Jakie krzewy na żywopłot? Te gatunki są najpopularniejsze!

2024-03-25 14:53

Krzewy na żywopłot powinny charakteryzować się szybkim wzrostem i ładnym ulistnieniem. Ciekawe są też krzewy o ozdobnych owocach. Poznaj najpopularniejsze gatunki krzewów na żywopłot.

Spis treści

  1. Krzewy na żywopłot - jakie funkcje muszą spełniać?
  2. Jakie krzewy szybko rosnące na żywopłoty?
  3. Jakie zimozielone krzewy na żywopłot warto wybrać?
  4. Krzewy na żywopłot o ozdobnych owocach

Żywopłoty spotyka się niemal w każdym ogrodzie, czasem zasłaniają brzydkie, niereprezentatywne miejsca, częściej po prostu wyznaczają granicę działki i zapewniają większą prywatność. Na rynku jest wiele gatunków krzewów różniących się wyglądem, łatwością uprawy, a także zastosowaniem. Jakie krzewy na żywopłot wybrać?

Krzewy na żywopłot - jakie funkcje muszą spełniać?

Krzewy na żywopłot pełnią w ogrodzie kilka zasadniczych funkcji. Najważniejsza z nich to wyznaczanie granicy działki i zapewnienie większej prywatności. Dzięki nim można odgrodzić się od ruchliwej ulicy, sąsiada czy po prostu zasłonić mało atrakcyjny widok. I odpoczywać w spokoju, mniej lub bardziej aktywnie. Najczęściej „właściwości” żywopłotu wykorzystuje się w sezonie, czyli od wiosny do jesieni. Jednakże wiele osób życzy sobie, aby stanowiły „osłonę” także zimą, wtedy wybiera się krzewy na żywopłot zimotrwałe.

Dodatkowo żywopłot wprowadza koloryt, gdy na zewnątrz dominuje szarość i biel. W pewnym stopniu żywopłoty chronią przed wiatrem, kurzem i ograniczają hałas. Mogą być luźne (mniej pracy) lub cięte (dla miłośników perfekcyjnych kształtów). Często stanowią miejsca gniazdowania lub pokarm dla ptaków. Mogą być pożytkiem pszczelim. Warto przemyśleć to i wybrać krzewy na żywopłot, które spełniają najwięcej powyższych kryteriów.

Przeczytaj też: Rośliny na żywopłot formowany i cięcie żywopłotu

Jakie krzewy szybko rosnące na żywopłoty?

Zdarza się, że głównym czynnikiem decydującym o wyborze żywopłotu jest siła wzrostu konkretnego gatunku lub odmiany. Danej osobie po prostu zależy, żeby w ciągu kilku lat stworzyć gęstą, szczelną ścianę. Sam wygląd roślin jest mniej ważny, bo wychodzi się z założenia, że każda roślina jest piękna.

  • Do najszybciej rosnących krzewów na żywopłot zalicza się wiąz turkiestanu (Ulmus pumila). Może osiągnąć maksymalną wysokość w ciągu 2-3 lat. Jest łatwy w uprawie.
  • Ponadto popularnością cieszą się żywotniki (Thuja), zwłaszcza 'Brabant' i 'Smaragd'.
  • W miejscach słonecznych i suchych warto postawić na jałowiec pospolity (Juniperus communis). Jedyna wada – ma igły mocno kłujące, nieprzyjemne w dotyku.
  • Popularny, szybko rosnący krzew to laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus, syn. Laurocerasus officinalis).

Przeczytaj też:

Cis
Autor: GettyImages Żywopłot z cisa można łatwo formować

Jakie zimozielone krzewy na żywopłot warto wybrać?

Poza wspomnianymi żywotnikami i jałowcem uprawia się wiele innych krzewów zimozielonych.

  • Z rodzaju Juniperus bardzo dobrze sprawdza się jałowiec skalny (Juniperus scopulorum).
  • Popularne, sprawdzone rozwiązanie do miejsc zacienionych to cis pospolity (Taxus baccata). Osoby, które obawiają się, że ich dzieci zainteresują się czerwonymi osnówkami (z trującymi nasionami), mogą po prostu posadzić odmiany nieowocujące.
  • Dawniej dużą popularnością cieszył się piękny bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens). W ostatnich latach jednak mało osób decyduje się na niego, że względu na masowe zniszczenia dokonywane przez ćmę bukszpanową.
  • Do wyboru jest jeszcze ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), ale w rzeczywistości najczęściej jest to roślina tylko częściowo zimozielona.

Przeczytaj też:

Krzewy na żywopłot o ozdobnych owocach

Żywopłot można założyć także z krzewów, które wytwarzają ozdobne owoce. Taka ściana nie dość, że jest barwna, to często zapewnia pokarm ptakom.

  • Przykładem jest wspomniany cis, z którego korzystają aż 24 gatunki. Dla człowieka jadalny jest miąższ, ale bardzo niebezpieczne są nasiona.
  • Ponadto warto rozważyć uprawę dzikiej róży (Rosa canina) i rokitnika pospolitego (Hippophae rhamnoides).
  • Efektownym gatunkiem jest ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea). Można łączyć ze sobą odmiany o owocach żółtych, pomarańczowych i czerwonych.
  • W formie żywopłotu czasem prowadzi się kalinę koralową (Viburnum opulus).
  • Na średnie żywopłoty, które tylko częściowo zasłaniają widok, ale mają duże walory dekoracyjne, należą berberysy (Berberis).
  • Niskie żywopłoty, np. dzielące poszczególne partie wewnątrz ogrodu często są zakładane z pigwowca (Chaenomeles).

Jeśli w ogrodzie nie brakuje miejsca, można zdecydować się na nietypowy żywopłot mieszany, np. składający się z różnych krzewów kwitnących (forsycja, jaśminowiec, krzewuszka) i owocujących (bez czarny, kalina, mahonia, dzika róża). Stworzy przepiękną barwną ścianę, a przy tym jest to raj dla zwierząt.

Poznaj też:

Żywopłot w ogrodzie

Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Listen on Spreaker.