Zgniłe gruszki - jaka to choroba? [Porada eksperta]

2019-08-27 9:42
Zgniłe owoce gruszy
Autor: GettyImages Obajwy brunatnej zgnilizny drzew pestkowych na owocach gruszy

Na mojej gruszy owoce gniją na drzewach i spadają zgniłe. Dzieje się tak od dwóch lat, wcześniej miałam ładne owoce. Grusza rośnie w pobliżu jałowca sabińskiego. Czy nie ma ratunku dla mojej gruszy? Czy muszę ją wyciąć? Na wiosnę drzewo jest opryskiwane miedzianem.

Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Gnicie gruszek już na drzewie (widoczne są na nich koncentryczne skupiska pylących brodawek) to objaw zakażenia chorobą grzybową: brunatną zgnilizną drzew ziarnkowych. Jeśli porażone owoce pozostaną na drzewie stopniowo marszczą się, ciemnieją i zasychają. Powstają tzw. mumie. Zimują na drzewie i to one, oraz obumarłe krótkopędy i wierzchołki pędów, wiosną stają się źródłem zarodników, które – poprzez pęknięcia skórki lub uszkodzenia spowodowane przez owady zakażają młode owoce.

Aby ograniczyć zakażanie, należy dokładnie usuwać z drzewa chore owoce, a potem – aż do wiosny- mumie (nie wolno ich kompostować, najlepiej zakopać w głębokim dole). Warto regularnie opryskiwać drzewa i podłoże biopreparatami (EM-y, Biosept Active) zwalczającymi choroby grzybowe, wzmacniającymi rośliny, pobudzającymi procesy glebowe). Można też stosować opryski chroniące przed owadami np. wyciągiem z czosnku albo preparatami chemicznymi (tu koniecznie należy postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu: przestrzegać pory oprysków i dawki, oraz zachować ostrożność).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE