Najpopularniejsze rośliny bulwiaste i kłączowe - uprawa, pielęgnacja, zastosowanie w ogrodzie
Rośliny bulwiaste i kłączowe są - obok roślin cebulowych i bylin - chętnie sadzone na ogrodowych rabatach. Znakomicie nadają się również na obrzeża, do obsadzania oczek wodnych oraz na tarasy. Niektóre spośród roślin bulwiastych i kłączowych spotyka się niemal w każdym ogrodzie. Jak uprawiać i wykorzystywać rośliny bulwiaste i kłączowe?
Autor: GettyImages
Paciorecznik
Rośliny kłączowe i bulwiaste to ceniona grupa, pasująca do ogrodów różnego typu. Ich wymagania i dokładne zastosowanie zależy od konkretnego gatunku a czasem nawet odmiany. Trendy uprawowe zmieniają się co jakich czas, poniżej przedstawione gatunki są jednak popularne od lat.
Oto pięć najpopularniejszych roślin kłączowych i bulwiastych.
Rośliny bulwiaste i kłączowe - kosaćce (irysy)
Wśród roślin z rodzaju Iris znajdziemy rośliny kłączowe. Irysy tworzą długie, mieczowate liście i atrakcyjne kwiaty złożone z kilku odgiętych płatków. Wewnętrzne działki kielicha są najczęściej odgięte i tworzą kopułę. Najbardziej rozpowszechnione są irysy syberyjskie i irysy bródkowe. W ogrodzie są chętnie sadzone na rabatach, w wydzielonych miejscach na trawniku, pod koroną drzew oraz przy zbiornikach wodnych.
>>Przeczytaj też:
Uprawa irysów kłączowych. Rośliny zaleca się uprawiać na stanowiskach słonecznych (obficie kwitną) lub lekko zacienionych (kwitną dłużej). Oba wymienione gatunki irysów są mrozoodporne. Kosaciec bródkowy lubi żyzne, próchnicze, przepuszczalne gleby. Nie znosi zbyt wilgotnych warunków – tutaj natomiast dobrze radzi sobie kosaciec syberyjski. Optymalny termin sadzenia to sierpień i wrzesień. Irysy raczej nie wymagają nawadniania. Należy je regularnie odchwaszczać i usuwać przekwitnięte kwiatostany.
Rośliny bulwiaste i kłączowe - paciorecznik (kanna)
Paciorecznik (Canna) to gatunek, który ostatnimi laty zyskał ogromną popularność. Ma długie, mięsiste pędy pokryte jajowato-lancetowatymi kłosami. Na końcach pędów znajdują się kwiaty zebrane w okazałe kłosowate kwiatostany. Barwa kwiatów zależy od odmiany. Niskie kanny (do 100 cm wysokości) wykorzystuje się głównie do dekoracji rabat i wydzielonych miejsc na trawniku. Te średnie (100-150 cm) i wysokie (powyżej 150 cm wysokości) mogą ponadto zdobić mury, ogrodzenia i stanowić tło dla niższych gatunków.
Uprawa pacioreczników. Należy wybierać miejsca słoneczne, zaciszne i ciepłe. Rośliny wymagają gleb żyznych, próchniczych, o pH obojętnym do lekko kwaśnego. Już po pierwszych jesiennych przymrozkach kłącza należy wykopać i przenieść do pomieszczenia. W czasie suszy kanny wymaga nawadniania. Zaleca się zasilać je nawozami organicznymi. Wczesną wiosną kanny można posadzić w pojemnikach w pomieszczeniu a na miejsce stałe wysadzić dopiero w maju. To zwiększy szansę na obfite kwitnienie (roślina ma długi okres wegetacyjny).
>>Nie przegap: Uprawa kanny (paciorecznika): wiosenne sadzenie kłączy do doniczek
Rośliny bulwiaste i kłączowe - dalia (georginia)
Dalia (Dahlia) to jedna z tych roślin bulwiastych, które kojarzą się z ogrodami naszych babć. Dalie wyróżnia bogactwo form (poszczególne odmiany mogą osiągać do 20 do 150 cm wysokości) oraz wyglądu i barw kwiatów. Odmiany niskie często uprawia się na obrzeżach rabat i nawierzchni, te wysokie to tło dla mniejszych roślin, dekoracja ogrodzeń oraz ścian.
>>Poznaj też: Podział dalii ogrodowych na grupy: przegląd grup i odmian dalii
Uprawa dalii. Dalie preferują stanowiska słoneczne. Lubią gleby żyzne i próchnicze, ale znoszą gorsze typy. Sadzi się je do gruntu po 15 maja (gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków). W czasie suszy rośliny należy regularnie dokarmiać. Usuwanie przekwitłych kwiatów przedłuży okres kwitnienia. Przed nadejściem zimy bulwy należy wykopać i przenieść do chłodnego pomieszczenia.
Rośliny bulwiaste i kłączowe - begonia bulwiasta
Begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida) to roślina uprawiana zarówno w ogrodach w gruncie, jak i w doniczkach na balkonach i we wnętrzach. Odmiany o pokroju wzniesionym to cenne uzupełnienie rabat i dobra propozycja na obrzeża. Odmiany zwisające wykorzystuje się do dekoracji elementów małej architektury (altany) oraz tworzenia ozdobnych kwietników, np. z wykorzystaniem starego sprzętu gospodarstwa domowego lub rowerów.
>>Przeczytaj też:
Uprawa begonii. Begonie bulwiaste zaleca się uprawiać w miejscach lekko osłoniętych. Lubią żyzne, próchnicze, lekko kwaśne gleby. Gatunek jest wrażliwy na niskie temperatury, dlatego zaleca się go wysadzać dopiero w czerwcu, np. w miejscu gdzie rosły rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Najlepiej zasilać nawozami naturalnymi: obornikiem i kompostem.
Rośliny bulwiaste i kłączowe - liliowiec ogrodowy
Zaletą liliowców (Hemerocallis hybrida) jest łatwość uprawy i oczywiście wygląd. Przed kwitnieniem nadają ogrodowi naturalistycznego akcentu (dzięki kępom lancetowatych liści), w czasie kwitnienia zadziwiają obfitością i bogactwem barw kwiatów. To jedna z najpiękniejszych dekoracji rabat. Często liliowce umieszcza się w wydzielonym miejscu na trawniku. Nadają się do obsadzania brzegów oczek wodnych.
>>Przeczytaj też: Liliowce: uprawa i zastosowanie liliowców w ogrodzie
Uprawa liliowców. Liliowce powinno się uprawiać w miejscu słonecznym, w żyznej, próchniczej, umiarkowanie wilgotnej glebie. W czasie suszy wymagają podlewania. Warto je regularnie nawozić (optymalne nawozy z potasem i fosforem) i usuwać przekwitnięte pędy kwiatostanowe (to przedłuży kwitnienie). Nie wymagają odmładzania – na jednym stanowisku rosną przez 2-3 dekady.
Polecany artykuł: