Podział dalii ogrodowych na grupy: przegląd grup i odmian dalii

2017-08-23 12:02 Katarzyna Józefowicz

Dalie to jedne z najbardziej popularnych kwiatów ogrodowych. Ze względu na kształt kwiatów dalie podzielono na kilka grup. Poznaj charakterystykę i odmiany dalii w poszczególnych grupach. Grupy dalii.

Dalie ogrodowe (łac. Dahlia), zwane także georginiami, to niezwykle piękne i atrakcyjne kwiaty lata i jesieni. Ze względu na swoje wysokie walory ozdobne, dalie doczekały się ogromnej liczby odmian, różniących się między sobą pokrojem i wysokością roślin, a także kształtem i barwą kwiatów.
Kwiaty dalii mogą być pojedyncze, półpełne i pełne, małe, średnie i duże, spłaszczone lub kuliste. Na świecie znanych jest kilka tysięcy odmian tych wspaniałych kwiatów (z czego w Polsce występuje około 60), dlatego dalie musiały zostać podzielone na kilka grup, ułatwiających ich klasyfikację i identyfikację.

Biorąc pod uwagę kształt i wygląd kwiatów dalie podzielono na trzy główne grupy:

 • dalie pojedyncze,
 • dalie półpełne,
 • dalie pełne.

Ze względu na dużą różnorodność odmianową w każdej grupie wyodrębniono dodatkowe podgrupy, skupiające rośliny o podobnej budowie kwiatów.

Grupa dalii pojedynczych

  Dalie pojedyncze – obejmują rośliny o kwiatach złożonych z jednego okółka płatków języczkowych i wypełnionych w środku drobnymi kwiatami rurkowymi. To z reguły rośliny dość niskie i krzaczaste. Nie mają tak dużych i atrakcyjnych kwiatów, jak pozostałe grupy, dlatego w ogrodach spotyka się je rzadziej.

  Przykładowe odmiany dalii pojedynczych: ‘Luiza’, ‘Northwest Cosmos’, ‘Yellow Hammer’, 'Mies'.

  Grupa dalii półpełnych

  Dalie półpełne – nieco częściej uprawiane. Wśród nich można znaleźć rośliny:

  • o kwiatach podwójnych (peoniowych) – złożonych z dwóch lub trzech okółków płatków języczkowych, ale z widocznymi wewnątrz kwiatami rurkowymi (np. odmiana ‘Fascination’),
  • anemonowych – u których środek koszyczka wypełniają wyrośnięte, dość duże płatki rurkowe (np. ‘Polka’, ‘Rosita’, ‘Toto’, ‘Comet’),
  • kołnierzykowych – u których między dużymi płatkami języczkowymi i mniejszymi rurkowymi znajduje się dodatkowy okółek płatków średniej wielkości (np. ‘Hartenaas’).

  Grupa dalii pełnych

  Dalie pełne – to najliczniejsza i najchętniej uprawiana grupa dalii, charakteryzująca się niezwykle atrakcyjnymi kwiatami.

  • Wśród nich najwięcej jest dalii dekoracyjnych o dużych kwiatach, w całości wypełnionych dachówkowo ułożonymi płatkami języczkowymi i niewidocznymi kwiatami rurkowatymi (np. ‘Arabian Night’, ‘Edinburgh’, ‘Hawaii’, ‘Duet’).

  • Nie mniej atrakcyjne są dalie półkaktusowe i kaktusowe, których kwiaty mają wąskie i spiczaste płatki języczkowe o podwiniętych i zaostrzonych końcach (np. ‘Park Princess’, ‘Ognisty Ptak’, ‘Garden Party’, ‘Gina Lombaert’) oraz dalie kuliste o niezbyt dużych, lekko spłaszczonych lub kulistych kwiatach, w całości wypełnionych łyżeczkowato wygiętymi płatkami języczkowymi (np. ‘Nivea’, 'Wootton Cupid') i dalie pomponowe, których kwiaty są podobne do dalii kulistych, ale nieco mniejsze i lekko spłaszczone, o bardziej zwiniętych płatkach języczkowych (np. ‘Kwiat jabłoni’, ‘White Aster’, ‘Bella’).

  Odmiany nie pasujące do żadnej z wymienionych grup, zaliczane są do tzw. grupy dalii różnych lub pozostałych (np. dalie goździkowe, chryzantemowe).

  >>Przeczytaj też: Dalie: kiedy i jak wykopywać karpy dalii

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE