W domu z antresolą otworzysz salon na 2 piętra. Projekt Murator D47a Solidny

2011-04-19 15:28
W domu z antresolą otworzysz salon na 2 piętra
Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW

Jeżeli w domu najważniejsza jest dla ciebie przestrzeń, nie lubisz niskich, ciasnych pomieszczeń, dom z antreosolą to rozwiązania idealne dla ciebie. Dzięki antresoli wnętrza wydają się większe i przestronniejsze, niż są w rzeczywistości. Przestrzeń nad głową sprawia, że masz wrażenie, iż w pokoju jest więcej powietrza. Sprawdź, jakie inne jeszcze zalety ma projekt domu Murator D47a Solidny.

Projekt domu Murator D47a Solidny

Dom bez podpiwniczenia, parterowy, z użytkowym poddaszem, z garażem w bryle, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny

  • Autor: architekt Piotr Matuszewski
  • Powierzchnia netto 210,8 m²
  • Powierzchnia domu 141,0 m²
  • Powierzchnia zabudowy 164,8 m²
  • Kubatura 846,0 m³
  • Minimalne wymiary działki 21,7 x 23,8 m

Największą zaletą tego domu – oprócz klarownego układu funkcjonalnego – jest duża, otwarta na fragment parteru antresola nad salonem. To bardzo efektowne rozwiązanie przestrzenne – poddasze przenika się z parterem, a półpiętro jednocześnie dzieli i łączy. Na antresoli można stworzyć miejsce zabaw dla dzieci, bibliotekę czy pracownię. Widać stamtąd część salonu, więc łatwo się komunikować z przebywającymi w nim osobami. Takie rozwiązanie sprzyja zatem dodatkowo integracji mieszkańców.

Warto wiedzieć

Dom z antersolą: zalety i wady

Wnętrza z antresolą wydają się większe i przestronniejsze, niż są w rzeczywistości. Dzięki przestrzeni nad głową masz wrażenie, że w pomieszczeniu jest więcej powietrza i łatwiej się oddycha. Dodatkową zaletą jest możliwość porozumiewania się ze sobą osób przebywających w odległych częściach domu. Na górze zaaranżujesz kameralne miejsce, w którym w spokoju posiedzisz, a jednocześnie będziesz widzieć, co się dzieje na dole. Poza tym w domu z antresolą otwierasz salon na dwie kondygnacje.

Minusy antresoli?  Mniejsza liczba zamkniętych pokoi, problemy z ogrzaniem i oświetleniem tak wysokiego pomieszczenia.

Jak zagospodarować antresolę?

Antresola jest na tyle duża (23,5 m²), że możliwości jej wykorzystania jest sporo. Jednym z rozwiązań jest urządzenie tutaj na przykład biblioteki z regałami na książki i wygodnymi fotelami oraz kącika telewizyjnego. Można będzie wtedy spokojnie zagłębić się w lekturze lub obejrzeć ulubiony film, nie przeszkadzając osobom znajdującym się w salonie, a jednocześnie mając możliwość skontaktowania się z nimi w każdej chwili.

Innym rozwiązaniem jest usytuowanie tu miejsca do pracy – zmieszczą się półki na dokumenty, a nawet dwa biurka. Dostęp potrzebnego tam światła zapewniają cztery okna dachowe.

Antresolę można też wykorzystywać jako miejsce zabaw dla dzieci – cały czas znajdują się one w zasięgu wzroku siedzących na parterze dorosłych – lub rodzinnego hobby: gier komputerowych, układania puzzli, grania w karty.

Dom z antresolą
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Sposoby aranżacji antresoli

Gdzie zrobić dodatkowe przejście z garażu?

Przejście z garażu do domu najłatwiej jest umiejscowić w pomieszczeniu gospodarczym. Wymaga to jedynie niewielkiej zmiany aranżacji i wykonania tam dodatkowych drzwi. Zmiany nie są więc duże, za to wygoda niewątpliwa – można będzie na przykład wnieść zakupy z samochodu do domu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Gdzie można umiejscowić ogród zimowy?

