Kosaćce: najpopularniejsze gatunki irysów do uprawy w ogrodzie. ZDJĘCIA

2014-07-03 12:52

Irysy (kosaćce) to jedne z najpiękniejszych bylin o ozdobnych kwiatach. Poznaj najpopularniejsze gatunki irysów do uprawy w ogrodzie. Zdjęcia kwiatów irysów.

Irysy lub inaczej kosaćce (łac. Iris) to popularne byliny kwitnące sadzone w ogrodach. Wśród licznych gatunków irysów wyróżnia się mnóstwo odmian. Każdego roku hodowcy tworzą nowe odmiany o coraz ciekawszych kształtach kwiatów i zaskakujących zestawieniach ich barw.

Najpopularniejsze gatunki irysów do ogrodów

Do najważniejszych irysów sadzonych w naszych ogrodach należą irysy kłączowe i irysy cebulowe.

  • Kosaćce bródkowe (łac. Iris x hybrida) – należą do irysów kłączowych. To grupa irysów o bardzo dużych kwiatach, których płatki mogą być różnej barwy (w zależności od odmiany), często w ciekawych zestawieniach kolorystycznych. U wielu odmian kosaćców bródkowych brzegi płatków mają kontrastowo zabarwione obwódki, są pofalowane lub fryzowane. Liczba odmian jest ogromna. W zależności od odmiany kosaćce bródkowe kwitną od końca kwietnia do lipca.

  • Kosaciec syberyjski (łac. Iris sibirica) – tworzy okazałe kępy złożone z długich i wąskich jasnozielonych liści, przypominających trawę. Kwitnie wiosną, kwiaty są delikatne, niebieskofioletowe (są odmiany o kwiatach czysto niebieskich, białych lub purpurowych). Kosaciec syberyjski jest długowieczny – w tym samym miejscu może rosnąć wiele lat.

  • Kosaciec żyłkowany (łac. Iris reticulata) – to główny przedstawiciel irysów cebulowych. Dorasta do 15 –20 cm wysokości, kwitnie wczesną wiosną (marzec–kwiecień). Odmiany mają kwiaty niebieskie lub fioletowe często z plamkami i cętkami. Liście są wąskie. Kosaćce żyłkowane nadają się na rabaty złożone z niskich bylin, do ogródków skalnych, można je też sadzić grupami na trawnikach.

  • Kosaciec Danforda (łac. Iris danfordiae) – należy do irysów cebulowych. Kwitnie w marcu–kwietniu, kwiaty mają żółty kolor. Lubi miejsca zaciszne i słoneczne.

  • Kosaciec żółty (łac. Iris pseudacorus) – to silnie rosnąca bylina z wąskimi zielonymi, dekoracyjnymi liśćmi i okazałymi, jasnożółtymi kwiatami. Kwitnie od maja do lipca. Dobrze rośnie w słońcu i w półcieniu na brzegu stawu i w wodzie do 40 cm głębokości. Roślina całkowicie mrozoodporna. Gatunek kosaćca polecany do oczek wodnych.

Zobacz galerię zdjęć irysów

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE