono również koszty, gdy unikamy nadproży, cegieł czy zaprawy murarskiej.
Strop: Zawsze staram się rozwiązać ten problem za pomocą płyt strunowych W moim przypadku ciągle największym wrogiem jest czas. To rozwiązanie pozwala na płynne przejście przez kolejne etapy prac jak murowanie ścian szczytowych, czy przygotowanie materiału do tego zadania tak, aby był on już na stropie. Każda inna technologia ten czas niestety zabiera.
Dach: To jedyna z dwóch rzeczy w tym projekcie jakiej nie da się zrobić szybko. Tą drugą są schody żelbetowe. Moim zdaniem dach zawsze musi być dopracowany w najmniejszym szczególe. Warto tutaj akurat nie oszczędzać. Wszelkie opierzenia wykonać na wymiar. Solidnie je ze sobą połączyć. Używać spinek do dachówki – w dzisiejszych czasach orkany występują coraz częściej. Zamontować bardzo dobre okna dachowe. Dobrać odpowiednio system rynnowy zarówno przekrojem, jak i kolorem, czy budulcem do poszycia dachowego.
Polecany artykuł:
A jak długo trwa budowa tego domu do stanu surowego zamkniętego?
Klasyczny Miarodajny zajmuje dwóm osobom 65 dni roboczych - w stanie SSO. Element stolarki otworowej jest montowany w ostatni dzień. Nie uważam, aby był to okres długi. Naturalnie jest to poparte dość szczegółowym planowaniem.
Czy w domach, które Państwo budują stosowane są dodatkowe technologie jak np. fotowoltaika, dom inteligentny?
Fotowoltaika owszem. Jest to dobre uzupełnienie do stosowanych przez klientów pomp ciepła. Całość uzupełniamy jeszcze rekuperacją. Niestety z 10 Miarodajnych tylko 2 obiekty mają pełen wyżej wymieniony zestaw. I każdy z klientów twierdzi, że postąpił słusznie w ten sposób lokując pieniądze. W zamian otrzymali komfort, który bardzo doceniają.
Polecany artykuł:
Na co zwrócić uwagę w przypadku wyboru firmy wykonawczej przy tym projekcie? Czy różni się on pod tym względem od innych Panu znanych?
Jeżeli inwestor chce zlecić budowę swojego domu firmie wykonawczej powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze lokalizacja firmy wykonawczej. Najlepiej aby była jak najbliżej inwestycji. Nie mam tu na myśli odległości i różnicy względem kilku kilometrów. Tylko mówię o przypadku, aby domu w miejscowości X nie budowała ekipa z miasta Y oddalonego o 50 km lub więcej. Dlaczego? Ponieważ jeżeli coś pójdzie nie tak, to później ciężko jest taką firmę zmobilizować do poprawy danej rzeczy. Lepiej działać lokalnie z osobami, którym zależy na opinii i w przypadku jakiegoś niedopatrzenia, będą w stanie zareagować dość szybko i sprawnie. Warto zwrócić uwagę na ilość osób w ekipie. Z doświadczenia wiem, że ekipy 3-4 osobowe sprawdzają się najlepiej. Kolejny aspekt to narzędzia. Nie żyjemy już w epoce, kiedy wystarczała piła widiowa do cięcia betonu komórkowego, młotek, płatnica i poziomica. Teraz można cały proces budowy bardzo przyspieszyć dysponując mniej lub bardziej zaawansowanych sprzętem. Ale trzeba go posiadać.
Przeczytaj też: Domy daleko od miasta. „Tam remont często się nie kończy i jest stylem życia”
Sprzęt i lokalizacja to jedno, ale liczy się też wiedza i doświadczenie?
Zdecydowanie. Ważne, aby ekipa posiadała doświadczenie. O ile projekt Miarodajny jest prosty w obsłudze, o tyle zmiany w nim mogą się wiązać z połączeniem kilku technologii. Tutaj osoby niemające styczności z budownictwem na co dzień mogą po prostu polec.
W moim przypadku, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku wprowadziłem dokumentację online. Codziennie moi klienci otrzymują zapis online w formie zdjęć droga elektroniczną. Dzięki temu wiedzą, że osobiście jestem zaangażowany w ich projekt jak i mają kontrolę nad przebiegiem prac.
Ostatnia kwestia to chyba magiczne zaliczki. Osobiście nie wyobrażam sobie wybrać firmy, która rozpoczyna prace od magicznych słów „a zaliczka?”. Na takie osoby radzę uważać. Czy nie lepiej jest pobrać pieniądze od klienta po wykonaniu określonego etapu prac? Proces budowy Miarodajnego jest dość krótki i pozwala na takie rozwiązanie. Osoby profesjonalnie zajmujące się budową domów nie preferują zaliczek na poczet prac. Takie firmy z tego żyją i naprawdę rzetelnie podchodzą do sprawy. Także czasem pomimo wyższej ceny za usługi chyba lepiej wybrać kogoś takiego, niż kogoś za mniejsze pieniądze, ale z zaliczką i może nie do końca z profesjonalnym podejściem.
Co więcej, profesjonalna firma zajmuje się również tworzeniem harmonogramu prac, co pozwala na bliżej określone terminy realizacji poszczególnych elementów budowy. Daje to naprawdę pełną transparentność w przyszłych działaniach.
Szukasz idealnego dla siebie projektu domu?
Sprawdź, nasze propozycje:
- Miarodajny - najczęściej wybierany projekt 2019 r.!
- Najlepsze projekty domów nowoczesnych
- Dom na wąską działkę - TOP 5 projektów
- 8 domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. zł
- Idealne domy dla rodziny 2+3
- 5 najlepszych projektów małych domów (70-80 m2)
- Polecane projekty domów o pow. do 100/110 m2
- Najlepsze projekty domów drewnianych
- Kolekcja projektów domów parterowych – wybierz projekt dla siebie
- Projekty domów z antresolą
- Domy, które rosną wraz z Twoją rodziną. Projekty z poddaszem do adaptacji
- Projekty domów pasujące na działki o szerokości nawet 15 m
Zaufaj doświadczeniu Muratora!
Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.