Portal E-budownictwo - elektroniczne wnioski w procesie budowlanym

2022-06-27 18:50
E-budownictwo
Autor: Piotr Mastalerz W ciągu kilku lat wszlkie sprawy związane z procesem budowlanym będzie można załatwić w sposób cyfrowy

Trwa proces organizacji systemu pozwalającego załatwić wszelkie sprawy związane z budową domu za pośrednictwem internetu. Na portalu E-budownictwo można składać e-wnioski m.in. o pozwolenie na budowę.

Polska wdraża kolejne systemy pozwalające na załatwianie spraw urzędowych w wersji cyfrowej. Prace tego rodzaju toczą się także w zakresie budownictwa, zarówno dotyczącego wznoszenia domów jednorodzinnych, jak i dużych inwestycji prywatnych lub publicznych. Punkt dostępu do wszystkich usług budowlanych bedzie realizowany przez portal e-budownictwo. Żeby zrealizować te plany, potrzebne jest jednak wdrożenie wielu nowych przepisów prawa. 

Portal e-Budownictwo będzie umożliwiał generowanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień, które następnie będzie można złożyć w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego (np. przez ePUAP lub skrzynkę podawczą). Administratorem danych osób korzystających z tego portalu będzie Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który będzie również odpowiedzialny za jego funkcjonowanie.

Dostępne wnioski w portalu e-budownictwo

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) uruchomił serwis e-budownictwo.gunb.gov.pl, który ma służyć do załatwiania wszelkich spraw związanych z prowadzeniem procesu inwestycyjnego. W tej chwili dostępnych jest ponad 20 e-wniosków, m.in. o pozwolenie na budowę i inne prace budowlane. Kolejne e-wnioski są opracowywane. Są tam:

 • zgłoszenie robót budowlanych,
 • wniosek o pozwolenie na budowę
 • zgłoszenie budowy domu jednorodzinnego do 70m2
 • wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
 • zgłoszenie rozbiórki,
 • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
 • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
 • wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia,
 • zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
 • wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
 • zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
 • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwolenia na wznowienie robót budowlanych.

Wszystkie można krok po kroku wypełnić na stronie. Każdy wniosek jest obszernie skomentowany, tak żeby poprowadzić inwestora pewnym krokiem przez daną procedurę. Można wygenerować, wypełnić i wysłać gotowy wniosek. W celu wysłania wniosku zostaniesz przekierowany na portal Gov.pl, gdzie w wygodny sposób prześlesz wniosek do urzędu. Do wniosków możliwe jest też dołączenie wymaganych załączników, podpisanie ich profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym i przesłanie do urzędu poprzez platformę ePUAP, z którą serwis e-budownictwo będzie zintegrowany.

SPRAWDŹ: wzory i formularze do pobrania

E-budownictwo
Autor: Fakro Docelowo system e-budownictwo ma przyspieszyć i uprościć proces inwestycyjno-budowlany

Wszystko o budowie

Portal e-budownictwo ma stanowić nie tylko platformę do załatwiania spraw w urzędach, ale także być źródłem wiedzy niezbędnej do prawidłowego poprowadzenia inwestycji. Znajdziemy tam zbiór przepisów budowlanych, informacje o podstawowych technologiach itp. GUNB przygotowuje także informacje o fachowcach. Od 7 grudnia 2020 r. ma zacząć działać e-CRUB, czyli Centralny Rejestr Osób posiadających Uprawnienia budowlane, ale działający w wersji elektronicznej. Zostaną do niego przeniesione dane dotyczące około 123 tys. uprawnionych.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego pracuje również nad wprowadzeniem w serwisie e-budownictwo elektronicznego dziennika budowy oraz konta inwestora.

Końcowym etapem prac nad serwisem e-budownictwo ma być zintegrowanie wielu systemów, tak żeby urzędy mogły same pobierać z własnych baz danych niezbędne informacje lub przekazywać sobie potrzebne dokumenty. Dzięki temu inwestorzy nie będę musieli dostarczać licznych załączników, np. wyrysów z planów zagospodarowania miejscowego. W ten sposób system e-budownictwo ma stać się przyjazny dla inwestora. Portal e-Budownictwo będzie umożliwiał generowanie wniosków, zgłoszeń i zawiadomień, które następnie będzie można złożyć w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego (np. przez ePUAP lub skrzynkę podawczą). Administratorem danych osób korzystających z tego portalu będzie Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, który będzie również odpowiedzialny za jego funkcjonowanie.

E-budownictwo
Autor: Marcin Czechowicz Trwa proces tworzenia bazy danych specjalistów z uprawnieniami budowlanymi: architektów, inżynierów konstruktorów, kierowników budowy itp. Projekt domu Maciej Janeczek

Testowanie e-wniosku o pozwolenie na budowę

We wrześniu 2020 r. rozpoczęto pilotaż generatora wniosków o pozwolenie na budowę (ma trwać do 16 października). Uczestniczy w nim 17 urzędów. Są to starostwa w: Legionowie, Pruszkowie, Mielcu, Pucku, Gliwicach, Poznaniu, Bochni, Świdnicy, Radomiu i Olsztynie oraz miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała, Kielce, Poznań, Sopot, Gdańsk i Warszawa. W ramach programu sprawdza się prawidłowość metody wypełnienia złożenie e-wniosku z projektem budowlanym w formie cyfrowej. Niemniej w tej chwili wymaga on dodatkowo przeprowadzenia tej samej procedury w wersji papierowej.

Czy znasz formalności budowlane niezbędne do rozpoczęcia budowy domu?

Pytanie 1 z 14
Kiedy nie ma planu miejscowego, urząd gminy wydaje dokument, w którym określa, co można zbudować na danej działce. Ten dokument to
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE