Olejowanie tarasu. Jak olejować zniszczony taras drewniany. Zdjęcia krok po kroku
Olejowanie tarasu powinno się wykonywać co roku. To zabieg konserwujący i zabezpieczający drewno na tarasie. Podpowiadamy, jakich olejów użyć do olejowania tarasu i jak wykonać prawidłowo tę pracę. Jak olejować zniszczony taras - zdjęcia.
Choć na rynku jest mnóstwo środków do konserwacji drewna, do pielęgnacji tarasów nadają się tylko oleje przeznaczone do stosowania na zewnątrz budynków. Preparaty takie jak lakiery, lakierobejce czy lazury tworzą mocną, przylegającą do podłoża, dekoracyjną warstwę, która sprawdza się na powierzchniach pionowych, ale niestety nie jest odporna na ścieranie. Wchodząc na podłogę tarasu, nanosimy z ogrodu drobiny ziemi, które zarysowują i niszczą lakierową powłokę, która chroni drewno przed zniszczeniem.
Takiej wady nie mają oleje do drewna tarasowego. Preparaty te nie działają wyłącznie powierzchniowo, ale wnikają w głąb drewna i nasączają je od środka. Na powierzchni tworzą elastyczną warstwę, która nie łuszczy się i nie pęka. Chronią przed wilgocią oraz działaniem zmiennych warunków atmosferycznych i promieniami UV.
Przeczytaj też:
Olejowanie tarasu – jakie oleje do drewna tarasowego
Oleje do drewna mogą być bezbarwne lub koloryzujące. Uważa się, że te drugie lepiej zabezpieczają powierzchnię desek przed promieniami UV. Powstają na bazie olejów naturalnych, zwykle lnianego, lub tungowego (pochodzi z nasion tungowca, tworzy bardzo trwałą powłokę), ale wykorzystywane są również oleje słonecznikowy i sojowy. Oleje do stosowania na zewnątrz budynków wytwarzane są także z żywic syntetycznych. Od poprzednich są bardziej trwałe, dlatego polecane są do zabezpieczania intensywniej eksploatowanych powierzchni, jednak są mniej „ekologiczne”. Niektóre oleje do drewna tarasowego mają dodatek biocydów, które chronią drewno przed sinicami, pleśniami i glonami. Tego typu środki przydadzą się przede wszystkim do ochrony miękkiego drewna krajowego.
Drewno na taras zewnętrzny. Jakie deski wybrać na taras z drewna? >>>
Wśród olejów tarasowych są preparaty rozpuszczalnikowe i wodne.
- Rozpuszczalnikowe oleje do drewna tarasowego. Głębiej penetrują deski i są trwalsze, jednak tuż po zastosowaniu mają właściwości drażniące (zapach po jednym-dwóch dniach przestaje być wyczuwalny). Zwykle schną co najmniej kilkanaście godzin.
- Wodne oleje do drewna tarasowego. Nie są drażniące i nie mają przykrego zapachu, poza tym szybciej schną (niektóre tylko dwie godziny). Jednak słabiej penetrują drewno i tworzą mniej trwałą powłokę.
Olejowanie drewna na tarasie – kiedy olejować
Na olejowanie tarasu najlepiej wybrać ciepły, bezdeszczowy i bezwietrzny dzień, by niesione z wiatrem cząsteczki ziemi i kurz nie przyklejały się do lepkiej posadzki. Drewno musi być suche. Choć większość preparatów można nanosić na jego powierzchnię już w temperaturze 5oC, lepiej poczekać, aż się bardziej ociepli. W takich warunkach łatwiej będzie rozprowadzać olej, poza tym taras szybciej przeschnie. Lepiej nie olejować drewna na tarasie w czasie upałów (temperatura powyżej 25oC) i gdy mocno świeci słońce.
Polecany artykuł:
Olejowanie tarasu – od czego zacząć
Jeżeli taras jest pokryty powłoką malarską (lakierem, lakierobejcą, farbą), która jest zniszczona, należy go najpierw przeszlifować. Dopiero po usunięciu starej warstwy do żywego drewna będzie można nanieść olej do drewna. Podobnie warto postąpić, gdy w deskach pojawiły się zadziory i pęknięcia, taras jest stary i wymaga odświeżenia.
Można się posłużyć szlifierką ręczną, stosując najpierw papier ścierny o większym uziarnieniu, a następnie wygładzić powierzchnię drewna papierem o drobnej granulacji. Jednak znacznie szybciej praca przebiegnie, jeśli użyjemy do tego celu cykliniarki (do dostania w wypożyczalni sprzętu).
Deski tarasowe po zeszlifowaniu można, jak zalecają niektórzy producenci, pokryć najpierw środkiem gruntującym, a dopiero później zastosować olej do drewna tarasowego.
Olejowanie drewna na tarasie – jak olejować
Olej do drewna tarasowego rozprowadza się równomiernie wzdłuż desek pędzlem, ale można też użyć miękkiej szmatki lub gąbki. Nie należy kłaść zbyt dużo oleju, powinien cały wniknąć w deski. Jego nadmiar trzeba usunąć 15-30 minut po zastosowaniu. W przeciwnym razie powierzchnia desek długo będzie lepka, a gdy w końcu wyschnie, stanie się bardziej podatna na zarysowania i uszkodzenia. Co jakiś czas należy mieszać olej, bo może się rozwarstwiać.
Zwykle nakłada się dwie warstwy oleju do drewna tarasowego. Kiedy pierwsza wyschnie, czyli zależnie od preparatu po kilku lub kilkudziesięciu godzinach, nanosi się drugą. W sprzedaży są także preparaty, które kładzie się od razu, nie czekając, aż pierwsza warstwa wyschnie.
Olejowanie tarasu należy powtarzać co roku, choć niektóre preparaty są bardziej trwałe i wystarczy je stosować raz na dwa lata.
Autor: Andrzej T. Papliński
Myjemy taras, na przykład myjką ciśnieniową. Kierując strumień wody wzdłuż desek, usuwamy zanieczyszczenia, które się między nimi znajdują
Ile zapłacimy za odnowienie zniszczonego tarasu
Olejowanie zniszczonego tarasu możemy też zlecić firmie dysponującej specjalistyczną maszyną do renowacji tarasu. Dzięki szczotkom o różnej ziarnistości skutecznie zeszlifuje powierzchnię desek, również ryflowanych, nie uszkadzając ich struktury.
Usługa renowacji obejmuje także olejowanie. Zapłacimy za nią od 50 do 80 zł/m2 tarasu. Cena zależy od jego wielkości, ilości miejsc, które trzeba oszlifować ręcznie oraz rodzaju naniesionego oleju.