Grzejniki

Rodzaj grzejnika powinien być dobrany do parametrów pracy źródła ciepła. Grzejniki różnią się sposobem oddawania ciepła i materiałem, z którego są zrobione. Grzejnik - potocznie kaloryfer - może oddawać ciepło przez konwekcję (unoszenie ciepła) lub promieniowanie (emitowanie energii cieplnej, od której nagrzewają się przedmioty w pobliżu kaloryfera).  Wśród grzejników wybieranych do instalacji grzewczych w domach jednorodzinnych przeważają tradycyjne grzejniki – płytowe lub członowe – wieszane na ścianach. Coraz częściej oprócz właściwości grzejnych dochodzi do głosu kwestia wyglądu grzejnika i jego dopasowania do wystroju wnętrza. Odpowiedzią na takie potrzeby są grzejniki dekoracyjne. Grzejniki można dobrać bez projektu, na podstawie znanego albo określonego w sposób przybliżony zapotrzebowania na ciepło oraz temperatury w ogrzewanym pomieszczeniu i parametrów instalacji grzewczej (temperatury zasilania i powrotu). Tak robi się zwykle w instalacjach modernizowanych. Podczas budowy nowego domu można – i tak jest najlepiej – posłużyć się projektem instalacji grzewczej. Każdy typ grzejnika jest dostępny w kilku wysokościach i kilkunastu długościach. Najpierw ustala się wysokość, potem długość, a następnie wybiera z tabeli grzejnik najbliższy ideałowi. Do nowej instalacji najlepiej kupić wszystkie grzejniki tego samego rodzaju, aby jej regulacja była łatwiejsza, a praca stabilna.

Grzejniki - kaloryfery

Co mamy do wyboru? Przede wszystkim grzejniki tradycyjne, czyli członowe (kaloryfery żeliwne, stalowe lub aluminiowe) oraz płytowe (stalowe), z założenia przeznaczone do montowania pod parapetem okna o standardowej wysokości.

Określenie grzejnika mianem konwekcyjnego oznacza, że ten sposób oddawania ciepła jest dominujący. Do pierwszej grupy należy większość grzejników ściennych – czyli  grzejniki płytowe z ożebrowaniem, grzejniki członowe, konwektory, do drugiej – m.in. ogrzewanie podłogowe i ścienne. W nowych instalacjach grzewczych dominują grzejniki stalowe płytowe albo grzejniki aluminiowe członowe. Oba rodzaje doskonale nadają się do nowoczesnych instalacji grzewczych. Grzejniki stalowe w najprostszej formie są jednopłytowe. Dodatkowe ożebrowanie, czyli odpowiednio wyprofilowane elementy z blachy, zwiększa powierzchnię wymiany ciepła, a dzięki temu również moc grzejnika (nawet o 60%). Wśród tego typu grzejników znajdziemy też grzejniki dwu- i trzypłytowe, które przy takich samych wymiarach – długości i szerokości – pozwalają uzyskać wyższą moc. Grzejniki stalowe oferowane są w wersji z ożebrowaną albo gładką płytą frontową. Grzejniki aluminiowe mają budowę członową. Standardowo łączy się je w zestawy 8-10-elementowe, ale w zależności od potrzeb można dodawać i odejmować pojedyncze człony. W przedniej części grzejnika są otwory, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i kierują jego strumień w stronę pomieszczenia. Wybierając grzejniki aluminiowe należy mieć na uwadze materiał instalacji grzewczej, ponieważ nie każdy producent dopuszcza ich stosowanie w instalacjach miedzianych.

Grzejniki płytowe

Większość producentów grzejników płytowych stosuje jednolite oznaczenie określające typ grzejnika. Symbole, którymi są oznaczane grzejniki, składają się z liter i cyfr.

  • Litery V albo CV oznaczają zwykle model grzejnika z wbudowanymi króćcem przyłączeniowym i zaworem regulacyjnym umożliwiającymi
  • podłączenie od dołu. Grzejniki zasilane od dołu mają wbudowany zawór
  • termostatyczny, do którego trzeba dokupić głowicę.
  • Literą C oznacza się grzejniki bez wbudowanego zaworu termostatycznego, przeznaczone do połączenia z instalacją doprowadzoną z boku.
  • Cyfry – pierwsza oznacza liczbę płyt grzejnych, druga – liczbę elementów konwekcyjnych (ożebrowań).Grzejnik oznaczony symbolem 10 składa się z jednej nieożebrowanej płyty grzejnej. Model grzejnika 22 ma dwie płyty grzejne i do każdej jest przymocowane ożebrowanie.

Grzejniki podłogowe – grzejniki kanałowe

Osobną grupę stanowią grzejniki kanałowe, zwane też podłogowymi. Ich popularność rośnie wraz z modą na wielkoformatowe przeszklenia, wybierane coraz chętniej do nowych domów. Okna zajmujące całą wysokość kondygnacji, sięgające od podłogi do sufitu, utrudniają znalezienie miejsca na grzejniki ścienne. Umieszczone wzdłuż przeszkleń, czyli w najchłodniejszej strefie pomieszczenia, ale zabudowane we wnęce podłogowej grzejniki kanałowe mogą być wtedy dobrą alternatywą. Do wyboru są grzejniki z konwekcją naturalną lub wymuszoną przez wentylator. Te ostatnie mają zintensyfikować wymianę ciepła i zwiększyć wydajność grzejnika. Niestety ich praca nie jest bezgłośna (słychać pracę wentylatora), co nie każdemu może się podobać.