Jesienne zakładanie żywopłotu

2017-10-09 11:56 Michał Mazik

Jesień to dobra pora na zakładanie żywopłotu – szczególnie z roślin liściastych zrzucających liście na zimę. Podpowiadamy, jak wybierać rośliny na żywopłot i jak zakładać żywopłot jesienią. Jesienne zakładanie żywopłotu - poradnik.

Termin zakładania żywopłotu zależy przede wszystkim od tego, z jakiego gatunku rośliny ma być stworzony. Gatunki iglaste i liściaste zimozielone zwykle kończą sezon wcześniej w porównaniu z roślinami zrzucającymi liście jesienią. Dlatego żywopłot z ich wykorzystaniem z powodzeniem można zakładać od sierpnia do października. Rośliny liściaste, które nie są zimozielone, najlepiej sadzić jesienią (od października do pierwszych dni listopada). W szczególności dotyczy to roślin z gołym korzeniem, te z uformowaną bryłą korzeniową są bardziej "elastyczne" pod względem terminu. Nie można jednak przedobrzyć – rośliny posadzone zbyt późno mogą nie zdążyć przygotować się do nadejścia zimy.

>>Przeczytaj też: Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą

Na co zwracać uwagę przy wyborze roślin na żywopłot?

Wybór roślin na żywopłot-  liściastych i iglastych, ozdobnych z liści, kwiatów lub owoców - jest ogromny, zarówno wśród gatunków rodzimych, jak i obcego pochodzenia. Podstawowy warunek: dane drzewo lub krzew powinno dobrze znosić zacienienie, brak przestrzeni – tj. uprawę w dużym zagęszczeniu i regularne cięcie. Problemem w uprawie żywopłotu jest ponadto susza (duża konkurencja roślin rosnących w zagęszczeniu i mała przepuszczalność opadów). Dlatego powinno się wybierać gatunki odporne na okresowe przesychanie bryły korzeniowej albo trzeba zainstalować przy żywopłocie system nawadniania (dobrze sprawdza się kroplownia).

Warto dobierać gatunki/odmiany o pożądanym dla nas wzroście:

  • wysokie żywopłoty zwykle stosuje się do wyznaczania granic działki. Standardowo mają 1,5-2,5 m wysokości,
  • żywopłoty średnie (0,5-1 m wysokości) najczęściej wykorzystuje do oddzielania poszczególnych partii ogrodu,
  • żywopłoty niskie (do 0,5 m wysokości) traktuje się jako obwódki i zakłada przy nawierzchniach lub rabatach.

Z roślin iglastych dużą popularnością na żywopłoty cieszą się żywotniki, cisy i jałowce (odmiany kolumnowe). Z roślin liściastych najbardziej znany jest bukszpan wiecznie zielony (zimozielony) oraz ligustr pospolity (częściowo zimozielony). Ponadto cenione są także żywopłoty z grabu pospolitego, buka zwyczajnego, ognika szkarłatnego i ostrokrzewu Meservy. Na nieregularny dziki żywopłot można wykorzystać także „cierniste” gatunki – dziką różę, robinię akacjową oraz śliwę tarninę. Niskie żywopłoty obwódkowe zwykle powstają z bukszpanu, mahonii, lawendy i niskich odmian jałowców.

>>Przeczytaj też: Najlepsze rośliny na żywopłot formowany i nieformowany

Jesienne zakładanie żywopłotu  - sadzenie roślin

Przed jesiennym zakładaniem żywopłotu należy wyznaczyć szeroki pas (50-70 cm), dokładnie go oczyścić i przekopać na głębokość szpadla. W zależności od gatunków wykopuje się pod rośliny pojedyncze dołki lub jeden długi rów. Na dnie warto dać warstwę żyznej gleby i kompostu.

Krzewy i drzewa, które dobrze zagęszczają się (np. żywotniki), wystarczy posadzić w jednym rzędzie. Te z tendencją do ogołacania pędów (np. grab) sadzi się w dwóch rzędach w systemie trójkowym (z góry wygląda to tak, jakby trzy rośliny tworzyły literę V). Aby rzędy były proste, granice można wyznaczyć z użyciem palików połączonych sznurem. Odległość pomiędzy roślinami zależy od gatunku lub odmiany. W żywopłotach rośliny sadzi się w dużym „ścisku”. Przy niskich żywopłotach sadzonki umieszcza się obok siebie nawet co 10-15 cm, średnio wysokich co 20-25 cm przy wysokich co 20-50 cm. Ważna jest także odległość od ogrodzenia – w przypadku drzew i większych krzewów powinna wynosić co najmniej 50 cm. Przed sadzeniem warto namoczyć korzenie w wodzie przez około dobę.

Sadzenie należy wykonywać tak, aby sadzonki znajdowały się pod kątem prostym w stosunku do powierzchni gleby. Rośliny po posadzeniu trzeba obficie podlać. W przypadku roślin zimozielonych nawadniać należy także zimą – w umiarkowanie ciepłe dni. Warto ponadto stosować grubą warstwę ściółki organicznej (zapobiegnie wysychaniu gleby, ograniczy zachwaszczenie i ochroni korzenie przed mrozem).

Przy jesiennym zakładaniu żywopłotu nie powinno się stosować nawożenia – lepiej poczekać z tym do wiosny. W większości przypadków rośliny przycina się nisko (jesienią lub wiosną), aby dobrze rozkrzewiły się. Technika i termin zależą już jednak od konkretnego gatunku.

Zobacz film: Żywopłot w ogrodzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE