Posadzki kamienne. Zalety podłogi z kamienia
Płytki kamienne są znacznie droższe od płytek ceramicznych, ale ze względu na walory estetyczne i wytrzymałość cieszą się dużym powodzeniem.
Posadzka z kamienia to inwestycja na wiele pokoleń. Kamień naturalny to materiał ceniony za trwałość i odporny na zużycie. Jego naturalne piękno opiera się czasowi. Charakterystyczna struktura i ziarnistość wielu rodzajów kamieni z wiekiem się pogłębia, staje się coraz bardziej wyrazista. Jeśli zmatowieje lub wytrze się, można go wielokrotnie odnawiać.
Kamienne na posadzki
Płytki kamienne są dużo droższe od płytek ceramicznych, ale ze względu na walory estetyczne i dużą wytrzymałość cieszą się ogromny zainteresowaniem. Produkuje się je zwykle ze zbitego wapienia (potocznie zwanego marmurem), marmuru, granitu, sjenitu, bazaltu i twardego piaskowca. Kolor i wzór posadzki zależą od rodzaju kamienia i wymiarów płytek. Nie bez znaczenia jest również sposób obróbki kamienia, np. polerowanie lub piaskowanie.
Posadzkę można wykonać z odłamków kamiennych (poszczególne elementy mają nieregularne kształty) lub z płytek formatowanych (mogą mieć różne wymiary, np. 10 x 10 cm i grubość 5 mm).
Przeczytaj też:
Starty kamień można wielokrotnie odnawiać i dalej użytkować, dlatego też trzeba wybierać elementy kamienne dużej grubości. Lepiej unikać miękkiego piaskowca - jest porowaty i łatwo się plami, natomiast lekkie wapienie są miękkie, porowate i mało odporne na warunki atmosferyczne. Trzeba również uważać w przypadku posadzki wykonywanej z dużych płyt z łupku - są kruche, mogą pękać i odpryskiwać.
Najtrwalsze materiały na posadzkę kamienną:
- granit - jest niepalny, odporny na zmiany temperatury, wilgoć i pękanie. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości trudno go zarysować, nie plami się. Wymaga najmniej zabiegów – takiej podłogi z kamienia nie trzeba impregnować, bo granit jest odporny nawet na działanie agresywnych środków czyszczących;
- marmur - jest trwały, ale lepiej go nie stosować na zewnątrz i w miejscach, w których byłby narażony na wilgoć. Wypolerowana powierzchnia marmurowa może po pewnym czasie zmatowieć i pokryć się siatką rys. Jeżeli zależy nam na tym, aby był lśniący i nie starzał się, powinien być zaimpregnowany. Zabieg trzeba co jakiś czas powtarzać;
- wapienie zbite - na zewnątrz ich powierzchnia matowieje i blaknie;
- trawertyn - jest trwały. Z czasem jego pory i wyżłobienia mogą się pogłębiać. Wymaga zaszpachlowania otworów, polerowania, impregnowania. Zabiegi trzeba powtarzać.
Autor: Marcin Czechowicz
Posadzka ułożona z kamieni - otoczaków.
Gdzie i jak układać posadzki kamienne?
Posadzki kamienne układa się w pokojach dziennych, salonach, sypialniach. Można je również ułożyć w przedpokoju. Łatwo je utrzymać w czystości, ale trzeba pamiętać, że nie powinny być śliskie.
Płytki kamienne układa się na półsuchej zaprawie cementowej we wzór, w jaki mają być przyklejone. Potem zdejmuje się je, a ułożoną zaprawę polewa mleczkiem cementowym niwelującym wszelkie nierówności i dopiero wtedy płytki układa się na stałe. Po 2-3 dniach posadzkę się spoinuje.
Producenci zalecają, aby płytki oraz inne elementy z kamienia naturalnego były układane przez profesjonalną ekipę. Jeśli nie pozwala na to zasobność portfela lub inne względy, zanim podejmiemy się samodzielnego montażu, skorzystajmy z doradztwa firmy w doborze odpowiednich narzędzi i materiałów. Płytki z kamienia trzeba mocować właściwym klejem – innym wewnątrz, innym na zewnątrz. Szczegóły i proporcje mieszania masy klejącej znajdują się na opakowaniu i należy się do nich stosować. Generalnie przyjmuje się, że klej nie powinien być ciemniejszy niż mocowany nim kamień. Do jasnych odmian kamienia stosuje się jasny klej, a do ciemnych – ciemny. Użycie tradycyjnej zaprawy zawierającej szary cement może spowodować przebarwienia. Warto sięgnąć po zaprawę klejową oraz masę do spoinowania oferowane przez tego samego producenta w ramach systemu (dobrze, jeśli preparat do spoinowania dodatkowo zapewnia ochronę przed plamami lub wilgocią). To, czy pomiędzy kamiennymi płytkami będą spoiny, zależy tylko od upodobań estetycznych inwestorów. Płytki kamienne są cięte z tolerancją, a ich krawędzie rektyfikowane (czyli równo przycięte), co pozwala na układanie bezfugowe. Dylatacje w kamiennych posadzkach stosuje się co mniej więcej 6 m, nadając im formę siatki.
Jak konserwować podłogę z kamienia?
Podłogi z kamienia zmywa się wodą z detergentem. Wszystkie rodzaje posadzek kamiennych warto pokryć lakierem wodnym, będą wtedy trwalsze. Wapienie lub marmur można też pokryć specjalnym preparatem reagującym powierzchniowo z kamieniem i utwardzającym go, dzięki czemu posadzka będzie bardzo twarda i odporna na ścieranie.
Podłoga z kamienia: uwaga na błędy
Kamień jest piękny, oryginalny, bardzo trwały – ale te zalety kosztują. Ceny kamiennych elementów wykończeniowych są zdecydowanie wyższe od tych z ceramiki. Warto więc zadbać o ich bezbłędny montaż, wtedy posłużą nam długie lata. Najczęściej popełniane błędy to:
- niewłaściwy dobór kamienia do danego zastosowania – na przykład do łazienki nie powinno się wybierać kamieni zbyt nasiąkliwych, jako blat kamienny powinien służyć twardy granit;
- nieodpowiednio wybrany rodzaj wykończenia powierzchni – na przykład obróbka kamienia przeznaczonego na posadzkę powinna pozwalać na jej łatwe czyszczenie;
- źle dobrana zaprawa klejąca ido spoinowana – w efekcie przebarwień nie da się usunąć z powierzchni kamienia.
Polecany artykuł:
Polecany artykuł: