Budowa płyty fundamentowej krok po kroku. Jak wykonać fundament pod mały dom w 4 dni?

2018-06-05 12:39
Dom modelowy - Szum morza Murator M141
Autor: Piotr Mastalerz Budowa płyty fundamentowej to praca zespołowa. Ważna jest dobra organizacja

Jak wykonać płytę fundamentową krok po kroku w tak krótkim czasie: instrukcja. Płyta fundamentowa to alternatywa dla tradycyjnych fundamentów. Jej budowa trwa zdecydowanie krócej. W zaledwie 4 dni może powstać fundament pod niewielki dom.

W wersji podstawowej projektu dom ma tradycyjne fundamenty. W tym przypadku inwestor chciał posadowić go na płycie fundamentowej z wodną instalacją ogrzewania podłogowego. Wymagało to przygotowania dokumentacji zamiennej. Wykonuje się ją, dostosowując projekt do warunków gruntowych panujących na danej działce.

Dla tego domu konstruktor zaprojektował nieczęsto stosowaną płytę z przegłębieniami, czyli belkami. Znajdują się one pod wszystkimi ścianami zewnętrznymi oraz nośnymi wewnętrznymi. Belki są grubsze niż płyta i obniżone w stosunku do jej spodu o 15 cm. Przenoszą większość obciążeń ze ścian. Dzięki temu sama płyta fundamentowa może być cieńsza, niż się to robi zazwyczaj. Ma tylko 15 cm, podczas gdy taka o jednolitym przekroju musiałaby mieć grubość mniej więcej 20-25 cm.

Płyta fundamentowa na prawie całej powierzchni jest zbrojona wyłącznie górą. Pod kominkiem, kanałami spalinowymi oraz miejscem, gdzie będą oparte schody, jest pogrubiona do 30 cm i zbrojona również dołem. To także jest rozwiązanie nietypowe, gdyż zazwyczaj zbrojenie płyty układa się zarówno na górze, jak i na dole. Taki sposób rozłożenia zbrojenia był możliwy, ponieważ dom jest stosunkowo mały i lekki, a grunt, na którym jest budowany, ma dobrą nośność. Gorszy grunt wymagałby wymiany podłoża.

Zobacz też:

Etapy budowy płyty fundamentowej
Ważne
Projekt Szum Morza M141

Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl

Projekt Szum Morza M141, arch. Ewa Dziewiątkowska

Projekt domu modelowego

Relacjonujemy przebieg budowy domu według projektu gotowego z Kolekcji MURATORA - Szum Morza M141. Dom o powierzchni użytkowej 81,6 m² parterowy z poddaszem do adaptacji. Projekt domu: architekt Ewa Dziewiątkowska.

Fundament płytowy pod dom - korzyści podczas budowy i użytkowania

Ta płyta daje inwestorowi wymierne korzyści podczas jej budowy i użytkowania. Do jej wykonania zużywa się mniej betonu i stali niż do zrobienia płyty o jednolitym przekroju. Mniejsza ilość betonu ogranicza też bezwładność cieplną płyty, co ma znaczenie w przypadku podłogi ogrzewanej. Koszt wykonania płyty wraz z materiałami wyniósł mniej więcej 40 tys. zł. Powierzchnia płyty ma około 140 m².

Sprawdź też: jak zrobić dobry beton B20 >>>

Warto wiedzieć

Dlaczego warto wykonać płytę fundamentową

To niezastąpione rozwiązanie w przypadku budynków o skomplikowanych rzutach posadowionych na słabych gruntach, a także na szkodach górniczych. Ale decydują się na nie również osoby budujące mniejsze domy zlokalizowane w miejscach, gdzie podłoże jest nośne i sprawdziłoby się też fundamentowanie tradycyjne.

Co jest przyczyną rosnącej popularności płyty fundamentowej? To przede wszystkim oszczędność czasu. Stosując fundament płytowy, można skrócić budowę o mniej więcej trzy tygodnie. Na dobrze wykonanej, równo wybetonowanej płycie nie trzeba też robić żadnej wylewki – można bezpośrednio do niej przykleić posadzkę. Natomiast w przypadku fundamentów tradycyjnych należy jeszcze wybudować podłogę na gruncie. Wiele osób decyduje się też na umieszczenie w płycie ogrzewania i wykorzystanie masy betonu jako elementu akumulującego ciepło. Jest to szczególnie polecane w domach energooszczędnych z wentylacją mechaniczną.

Sprawdź też:

Wykonanie podbudowy pod płytę fundamentową

Podbudowę pod płytę fundamentową wykonano z ubijanego piasku (można ją też zrobić z granulatu szkła piankowego lub keramzytu, jest wtedy dodatkowo warstwą izolującą). Ułożono w niej rury kanalizacyjne oraz osłonowe. W szerszej osłonowej będzie instalacja doprowadzająca wodę z przyłącza, w węższej będą umieszczone przewody elektryczne. Pod belkami oraz w miejscach, gdzie płyta jest grubsza (czyli tam, gdzie są potrzebne wzmocnienia pod przyszłe schody oraz kominek), znajduje się 10 cm polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Na pozostałej powierzchni izolacja jest grubsza. Na 5-centymetrowej warstwie podkładowej z płyt XPS ułożono 20 cm twardego styropianu EPS 150. Krawędzie płyty są ograniczone specjalnymi kształtkami z XPS o wysokości 40 i grubości 10 cm. Skleja się je ze sobą. Kształtki i płyty izolacji termicznej tworzą odpowiednio uformowaną nieckę, w której układa się beton.

Sprawdź też:

Różnica w grubości izolacji pod płytą i pod belkami jest tak dobrana, aby po wybetonowaniu całości płyta miała 15 cm grubości, a belki oraz przegłębienia pod nią – 30 cm. Styropian EPS jest zabezpieczony folią budowlaną przed ewentualnym podciąganiem wilgoci z gleby. Nad warstwą styropianu rozprowadzono rury z wodą. Znajdują się one od zbrojeniem głównym płyty, czyli stalową siatką. Z kolei nad prętami siatki ułożono rury grzewcze. Do betonowania płyty użyto wodoszczelnego betonu klasy C20/25 W8. Ekipa tak wypoziomowała płytę, aby na całości różnica na jej powierzchni nie przekraczała 5 mm. Jest idealnie równa i można ją wykorzystać jako podkład pod posadzkę.

Płyta fundamentowa krok po kroku - fotorelacja z 4 dni budowy

Rozwiąż QUIZ i sprawdź, czy znasz się na narzędziach

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie