Jak czyścić płytki na balkonie i tarasie

2020-06-24 11:48

Pielęgnacja i czyszczenie płytek na balkonie lub tarasie nie wymaga dużo czasu, jest łatwa i niezbyt pracochłonna. Jednak zawsze trzeba ją dostosować do rodzaju płytek.

mycie płytek na tarasie
Autor: materiały prasowe Libet Wiele plam i zabrudzeń z płytek na tarasie usuniemy myjką ciśnieniową. Można to zrobić samą wodą lub dodać do niej detergent

Zależnie od tego, z jakiego materiału jest zbudowana posadzka na balkonie lub tarasie, należy ją zaimpregnować lub nie. Trzeba to zrobić od razu po zbudowaniu tarasu, gdy płytki są świeże i czyste. Wtedy pielęgnacja sprowadza się do regularnego mycia płytek na balkonie lub tarasie wodą (np. przy użyciu myjki ciśnieniowej) albo wodą z dodatkiem detergentu (nadaje się do tego płyn do naczyń). Plamy najlepiej usuwać na bieżąco. Jeżeli nie chcą zejść, plamy na płytkach na tarasie można pokryć nierozcieńczonym płynem do naczyń i poczekać godzinę lub dwie, a następnie umyć powierzchnię szczotką ryżową lub z tworzywa. Warto również stosować gotowe preparaty przeznaczone do czyszczenia konkretnych materiałów (kamienia, gresu, kształtek betonowych), ponieważ niektóre z nich jednocześnie pielęgnują i odświeżają posadzkę. W sprzedaży są także specjalistyczne środki czyszczące do płytek na balkonie i tarasie, np. do usuwania zielonego nalotu porostów i glonów, tłuszczów lub resztek zaprawy.

Jak czyścić płytki kamienne na balkonie i tarasie

Twarde skały takie jak granit, bazalt i porfir nie chłoną wody ani zanieczyszczeń, więc płytki z nich wykonane są bardzo trwałe i nie trzeba ich impregnować. Jednak można to zrobić, żeby wzmocnić barwę, np. płytki o piaskowanej powierzchni (elementy poddane tej obróbce robią się matowe, a ich kolor blednie). Inne płytki kamienne należy zaimpregnować – szczególnie miękkie, jak piaskowiec i wapień. Mają porowatą strukturę, więc takie płytki na balkonie lub tarasie łatwo chłoną wilgoć i brud, co prowadzi do szybszego niszczenia tarasu, bo woda zamarzająca zimą w szczelinach skały powoduje pękanie i łuszczenie jej powierzchni. Poza tym wilgotne płytki kamienne porastają glonami i po deszczu stają się śliskie.

Przeczytaj też:

Impregnaty do kamienia: jak je dobrać do rodzaju kamienia

Najpierw płytki należy oczyścić, stosując preparat do kamienia, poczekać, aż przeschną, i dopiero wtedy nanieść pędzlem środek impregnujący. Zabieg ten, zależnie od rodzaju kamienia i preparatu, należy powtarzać co 2 do 10 lat. Do wyboru są preparaty niewidoczne na powierzchni lub dające efekt „mokrego kamienia”. Stosując je, należy zachować rozwagę, bo w przestrzeni ogrodowej takie mocne barwy nie zawsze pasują. Niekiedy, pomimo właściwej pielęgnacji, na płytkach na balkonie lub tarasie pojawiają się odpryski. Wypełnia się je szpachlą epoksydową w kolorze dobranym do barwy podłoża, a następnie delikatnie szlifuje.

Przeczytaj też:

Dlaczego płytki na tarasie odpadają? Jak je dobrze przykleić >>>

Zdarza się też, że po wielu latach użytkowania kamienna posadzka szarzeje albo niszczy się faktura powierzchni płytek. Taki taras można poddać renowacji wykonywanej przez firmę dysponującą profesjonalnymi szlifierkami.

Czyszczenie płytek na tarasie
Autor: materiały prasowe Stargres Czyszczenie płytek na tarasie rozpoczynamy od dokładnego umycia posadzki. Możemy się posłużyć szczotką z twardego włosia i wodą z niewielkim dodatkiem detergentu

Jak czyścić płytki betonowe na tarasie

Tuż po ułożeniu na tarasie na powierzchni płytek betonowych mogą się pojawić białe wykwity spowodowane wytrącaniem soli wapnia. To stan naturalny, po kilku miesiącach jasne plamy samoistnie znikną. Proces ten przyspieszą środki do usuwania wykwitów. Nakłada się je na przebarwienia na płytkach i po określonym czasie zmywa wodą z detergentem. W skład tych preparatów wchodzą różne kwasy w rozmaitym stężeniu, dlatego używając ich, trzeba przestrzegać zaleceń producenta, żeby nie uszkodzić wierzchniej warstwy płytek na tarasie.

Przeczytaj też:

Impregnat do betonu: czyli jak zabezpieczyć posadzkę, kostkę, płytki tarasowe >>>

Czyste płytki należy zaimpregnować, o ile nie są fabrycznie zabezpieczone. Staną się mniej chłonne i nie będą się brudzić. Impregnacja przeciwdziała też wykwitom. Wybierając preparat, warto zwrócić uwagę na to, czy zmienia wygląd powierzchni betonu. Zaleca się, by impregnację płytek betonowych na tarasie powtarzać co 3-5 lat.

Jak czyścić gres i płytki klinkierowe na tarasie i balkonie

Płytki przeznaczone na zewnątrz budynków są mrozoodporne, nienasiąkliwe i trwałe, dlatego ich impregnacja nie jest konieczna, jednak można je poddać temu zabiegowi, żeby się mniej brudziły.

Przeczytaj też:

Wielkoformatowe płytki tarasowe: modne wykończenie >>>

Jaka fuga do płytek na taras - fuga mrozodporna
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.