Najlepiej jest go zrobić przy bocznej ścianie domu, z lewej strony od wejścia, tak aby sąsiadował z pokojem dziennym. Dzięki takiemu rozwiązaniu salon znacznie się powiększy i zyska więcej światła, a ogród połączy się optycznie z wnętrzem domu.

W odpowiednio zaprojektowanym ogrodzie zimowym można hodować rośliny z różnych stref klimatycznych i cały rok cieszyć się zapachem kwiatów. Możliwe jest też wykorzystanie go na przykład jako zacisznego miejsca do pracy, kącika zabaw dla dzieci lub jadalni w czasie uroczystych przyjęć.

Należy pamiętać, że dobudowanie ogrodu zimowego do bryły budynku spowoduje zmianę minimalnych wymiarów działki, na której można postawić dom – do minimalnej szerokości 21,7 m trzeba będzie dodać szerokość ogrodu zimowego

Jak powiększyć garaż?

Jeśli chcemy, by wygodnie mieściły się w nim dwa duże samochody, można przeprojektować front domu i jego część wejściową. Podcień wejściowy trzeba wtedy włączyć do garażu (zostawiając tylko niewielki jego fragment tuż przy ścianie frontowej) i tam umiejscowić wejście do domu. Tak poszerzony garaż (z 5,3 do 7 m) należy jeszcze wydłużyć. Dzięki tym zmianom powierzchnia garażu znacznie się powiększy – można zyskać prawie 15 m². W związku z tymi przeróbkami zmieni się też strefa wejściowa domu. Dzięki wysunięciu z budynku przedsionka powiększą się hol, kuchnia, pomieszczenie gospodarcze i WC, które zamiast tuż przy wejściu zostaje usytuowane obok łazienki.

Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzone zmiany spowodują wydłużenie domu mniej więcej o 3 m, jeżeli więc chcemy ich dokonać, musimy dysponować większą działką niż podana w projekcie

Dom z antresolą
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Czy kuchnia może być większa?

Sposobem na to jest zamiana miejscami kuchni i pomieszczenia gospodarczego (wraz z WC). Zyskuje ona wtedy ponad 2,5 m². Aby jednak była wygodna i ustawna, konieczne jest przeprojektowanie komina – musi być on prostokątny, a przewód spalinowy należy umieścić w kominie znajdującym się w pomieszczeniu gospodarczym. Ze względu na odległość tak położonej kuchni od jadalni należy też przewidzieć w niej choćby niewielki stolik śniadaniowy.

W umieszczonym w miejscu kuchni pomieszczeniu gospodarczym trzeba wydzielić przeniesione tam wraz z nim WC. Aby zapewnić w nim prawidłową wentylację, ścianki oddzielające je od pomieszczenia gospodarczego muszą być ażurowe lub żaluzjowe (od wysokości około 2 m). Wejście do pomieszczenia gospodarczego można zrobić w przedsionku, natomiast do WC w holu, by było ono łatwo dostępne dla gości.

Czy będzie można zabudować antresolę?

W sytuacji kiedy konieczne jest uzyskanie dodatkowej sypialni na poddaszu, możliwe jest zabudowanie antresoli. Jest to jednak dosyć trudne. Strop, który musimy zrobić, może być gęstożebrowy lub drewniany. Ułożenie stropu gęstożebrowego wymaga wykonania mokrych prac w użytkowanym domu, dlatego mniej kłopotliwe jest zrobienie stropu drewnianego. Niezależnie od wybranej technologii prace te musi zaprojektować i poprowadzić doświadczony konstruktor.

Ze względu na sporą wielkość (30,7 m²) powstałego po zabudowaniu antresoli pomieszczenia można przeznaczyć je dla małżeństwa lub dwójki dzieci i wydzielić tam jeszcze dodatkową przestrzeń do pracy czy nauki, kącik hobby lub kącik czytelniczo-wypoczynkowy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE