Pękanie spoin - jakie są przyczyny? Jak zapobiegać pękaniu fug?

2021-04-09 15:30
Pęknięcia spoin
Autor: GettyImages Jeżeli użyjemy zaprawy do spoinowania gorszej jakości, a wybraliśmy płytki ceramiczne, które odznaczają się znaczną nasiąkliwością to może dojść do popękania fugi

Pękanie spoin może być spowodowane wieloma czynnikami. Należy szybko przeprowadzić prace naprawcze, aby zapobiec ich uszkodzeniu oraz odspojeniu płytek. Dowiedz się, co może być powodem pękania spoin i wybrzuszania się glazury na ścianie i jak w takiej sytuacji działać.

Pękanie spoin przyczyny

Pękanie zaprawy do spoinowania może być spowodowane pracą budynku. Często podczas eksploatacji budynku zdarza się, że osiada on nierównomiernie na gruncie, co powoduje osiadanie ścian, a w konsekwencji właśnie pękanie spoin. Praca budynku może być zatem powodem pękania nie tylko zaprawy do spoinowania, ale także samych płytek i ściany.

Czym przykleić płytki ceramiczne? Klej do płytek - 5 cech

Jak uniknąć pękania spoin

Dlatego też, często na większych powierzchniach wykonuje się dylatacje, aby ściana czy posadzka nie popękała w sposób przypadkowy pod wpływem pracy budynku i skurczu, który występuje podczas wiązania zapraw cementowych.

Jeżeli użyjemy zaprawy do spoinowania gorszej jakości, a wybraliśmy płytki ceramiczne, które odznaczają się znaczną nasiąkliwością to również może dojść do popękania fugi zwłaszcza w miejscach docinania płytek. Także w miejscach gdzie pod płytkami przechodzą rury z ciepłą wodą lub centralnego ogrzewania oprócz specjalnego kleju, użyta zaprawa do spoinowania powinna być odporna na podgrzewanie, jeżeli nie spełnia takiego kryterium może zdarzyć się że po prostu spęka.

Przeczytaj też:

Pękanie spoin
Autor: GettyImages Często na większych powierzchniach wykonuje się dylatacje, aby ściana czy posadzka nie popękała w sposób przypadkowy pod wpływem pracy budynku i skurczu, który występuje podczas wiązania zapraw cementowych

Jak naprawić popękane fugi - usunięcie wybrzuszonych płytek

Wybrzuszające się płytki na ścianie trzeba ostrożnie zdjąć ze ściany. Jeżeli płytki się wybrzuszyły praktycznie nie mają one już przyczepności do podłoża i trzymają się tylko na zaprawie do spoinowania. Wybrzuszenie prawdopodobnie spowodowane jest również osiadaniem budynku i pracą ściany. Po zdjęciu luźnych płytek dobrze jest sprawdzić również płytki sąsiadujące, czy trzymają się dobrze podłoża, można to zrobić poprzez opukanie ich młotkiem.

Po usunięciu wszystkich luźnych płytek należy je oczyścić z zaprawy klejącej i zaprawy do spoinowania. Podłoże, na którym były przyklejone płytki również trzeba odpowiednio przygotować. Resztki związanego starego kleju należy usunąć. Podłoże trzeba oczyścić ze wszelkich luźnych elementów trwale z nim nie związanych. Następnie trzeba je zagruntować emulsją gruntującą.

Układanie nowych płytek na starych: instrukcja z galerią zdjęć

Przyklejanie nowych płytek

Po wyschnięciu emulsji (około 4 godziny w zależności od panujących warunków) możemy przystąpić do przyklejania na nowo płytek. W tym przypadku spoiny między płytkami nie będą posiadały poprzedniego wymiaru. Aby płytki się zmieściły należy liczyć się z tym, że spoiny będą cieńsze a miejscami może nie być ich wcale, wszystko jest uzależnione od tego jak bardzo osiadła dana ściana.

Przeczytaj też:

Układanie nowych płytek na starych: instrukcja krok po kroku >>

Do przyklejenia płytek na nowo można użyć zaprawy klejącej. Podczas klejenia dobrze jest przyklejać płytki metodą dwustronną. Nakładamy zaprawę zarówno na podłoże, jak i cienką warstwą na spodnią stronę płytki. Taki sposób klejenia sprawi, że przyczepność okładzin będzie dużo lepsza.

Galeria zdjęć: pomysły na wykończenie ścian