E-budownictwo: elektroniczne wnioski w procesie budowlanym

2020-09-14 15:15 Anna Kazimierowicz
E-budownictwo
Autor: Piotr Mastalerz W ciągu kilku lat wszlkie sprawy związane z procesem budowlanym będzie można załatwić w sposób cyfrowy

Trwa proces organizacji systemu pozwalającego załatwić wszelkie sprawy związane z budową domu za pośrednictwem internetu. Na początku będę testowane e-wnioski m.in. o pozwolenie na budowę.

Polska wdraża kolejne systemy pozwalające na załatwianie spraw urzędowych w wersji cyfrowej. Prace tego rodzaju toczą się także w zakresie budownictwa, zarówno dotyczącego wznoszenia domów jednorodzinnych, jak i dużych inwestycji prywatnych lub publicznych. Punkt dostępu do wszystkich usług budowlanych poprzez e-budownictwo ma być gotowy do 2022 r. Żeby zrealizować te plany, potrzebne jest jednak wdrożenie wielu nowych przepisów prawa.

Testy e-wniosków

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) uruchomił serwis e-budownictwo.gunb.gov.pl, który będzie służył do załatwiania wszelkich spraw związanych z prowadzeniem procesu inwestycyjnego. W tej chwili trwa testowanie e-wniosków o pozwolenie na budowę i inne prace budowlane. W generatorze jest 10 e-wniosków, a kolejne są opracowywane. Są tam:

  • zgłoszenie robót budowlanych,
  • wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
  • zgłoszenie rozbiórki,
  • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
  • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
  • wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia,
  • zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
  • wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
  • zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
  • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwolenia na wznowienie robót budowlanych.

Wszystkie można krok po kroku wypełnić na stronie. Każdy wniosek jest obszernie skomentowany, tak żeby poprowadzić inwestora pewnym krokiem przez daną procedurę. Na razie nie można jednak przesłać wniosków elektronicznie, ponieważ nie ma ku temu podstawy prawnej. W tej chwili można tylko wygenerować i wypełnić wniosek, ale należy go wydrukować i dostarczyć tradycyjnie do właściwego urzędu. Dopiero wejście w życie po 19 września 2020 r. nowelizacji ustawy Prawo budowlane stworzy możliwość przesyłania dokumentów elektronicznie za pomocą serwisu e-budownictwo. Będzie możliwe wtedy wygenerowanie wniosków dla wybranych procedur, dołączenie do nich wymaganych załączników, podpisanie ich profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym i przesłanie do urzędu poprzez platformę ePUAP, z którą serwis będzie zintegrowany.

SPRAWDŹ: wzory i formularze do pobrania

E-budownictwo
Autor: Fakro Docelowo system e-budownictwo ma przyspieszyć i uprościć proces inwestycyjno-budowlany

Wszystko o budowie

Serwis e-budownictwo ma stanowić nie tylko platformę do załatwiania spraw w urzędach, ale także być źródłem wiedzy niezbędnej do prawidłowego poprowadzenia inwestycji. Znajdziemy tam zbiór przepisów budowlanych, informacje o podstawowych technologiach itp. GUNB przygotowuje także informacje o fachowcach. Od 7 grudnia 2020 r. ma zacząć działać e-CRUB, czyli Centralny Rejestr Osób posiadających Uprawnienia budowlane, ale działający w wersji elektronicznej. Zostaną do niego przeniesione dane dotyczące około 123 tys. uprawnionych.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego pracuje również nad wprowadzeniem w serwisie e-budownictwo elektronicznego dziennika budowy oraz konta inwestora.

Końcowym etapem prac nad serwisem e-budownictwo ma być zintegrowanie wielu systemów, tak żeby urzędy mogły same pobierać z własnych baz danych niezbędne informacje lub przekazywać sobie potrzebne dokumenty. Dzięki temu inwestorzy nie będę musieli dostarczać licznych załączników, np. wyrysów z planów zagospodarowania miejscowego. W ten sposób system e-budownictwo ma stać się przyjazny dla inwestora.

E-budownictwo
Autor: Marcin Czechowicz Trwa proces tworzenia bazy danych specjalistów z uprawnieniami budowlanymi: architektów, inżynierów konstruktorów, kierowników budowy itp. Projekt domu Maciej Janeczek

Testowanie e-wniosku o pozwolenie na budowę

We wrześniu 2020 r. rozpoczęto pilotaż generatora wniosków o pozwolenie na budowę (ma trwać do 16 października). Uczestniczy w nim 17 urzędów. Są to starostwa w: Legionowie, Pruszkowie, Mielcu, Pucku, Gliwicach, Poznaniu, Bochni, Świdnicy, Radomiu i Olsztynie oraz miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała, Kielce, Poznań, Sopot, Gdańsk i Warszawa. W ramach programu sprawdza się prawidłowość metody wypełnienia złożenie e-wniosku z projektem budowlanym w formie cyfrowej. Niemniej w tej chwili wymaga on dodatkowo przeprowadzenia tej samej procedury w wersji papierowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE