Trójsklepka owłosiona - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2020-06-12 11:29 Michał Mazik
Trójsklepka owłosiona
Autor: GettyImages Trójsklepka owłosiona potocznie jest nazywana „storczykiem ropuszym”

Trójsklepka owłosiona to oryginalny gatunek, którego kwiaty można podziwiać pod koniec lata i jesienią. Warto wprowadzać go w rabatach (i nie tylko), wtedy znacznie wydłuża się ich dekoracyjność. Jak uprawiać trójsklepkę?

Trójsklepka owłosiona (Tricyrtis hirta) uchodzi za gatunek raczej mało znany, słabo rozpowszechniony w polskich ogrodach, uprawiany głównie przez entuzjastów roślin liliowatych. A szkoda, gdyż wyróżnia ją oryginalny wygląd i późne kwitnienie. Cieszy oczy w okresie jesiennym, gdy już większość roślin przekwitła lub przekwita. Tym samym jest cennym wsparciem dla ogrodowych kompozycji.

Trójsklepka owłosiona to długowieczna bylina kłączowa występująca w Azji, głównie na terenach leśnych. Kojarzy się nieco ze storczykami, dlatego potocznie jest nazywana „storczykiem ropuszym”. W rzeczywistości należy do rodziny liliowatych (Liliaceae) i ze storczykami nie ma nic wspólnego.

Charakterystyka trójsklepki owłosionej

Trójsklepka to niezbyt wysoka bylina, osiąga zazwyczaj 40-60 cm wysokości. Ma proste, wzniesione pędy, na których osadzone są naprzemiennie  lancetowate liście długości nawet do 15 cm. Liście i łodygi pokryte są białymi włoskami (stąd drugi człon nazwy rośliny).

Trójsklepka kwitnie o nietypowej porze – od września do listopada. Jest rośliną dnia krótkiego. Pojedyncze kwiaty o średnicy 2,5-3 cm mają sześć gwiaździstych, wywiniętych na zewnątrz płatków. Są białe, liliowe lub czerwone z fioletowymi plamkami. Zebrane są w niewielkie kwiatostany. Oryginalny wygląd mają także pylniki i znamiona słupka.

Ciekawe odmiany:

  • 'Masamunei' – o kwiatach liliowych;
  • 'Alba' – o kwiatach białych;
  • 'Raspberry Mouse' – o kwiatach czerwonych;
  • 'Tojen' – o biało-kremowych płatkach z różowofioletowym marginesem.

Trójsklepka - wymagania, uprawa i pielęgnacja

  • Stanowisko dla trójsklepki. Trójsklepkę zaleca się uprawiać na stanowiskach lekko zacienionych i zacisznych, wtedy prawidłowo rozwija się oraz obficie i długo kwitnie. Pod względem doboru miejsca do uprawy jest podobna do funkii, tzn. lubi poranne słońce i cień po południu. W całkowitym cieniu może być nadmiernie wydłużona, pędy są cienkie. a kwitnienie słabe. Na bezpośrednim słońcu szybko wysycha i jest problematyczna.
  • Podłoże dla trójsklepki. Lubi żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża. Należy unikać uprawy na glebie lekkiej, piaszczystej, suchej. Podłoża z zalegającą, „stojąca” wodą są również nieodpowiednie (większe ryzyko występowania chorób grzybowych i gnicia korzeni, zmniejszona mrozoodporność). Na cięższych glebach trzeba zadbać o odpowiedni drenaż. Dla ograniczenia wyparowywania wody z gleby (a także zmniejszenia zachwaszczenia) warto stosować ściółkę okrywającą.
  • Zabezpieczenie trójsklepki na zimę. Starsze egzemplarze są w pełni mrozoodporne, młodsze przez 2-3 lata warto na wszelki wypadek zabezpieczać przed nadejściem zimy. Stosuje się m.in. ściółkę z trocin, kory, igliwia, suchych liści a także nie w pełni przefermentowany kompost.

Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę >>>

  • Sadzenie i rozmnażanie trójsklepki. Bylinę najlepiej sadzić i rozmnażać (podział kłączy) w okresie wiosennym. Przy rozmnażaniu generatywnym, tj. przez wysiew nasion, trzeba pamiętać o ich wcześniejszym schłodzeniu (stratyfikacja).
  • Podlewanie i nawożenie trójsklepki. Podczas suszy trójsklepka wymaga podlewania. Nawożenie stosuje się sporadycznie, małymi dawkami, 1-2 razy w sezonie. Optymalne są nawozy organiczne, które nie tylko dostarczają roślinom niezbędnych składników pokarmowych, ale także przyśpieszają produkcję próchnicy. Z nawozów mineralnych warto wybierać te o podwyższonej zawartości fosforu i potasu, a mniejszej ilości azotu.

Z chorób grzybowych gatunek może być porażany przez mączniaka rzekomego.

Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy – czym się różnią >>>

Zastosowanie trójsklepki w ogrodzie i w domu

Trójsklepkę owłosioną warto uprawiać na zacienionych rabatach wraz z innymi bylinami „cienioznośnymi”. Dobrze sprawdza się w połączeniu z paprociami, języczkami, parzydłem leśnym, jarzmiankami i tarczownicami. Dzięki takim kompozycjom można nadać ogrodowi naturalistycznego charakteru. Kolory kwiatów trójsklepki będzie dobrze widoczny, gdy posadzimy ją obok funkii, żurawek i żuraweczek.

Trójsklepka może dekorować brzegi oczka wodnego lub stawu. Nadaje się do uprawy pod drzewami (o ile te korzenią się głęboko). Efektownie wygląda przy murkach, ścianach i ogrodzeniach. Radzi sobie w pojemnikach – jest atrakcyjną ozdobą balkonów, tarasów i drzwi wejściowych do domu. Pasuje do ogrodów różnego typu: wiejskich, angielskich, orientalnych, naturalistycznych i nowoczesnych. Wykorzystuje się ją jako kwiat cięty, dość długo zachowuje trwałość w wazonie.

Przeczytaj też:

Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE