Portal E-budownictwo - elektroniczne wnioski w procesie budowlanym

2022-06-27 18:50

Trwa proces organizacji systemu pozwalającego załatwić wszelkie sprawy związane z budową domu za pośrednictwem internetu. Na portalu E-budownictwo można składać e-wnioski m.in. o pozwolenie na budowę.

E-budownictwo
Autor: Piotr Mastalerz W ciągu kilku lat wszlkie sprawy związane z procesem budowlanym będzie można załatwić w sposób cyfrowy

Polska wdraża kolejne systemy pozwalające na załatwianie spraw urzędowych w wersji cyfrowej. Prace tego rodzaju toczą się także w zakresie budownictwa, zarówno dotyczącego wznoszenia domów jednorodzinnych, jak i dużych inwestycji prywatnych lub publicznych. Punkt dostępu do wszystkich usług budowlanych bedzie realizowany przez portal e-budownictwo. Żeby zrealizować te plany, potrzebne jest jednak wdrożenie wielu nowych przepisów prawa. 

Portal e-Budownictwo będzie umożliwiał generowanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień, które następnie będzie można złożyć w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego (np. przez ePUAP lub skrzynkę podawczą). Administratorem danych osób korzystających z tego portalu będzie Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który będzie również odpowiedzialny za jego funkcjonowanie.

Dostępne wnioski w portalu e-budownictwo

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) uruchomił serwis e-budownictwo.gunb.gov.pl, który ma służyć do załatwiania wszelkich spraw związanych z prowadzeniem procesu inwestycyjnego. W tej chwili dostępnych jest ponad 20 e-wniosków, m.in. o pozwolenie na budowę i inne prace budowlane. Kolejne e-wnioski są opracowywane. Są tam:

  • zgłoszenie robót budowlanych,
  • wniosek o pozwolenie na budowę
  • zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego do 70m2
  • wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
  • zgłoszenie rozbiórki,
  • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
  • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
  • wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia,
  • zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
  • wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
  • zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
  • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwolenia na wznowienie robót budowlanych.

Wszystkie można krok po kroku wypełnić na stronie. Każdy wniosek jest obszernie skomentowany, tak żeby poprowadzić inwestora pewnym krokiem przez daną procedurę. Można wygenerować, wypełnić i wysłać gotowy wniosek. W celu wysłania wniosku zostaniesz przekierowany na portal Gov.pl, gdzie w wygodny sposób prześlesz wniosek do urzędu. Do wniosków możliwe jest też dołączenie wymaganych załączników, podpisanie ich profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym i przesłanie do urzędu poprzez platformę ePUAP, z którą serwis e-budownictwo będzie zintegrowany.

SPRAWDŹ: wzory i formularze do pobrania

E-budownictwo
Autor: Fakro Docelowo system e-budownictwo ma przyspieszyć i uprościć proces inwestycyjno-budowlany

Wszystko o budowie

Portal e-budownictwo ma stanowić nie tylko platformę do załatwiania spraw w urzędach, ale także być źródłem wiedzy niezbędnej do prawidłowego poprowadzenia inwestycji. Znajdziemy tam zbiór przepisów budowlanych, informacje o podstawowych technologiach itp. GUNB przygotowuje także informacje o fachowcach. Od 7 grudnia 2020 r. ma zacząć działać e-CRUB, czyli Centralny Rejestr Osób posiadających Uprawnienia budowlane, ale działający w wersji elektronicznej. Zostaną do niego przeniesione dane dotyczące około 123 tys. uprawnionych.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego pracuje również nad wprowadzeniem w serwisie e-budownictwo elektronicznego dziennika budowy oraz konta inwestora.

Końcowym etapem prac nad serwisem e-budownictwo ma być zintegrowanie wielu systemów, tak żeby urzędy mogły same pobierać z własnych baz danych niezbędne informacje lub przekazywać sobie potrzebne dokumenty. Dzięki temu inwestorzy nie będę musieli dostarczać licznych załączników, np. wyrysów z planów zagospodarowania miejscowego. W ten sposób system e-budownictwo ma stać się przyjazny dla inwestora. Portal e-Budownictwo będzie umożliwiał generowanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień, które następnie będzie można złożyć w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego (np. przez ePUAP lub skrzynkę podawczą). Administratorem danych osób korzystających z tego portalu będzie Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który będzie również odpowiedzialny za jego funkcjonowanie.

E-budownictwo
Autor: Marcin Czechowicz Trwa proces tworzenia bazy danych specjalistów z uprawnieniami budowlanymi: architektów, inżynierów konstruktorów, kierowników budowy itp. Projekt domu Maciej Janeczek

Testowanie e-wniosku o pozwolenie na budowę

We wrześniu 2020 r. rozpoczęto pilotaż generatora wniosków o pozwolenie na budowę (ma trwać do 16 października). Uczestniczy w nim 17 urzędów. Są to starostwa w: Legionowie, Pruszkowie, Mielcu, Pucku, Gliwicach, Poznaniu, Bochni, Świdnicy, Radomiu i Olsztynie oraz miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała, Kielce, Poznań, Sopot, Gdańsk i Warszawa. W ramach programu sprawdza się prawidłowość metody wypełnienia złożenie e-wniosku z projektem budowlanym w formie cyfrowej. Niemniej w tej chwili wymaga on dodatkowo przeprowadzenia tej samej procedury w wersji papierowej.

Czy znasz formalności budowlane niezbędne do rozpoczęcia budowy domu?

Pytanie 1 z 14
Kiedy nie ma planu miejscowego, urząd gminy wydaje dokument, w którym określa, co można zbudować na danej działce. Ten dokument to
Nasi Partnerzy polecają