Jesienne zakładanie żywopłotu

2021-09-21 9:13
Zakładanie żywopłotu
Autor: www.thinkstockphotos.com

Jesień to dobra pora na zakładanie żywopłotu – szczególnie z roślin liściastych zrzucających liście na zimę. Podpowiadamy, jak wybierać rośliny na żywopłot i jak zakładać żywopłot jesienią. Jesienne zakładanie żywopłotu - poradnik.

Termin zakładania żywopłotu zależy przede wszystkim od tego, z jakiego gatunku rośliny ma być stworzony. Gatunki iglaste i liściaste zimozielone zwykle kończą sezon wcześniej w porównaniu z roślinami zrzucającymi liście jesienią. Dlatego żywopłot z ich wykorzystaniem z powodzeniem można zakładać od sierpnia do października. Rośliny liściaste, które nie są zimozielone, najlepiej sadzić jesienią (od października do pierwszych dni listopada). W szczególności dotyczy to roślin z gołym korzeniem, te z uformowaną bryłą korzeniową są bardziej "elastyczne" pod względem terminu. Nie można jednak przedobrzyć – rośliny posadzone zbyt późno mogą nie zdążyć przygotować się do nadejścia zimy.

>>Przeczytaj też: Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą

Na co zwracać uwagę przy wyborze roślin na żywopłot?

Wybór roślin na żywopłot - liściastych i iglastych, ozdobnych z liści, kwiatów lub owoców - jest ogromny, zarówno wśród gatunków rodzimych, jak i obcego pochodzenia. Podstawowy warunek: dane drzewo lub krzew powinno dobrze znosić zacienienie, brak przestrzeni – tj. uprawę w dużym zagęszczeniu i regularne cięcie. Problemem w uprawie żywopłotu jest ponadto susza (duża konkurencja roślin rosnących w zagęszczeniu i mała przepuszczalność opadów). Dlatego powinno się wybierać gatunki odporne na okresowe przesychanie bryły korzeniowej albo trzeba zainstalować przy żywopłocie system nawadniania (dobrze sprawdza się kroplownia). Warto dobierać gatunki/odmiany o pożądanym dla nas wzroście:

  • wysokie żywopłoty zwykle stosuje się do wyznaczania granic działki. Standardowo mają 1,5-2,5 m wysokości,
  • żywopłoty średnie (0,5-1 m wysokości) najczęściej wykorzystuje do oddzielania poszczególnych partii ogrodu,
  • żywopłoty niskie (do 0,5 m wysokości) traktuje się jako obwódki i zakłada przy nawierzchniach lub rabatach.

Z roślin iglastych dużą popularnością na żywopłoty cieszą się żywotniki, cisy i jałowce (odmiany kolumnowe). Z roślin liściastych najbardziej znany jest bukszpan wiecznie zielony (zimozielony) oraz ligustr pospolity (częściowo zimozielony). Ponadto cenione są także żywopłoty z grabu pospolitego, buka zwyczajnego, ognika szkarłatnego i ostrokrzewu Meservy. Na nieregularny dziki żywopłot można wykorzystać także „cierniste” gatunki – dziką różę, robinię akacjową oraz śliwę tarninę. Niskie żywopłoty obwódkowe zwykle powstają z bukszpanu, mahonii, lawendy i niskich odmian jałowców.

>>Przeczytaj też: Najlepsze rośliny na żywopłot formowany i nieformowany

Jesienne zakładanie żywopłotu - sadzenie roślin

Przed jesiennym zakładaniem żywopłotu należy wyznaczyć szeroki pas (50-70 cm), dokładnie go oczyścić i przekopać na głębokość szpadla. W zależności od gatunków wykopuje się pod rośliny pojedyncze dołki lub jeden długi rów. Na dnie warto dać warstwę żyznej gleby i kompostu.

Krzewy i drzewa, które dobrze zagęszczają się (np. żywotniki), wystarczy posadzić w jednym rzędzie. Te z tendencją do ogołacania pędów (np. grab) sadzi się w dwóch rzędach w systemie trójkowym (z góry wygląda to tak, jakby trzy rośliny tworzyły literę V). Aby rzędy były proste, granice można wyznaczyć z użyciem palików połączonych sznurem. Odległość pomiędzy roślinami zależy od gatunku lub odmiany. W żywopłotach rośliny sadzi się w dużym „ścisku”. Przy niskich żywopłotach sadzonki umieszcza się obok siebie nawet co 10-15 cm, średnio wysokich co 20-25 cm przy wysokich co 20-50 cm. Ważna jest także odległość od ogrodzenia – w przypadku drzew i większych krzewów powinna wynosić co najmniej 50 cm. Przed sadzeniem warto namoczyć korzenie w wodzie przez około dobę.

Sadzenie należy wykonywać tak, aby sadzonki znajdowały się pod kątem prostym w stosunku do powierzchni gleby. Rośliny po posadzeniu trzeba obficie podlać. W przypadku roślin zimozielonych nawadniać należy także zimą – w umiarkowanie ciepłe dni. Warto ponadto stosować grubą warstwę ściółki organicznej (zapobiegnie wysychaniu gleby, ograniczy zachwaszczenie i ochroni korzenie przed mrozem).

Przy jesiennym zakładaniu żywopłotu nie powinno się stosować nawożenia – lepiej poczekać z tym do wiosny. W większości przypadków rośliny przycina się nisko (jesienią lub wiosną), aby dobrze rozkrzewiły się. Technika i termin zależą już jednak od konkretnego gatunku.

Sadzenie iglaków krok po kroku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE