Gdzie powinno stać drzewko szczęścia? Czego nie lubi drzewko szczęścia?

2024-07-17 9:38

Drzewko szczęścia, czyli grubosz owalny, to chętnie uprawiany sukulent. Wyglądem przypomina drzewko bonsai. Gdzie powinno stać drzewko szczęścia? Czego nie lubi? Dowiedz się wszystkiego o uprawie drzewka szczęścia.

Spis treści

  1. Drzewko szczęścia
  2. Jak wygląda drzewko szczęścia, czyli grubosz?
  3. Gdzie powinno stać drzewko szczęścia?
  4. Czego nie lubi drzewko szczęścia?
  5. Jak dbać o drzewko szczęścia w domu?
  6. Jakie podłoże dla grubosza?
  7. Ciekawe odmiany grubosza
  8. Drzewko szczęścia. Zdjęcia
  9. Jak z drzewka szczęścia zrobić drzewko bonsai?

Drzewko szczęścia

Egzotyczne i piękne drzewka bonsai to niezwykła ozdoba każdego wnętrza, ale ich pielęgnacja to niełatwe zadanie, dlatego warto pokusić się o stworzenie własnego mini-drzewka z rośliny mniej wymagającej i łatwiejszej w uprawie, niż gatunki  przeznaczane na klasyczne bonsai.

Do tego celu doskonale nadaje się popularny i często spotykany w mieszkaniach grubosz owalny (grubosz jajowaty, łac. Crassula ovata), znany jako drzewko szczęścia. Co ciekawe, oryginalna nazwa zwyczajowa tak do niego przylgnęła, że już mało kto pamięta, jak roślina nazywa się naprawdę.

Niektórzy mylą ją też z gruboszem drzewiastym, posiadającym szersze, pokryte białoszarym, matowym kutnerem liście. Zanim zdecydujemy się na uprawę drzewka szczęścia w domu, warto bliżej go poznać.

Jak wygląda drzewko szczęścia, czyli grubosz?

Drzewko szczęścia to krzewiasty sukulent, tworzący grube, rozgałęzione, mięsiste, sztywne, członowane pędy oraz bardzo liczne, zielone, owalne, mięsiste liście, pokryte błyszczącym kutnerem, chroniącym roślinę przed nadmiernym parowaniem wody. Młode pędy są zielone i miękkie, ale z wiekiem twardnieją i pokrywają się sztywną, brązową, lekko łuszczącą się skórką, przypominającą korę.

Starsze egzemplarze drzewka szczęścia mogą zakwitać, ale ich białe, drobne, gwiazdkowate kwiaty, pojawiające się na szczytach pędów nie są szczególnie atrakcyjne, dlatego lepiej jest je usuwać, aby nadmiernie nie wyczerpywały rośliny. Ozdobą drzewka szczęścia są liczne, zielone, błyszczące liści oraz krzewiasty pokrój rośliny.

Drzewko szczęścia, czyli grubosz owalny
Autor: GettyImages Drzewko szczęścia, czyli grubosz owalny

Gdzie powinno stać drzewko szczęścia?

Stanowisko dla grubosza powinno być bardzo jasne i słoneczne, ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca. Grubosz bardzo źle znosi niedobór światła i w zbyt ciemnym miejscu szybko zaczyna się wyciągać i deformować. Urodę tracą też jego liście, które karleją i stają się blade.

Czego nie lubi drzewko szczęścia?

Drzewko szczęścia jest jedną z roślin polecanych dla tych, którzy nie mają czasu na pielęgnację zieleni. Jednak nawet taką roślinę można "zabić". Grubosz nie lubi bowiem nadmiaru wody i jeśli będzie przelewane, odbije się to niekorzystnie na jego kondycji - zacznie gnić i zrzucać liście. Dlatego podlewanie drzewka szczęścia powinno być oszczędne. Koniecznie pamiętajmy, by ziemia w doniczce między podlewaniami wyschła!

Jak dbać o drzewko szczęścia w domu?

Temperatura dla grubosza w okresie wegetacyjnym powinna wynosić 20-24 st. C, natomiast zimą 15-20 st. C. Latem grubosza można również wystawić na balkon lub do ogrodu, chroniąc go jednak przed bezpośrednim słońcem i nadmiernymi opadami deszczu.

Jakie podłoże dla grubosza?

Podłoże dla grubosza powinno być umiarkowanie żyzne, lekkie i przepuszczalne (najlepsza do jego uprawy jest ziemia dla kaktusów). Nie może być to ziemia kwiatowa łatwo kumulująca i zatrzymująca wodę, gdyż grubosze nie tolerują nadmiaru wilgoci i są bardzo wrażliwe na zalanie, a ze względu na delikatny system korzeniowy oraz mięsiste liście magazynujące wodę, znacznie lepiej znoszą przesuszenie niż nadmiar wody (tolerują również suche powietrze).

Ciekawe odmiany grubosza

W uprawie najczęściej spotyka się grubosze owalne w postaci czystego gatunku, ale warto wiedzieć, że na rynku dostępnych jest też kilka atrakcyjnych odmian rośliny. Należą do nich m.in.:

  • grubosz owalny 'Variegata' - o zielonych liściach ozdobionych szerokimi, kremowymi pasmami,
  • grubosz owalny 'Tricolor' - o liściach zielonych z kremowymi paskami i różowymi smugami,
  • grubosz owalny 'Hobbit' - o liściach zielonych, w górnej części uformowanych w kształt trąbki,
  • grubosz owalny 'Californian Red Tip' - o liściach zielonych z czerwonym marginesem na brzegach.

Wszystkie odmiany grubosza są bardzo ciekawe, ale jeśli mają zachować swoje kolory, muszą mieć zapewnioną dużą ilość światła, gdyż w przeciwnym razie wiele z nich stanie się słabo wybarwiona i blada, a niektóre nawet całkiem stracą kolory.

Nie przegap:

Drzewko szczęścia. Zdjęcia

Jak z drzewka szczęścia zrobić drzewko bonsai?

Nawet bez przycinania grubosz owalny przypomina wyglądem małe drzewko, ale jeśli chcemy jeszcze bardziej upodobnić go do klasycznego bonsai, musimy roślinę przycinać i formować. Grubosz z natury rośnie dość wolno, ale doskonale znosi cięcie (najlepiej wykonać je wiosną) i po zabiegu szybko wypuszcza młode liście i pędy ze śpiących oczek, dzięki czemu ładnie się zagęszcza i rozkrzewia.

Młode pędy grubosza są zielone i dość elastyczne, dlatego można łatwo je formować, naginając i mocując drutem lub sznurkiem do dna donicy. Formowanie pozwala uzyskać pożądany kształt pędów i daje podstawę do stworzenia idealnego mini-drzewka, ale podczas zabiegu należy pamiętać, aby nie owijać drutu bezpośrednio na pędzie, gdyż będzie się on wrzynał w skórkę i szybko spowoduje brzydkie rany lub zniekształcenia. Chcąc uniknąć podobnych problemów, miejsce nagięcia pędu należy zabezpieczyć szmatką lub przymocować na końcach drutu szerokie haczyki, które łatwo dadzą się zaczepić na pędzie.

Na wzór oryginalnego bonsai, grubosza możemy też uprawiać w szerokiej, dość płytkiej donicy (musi być to naczynie szerokie, ciężkie i stabilne, gdyż grubosz jest rośliną dość ciężką i łatwo może się przewrócić, jeśli rośnie w nieodpowiedniej doniczce). Zanim jednak do tego dojdzie, roślinę musimy odpowiednio przygotować do przeprowadzki, gdyż jej bryła korzeniowa wyjęta ze zwykłej doniczki, nie zmieści się w niedużym, płytkim naczyniu. Dlatego co kilka miesięcy korzenie grubosza należy lekko przyciąć i za każdym razem sadzić roślinę do coraz mniejszej donicy.

Sukulenty i kaktusy. Najmniej wymagające rośliny doniczkowe
Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!
Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski
Nasi Partnerzy polecają