Impregnaty do kamienia. Kiedy są konieczne i jak dobrać je do rodzaju kamienia?

2019-03-28 13:31

Jakie wybrać impregnaty do kamienia? Kamienie naturalne stosujemy we wnętrzach, na elewacji, tarasie i w ogrodzie. Choć to materiał naturalny, podlega korozji biologicznej, której przyczyną jest chłonięcie wilgoci. Kamień ma często naturalnie chropowatą lub strukturyzowaną powierzchnię, przez co kurzy się i chłonie brud. Dlatego powierzchnie kamienne warto zaimpregnować.

Impregnaty do kamienia są ogólnodostępne. To, czy warto pokryć impregnatem kamienną powierzchnię, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim ważne jest miejsce zastosowania kamienia. Kamień ułożony na zewnątrz, w pomieszczeniach wilgotnych i tam, gdzie będzie narażony na szybkie zabrudzenie (kuchnia, hol) warto zabezpieczyć impregnatem. Drugim kryterium jest rodzaj kamienia. Są kamienie bardzo chłonne i te należy pokryć impregnatem, i takie o znikomej wrażliwości na wilgoć, w których przypadku możemy z impregnacji zrezygnować. Trzecim czynnikiem jest sposób wykończenia powierzchni kamienia. Powierzchnie bardzo gładkie - szlifowane, polerowane - bardzo słabo chłoną kurz i brud. Jednak gdy stosujemy kamień chropowaty - łupany, płomieniowany, groszkowany – lepiej taką powierzchnię pokryć impregnatem, który sprawi, że kurz i brud nie będzie do niej przylegał. Bardzo gładkie kamienne posadzki mogą narażać nas na poślizg, dlatego warto zabezpieczyć je nie tylko przed zabrudzeniem, ale także antypoślizgowo.

Impregnaty do kamienia
Autor: Atlas Impregnat do piaskowca, cegły i tynków. Działa hydrofobowo, nie zmienia koloru materiału. Cena 64 zł/l

Impregnaty do kamienia

Decydując się na zastosowanie kamienia, kwestię jego impregnacji najlepiej od razu skonsultować ze sprzedawcą lub wykonawcą okładziny czy nawierzchni. W firmach oferujących ten materiał lub usługi kamieniarskie można kupić impregnaty sprawdzone przez wykonawców i przez nich polecane. Ze względu na różną nasiąkliwość kamieni można znaleźć impregnaty uniwersalne – do każdego kamienia – jak i specjalistyczne – do najbardziej nasiąkliwych piaskowców albo marmurów. Na rynku są też produkty, które można stosować do różnych materiałów, np. do kamienia, impregnaty do betonu, klinkieru, czy cegły. Zawsze należy upewnić się, że jest to produkt odpowiedni do naszego wykorzystania.

Impregnaty do kamienia
Autor: Roca Roca Dispers Środek do ochrony i pielęgnacji posadzek kamiennych. Cena 315 zł/10 l

Kamień naturalny: nasiąkliwość

Kamień naturalny różni się stopniem nasiąkliwości. Najbardziej chłoną wilgoć skały osadowe, np. piaskowce, wapienie oraz niektóre marmury. Ich nasiąkliwość wynosi do 5%. Pewne odmiany marmurów są nieco niej chłonne. Najbardziej chłonne są wapienie i piaskowce miękkie – nasiąkliwość ponad 20%. Najbardziej odporne na wodę są granity, bazalty, porfiry, gnejsy, kwarcyty. W przypadku tych kamieni nasiąkliwość wynosi mniej niż 1%.

Przeczytaj też:

Trawertyn (skała osadowa) to osobne zagadnienie, ponieważ jego struktura jest wyraźnie porowata. Wielkie pory często ułożone równoległymi pasami tworzą dekoracyjne wzory wyróżniające ten kamień. Dlatego trawertyn jest często sprzedawany w postaci płyt z wypełnionymi porami i dodatkowo zaimpregnowany.

Impregnaty do kamienia
Autor: Sopro Impregnat pogłębiający barwę kamieni naturalnych. Działa hydrofobowo, nie nabłyszcza powierzchni. Cena 79 zł/l
Warto wiedzieć
Impregnaty do kamienia

Autor: Kalbar

Trawertyn jest materiałem porowatym szczególnie narażonym na wilgoć. W łazience musi być zaimpregnowany

Kamień a wilgoć

Konsekwencją chłonięcia przez materiał wilgoci mogą być przebarwienia, wilgotne plamy, a po pewnym czasie porastanie grzybami, glonami, mchem. Zawilgocony kamień szybciej ulegnie zniszczeniu. Zimą wypełnione wodą pory i szczeliny w kamieniu zamarzną. Taki proces będzie powtarzał się wielokrotnie, a lód za każdym razem będzie zwiększał swoją objętość i rozsadzał kamień. W konsekwencji może on ulec skruszeniu.

Przeczytaj też:

Jeśli mówimy o wrażliwości na wilgoć, trzeba brać pod uwagę też czas. Na zewnątrz powierzchnia kamienia może być zawilgocona przez długi czas. Wewnątrz domu w pomieszczeniach wilgotnych zawilgocenie może też być długotrwałe. W kuchni podczas gotowania para wodna osiądzie na okładzinie kuchennej, ale po jakimś czasie przeschnie. Jednak plama z barszczu lub czerwonego wina może trwale zniweczyć efekt dekoracyjny kamiennej posadzki.

Impregnaty do kamienia
Autor: Consil Dynasil Effect to impregnat ochronny do polerowanego i szorstkiego kamienia naturalnego z efektem mokrej powierzchni. Cena 172 zł/l

Impregnaty do kamienia: działanie

Przede wszystkim stosujemy preparaty hydrofobizujące powierzchnię, czyli ograniczające jej chłonność. Dzieje się tak dzięki wypełnieniu przez impregnat porów w kamieniu. Drugim zadaniem impregnatów jest utworzenie na powierzchni cienkiego filmu albo powłoki zwiększającej poślizg - poślizg kurzu i brudu. Po tak zabezpieczonej elewacji lub innej powierzchni pionowej woda będzie szybko spływać, nie osadzając zabrudzeń. Również poziomy kamienny blat czy parapet pokryty impregnatem będzie słabiej chłonął zabrudzenia i lepiej się mył. Preparaty zabezpieczające mogą też zwiększać poślizg na powierzchniach polerowanych, co może dać niepożądany efekt na podłodze. Jeśli mamy bardzo gładką kamienną posadzkę, można ją zabezpieczyć preparatem, który ma właściwości antypoślizgowe.

Przeczytaj też:

Impregnaty do kamienia
Autor: Kiehl Impran. Impregnat antypoślizgowydo kamienia naturalnego, np. granitu, porfiru, gnejsu, marmuru, piaskowca. Cena 245 zł/2,5 l

Impregnaty do kamienia: efekty

Impregnaty zabezpieczają kamień przed działaniem promieniowania UV, które wpływa destrukcyjnie na kolor. Zaimpregnowany kamień nie powinien stracić naturalnego koloru. Ważne jest także, żeby nie nabrał żółtego koloru. Dlatego warto sprawdzić, czy preparat jest przeznaczony tylko do wnętrz, czy także do stosowania na zewnątrz. Są też impregnaty, które mogą wzmocnić kolor albo dać efekt mokrego kamienia. Wiele preparatów różni się stopniem połysku – są impregnaty nabłyszczające i takie o wyrazie matowym.

Impregnaty do kamienia
Autor: Atlas Atlas Efekt mokrego kamienia. Cena 85 zł/0,25 l

Impregnat do kamienia: sposób stosowania

Impregnaty do kamienia można nakładać pędzlem, wałkiem, gąbką lub natryskowo. W warunkach domowych robimy to zwykle trzema pierwszymi narzędziami. Długość włosa lub runa należy dostosować do gładkości podłoża. Bardzo gładkie powierzchnie można pomalować pędzlem o krótkiej części roboczej, wałkiem z runem gąbkowym lub zwykłą gąbką. Na powierzchniach strukturyzowanych lepiej sprawdzi się pędzel z dłuższym włosem, bo takie narzędzie pozwoli dotrzeć z preparatem do każdego zakamarka. Zależnie od rodzaju impregnatu i zabezpieczanej powierzchni nakłada się 1-4 warstwy. Zawsze należy to sprawdzić w zaleceniach producenta. Liczba warstw może zależeć od rodzaju podłoża - na gładkim wystarczy jedna, na strukturalnym - potrzebne będą dwie lub trzy. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw należy zachować zalecany przez producenta odstęp czasu, np. 1 lub 4 godziny. Impregnaty to preparaty zawierające związki polimerowe, które potrzebują czasu, żeby rozwinąć swoje właściwości. Powłoka dojrzewa zwykle po 24-48 godzinach.

Impregnaty do kamienia
Autor: Atlas Nakładanie impregnatu pędzlem na blat kuchenny
Impregnaty do kamienia
Autor: Atlas Polerowaną powierzchnię kamienną łatwo zaimpregnuje się używając gąbki
Sonda
Jaki materiał wybrałbyś na posadzki w swoim domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.