Trójsklepka owłosiona - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2020-06-12 11:29
Trójsklepka owłosiona
Autor: GettyImages Trójsklepka owłosiona potocznie jest nazywana „storczykiem ropuszym”

Trójsklepka owłosiona to oryginalny gatunek, którego kwiaty można podziwiać pod koniec lata i jesienią. Warto wprowadzać go w rabatach (i nie tylko), wtedy znacznie wydłuża się ich dekoracyjność. Jak uprawiać trójsklepkę?

Trójsklepka owłosiona (Tricyrtis hirta) uchodzi za gatunek raczej mało znany, słabo rozpowszechniony w polskich ogrodach, uprawiany głównie przez entuzjastów roślin liliowatych. A szkoda, gdyż wyróżnia ją oryginalny wygląd i późne kwitnienie. Cieszy oczy w okresie jesiennym, gdy już większość roślin przekwitła lub przekwita. Tym samym jest cennym wsparciem dla ogrodowych kompozycji.

Trójsklepka owłosiona to długowieczna bylina kłączowa występująca w Azji, głównie na terenach leśnych. Kojarzy się nieco ze storczykami, dlatego potocznie jest nazywana „storczykiem ropuszym”. W rzeczywistości należy do rodziny liliowatych (Liliaceae) i ze storczykami nie ma nic wspólnego.

Charakterystyka trójsklepki owłosionej

Trójsklepka to niezbyt wysoka bylina, osiąga zazwyczaj 40-60 cm wysokości. Ma proste, wzniesione pędy, na których osadzone są naprzemiennie  lancetowate liście długości nawet do 15 cm. Liście i łodygi pokryte są białymi włoskami (stąd drugi człon nazwy rośliny).

Trójsklepka kwitnie o nietypowej porze – od września do listopada. Jest rośliną dnia krótkiego. Pojedyncze kwiaty o średnicy 2,5-3 cm mają sześć gwiaździstych, wywiniętych na zewnątrz płatków. Są białe, liliowe lub czerwone z fioletowymi plamkami. Zebrane są w niewielkie kwiatostany. Oryginalny wygląd mają także pylniki i znamiona słupka.

Ciekawe odmiany:

  • 'Masamunei' – o kwiatach liliowych;
  • 'Alba' – o kwiatach białych;
  • 'Raspberry Mouse' – o kwiatach czerwonych;
  • 'Tojen' – o biało-kremowych płatkach z różowofioletowym marginesem.

Trójsklepka - wymagania, uprawa i pielęgnacja

  • Stanowisko dla trójsklepki. Trójsklepkę zaleca się uprawiać na stanowiskach lekko zacienionych i zacisznych, wtedy prawidłowo rozwija się oraz obficie i długo kwitnie. Pod względem doboru miejsca do uprawy jest podobna do funkii, tzn. lubi poranne słońce i cień po południu. W całkowitym cieniu może być nadmiernie wydłużona, pędy są cienkie. a kwitnienie słabe. Na bezpośrednim słońcu szybko wysycha i jest problematyczna.
  • Podłoże dla trójsklepki. Lubi żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoża. Należy unikać uprawy na glebie lekkiej, piaszczystej, suchej. Podłoża z zalegającą, „stojąca” wodą są również nieodpowiednie (większe ryzyko występowania chorób grzybowych i gnicia korzeni, zmniejszona mrozoodporność). Na cięższych glebach trzeba zadbać o odpowiedni drenaż. Dla ograniczenia wyparowywania wody z gleby (a także zmniejszenia zachwaszczenia) warto stosować ściółkę okrywającą.
  • Zabezpieczenie trójsklepki na zimę. Starsze egzemplarze są w pełni mrozoodporne, młodsze przez 2-3 lata warto na wszelki wypadek zabezpieczać przed nadejściem zimy. Stosuje się m.in. ściółkę z trocin, kory, igliwia, suchych liści a także nie w pełni przefermentowany kompost.

Zabezpieczanie bylin przed zimą. Jak okryć byliny na zimę >>>

  • Sadzenie i rozmnażanie trójsklepki. Bylinę najlepiej sadzić i rozmnażać (podział kłączy) w okresie wiosennym. Przy rozmnażaniu generatywnym, tj. przez wysiew nasion, trzeba pamiętać o ich wcześniejszym schłodzeniu (stratyfikacja).
  • Podlewanie i nawożenie trójsklepki. Podczas suszy trójsklepka wymaga podlewania. Nawożenie stosuje się sporadycznie, małymi dawkami, 1-2 razy w sezonie. Optymalne są nawozy organiczne, które nie tylko dostarczają roślinom niezbędnych składników pokarmowych, ale także przyśpieszają produkcję próchnicy. Z nawozów mineralnych warto wybierać te o podwyższonej zawartości fosforu i potasu, a mniejszej ilości azotu.

Z chorób grzybowych gatunek może być porażany przez mączniaka rzekomego.

Mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy – czym się różnią >>>

Zastosowanie trójsklepki w ogrodzie i w domu

Trójsklepkę owłosioną warto uprawiać na zacienionych rabatach wraz z innymi bylinami „cienioznośnymi”. Dobrze sprawdza się w połączeniu z paprociami, języczkami, parzydłem leśnym, jarzmiankami i tarczownicami. Dzięki takim kompozycjom można nadać ogrodowi naturalistycznego charakteru. Kolory kwiatów trójsklepki będzie dobrze widoczny, gdy posadzimy ją obok funkii, żurawek i żuraweczek.

Trójsklepka może dekorować brzegi oczka wodnego lub stawu. Nadaje się do uprawy pod drzewami (o ile te korzenią się głęboko). Efektownie wygląda przy murkach, ścianach i ogrodzeniach. Radzi sobie w pojemnikach – jest atrakcyjną ozdobą balkonów, tarasów i drzwi wejściowych do domu. Pasuje do ogrodów różnego typu: wiejskich, angielskich, orientalnych, naturalistycznych i nowoczesnych. Wykorzystuje się ją jako kwiat cięty, dość długo zachowuje trwałość w wazonie.

Przeczytaj też:

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Rośliny cebulowe, bulwiaste, kłączowe sadzone wiosną
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE