Dlaczego grzejnik nie grzeje mimo odpowietrzenia? Jakie mogą być przyczyny? Jak naprawić grzejnik?
Odpowietrzenie to czynność często wykonywana, gdy grzejnik zamiast grzać, jest zimny. Czasem jednak nawet po odpowietrzeniu grzejników instalacja centralnego ogrzewania nie działa prawidłowo. Jaka może być tego przyczyna? Co zrobić, jeśli po odpowietrzeniu, grzejnik jest nadal zimy?
Spis treści
- Dlaczego grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu? Za mało wody w instalacji
- Zablokowany lub uszkodzony zawór termostatyczny
- Zakręcony zawór odpływowy
- Zabrudzenia w grzejniku
Ciepło w domu zimą to podstawa komfortu życiowego. Oprócz wydajnej termoizolacji budynku odpowiada za to sprawny system grzewczy. Jedną z częstych usterek bywa zapowietrzenie grzejników, któremu można łatwo samemu zaradzić. Czasem jednak dzieje się coś złego, że nawet po odpowietrzeniu grzejniki są zimne. Jakie mogą być usterki w instalacji centralnego ogrzewania? Co zrobić, żeby znów zaczęły grzać?
Dlaczego grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu? Za mało wody w instalacji
Jeśli po odpowietrzeniu grzejnik nadal jest zimny, jedną z przyczyn może być zbyt małe ciśnienie wody w obiegu, czyli za mało wody w instalacji. To może być spowodowane przeciekami, nieszczelnością elementów instalacji centralnego ogrzewania. Czy jest odpowiednia ilość wody w obiegu, możemy sprawdzić na manometrze - jego wskaźnik powinien znajdować się na obszarze oznaczającym optymalną liczbę barów. Gdy ciśnienie jest zbyt niskie, trzeba dopuścić wody do układu. Następnie powinno się jeszcze raz odpowietrzyć grzejnik.
Zablokowany lub uszkodzony zawór termostatyczny
Jeśli po takiej naprawie grzejnik jest nadal zimny, przyczyna może tkwić w zablokowaniu lub uszkodzeniu zaworu termostatycznego. Zawór jest montowany na przewodzie doprowadzającym gorącą wodę do grzejnika, więc to on decyduje, czy grzejnik jest zimny, czy gorący. Bywa, że długo nieużywany zawór może się zablokować. W takiej sytuacji należy odkręcić i zdjąć głowicę zaworu. Zobaczymy jego iglicę, która może być zablokowana. Trzeba uchwycić ją kombinerkami i delikatnie pociągnąć do siebie. Jeśli się odblokuje, do grzejnika powinna zacząć dopływać gorąca woda, co usłyszymy.
Jeżeli nadal grzejnik jest zimny, przyczyną może być nieodpowiednia nastawa wstępna dopływu gorącej wody. Na zaworze zwykle są oznaczenia cyfrowe od 1 do 5 i nacięcie wskazujące nastawę producenta. Należy zwiększyć ilość gorącej wody wpuszczanej do grzejnika, przekręcając kluczem płaskim zawór z nastawy np. 0 na 1 lub 2 albo z 1 na 2 lub 3. Na niektórych zaworach może nie być oznaczeń liczbowych. Wtedy po prostu lekko zwalniamy zawór i obserwujemy zmiany w grzejniku. Jeśli i to nie pomogło, grzejnik nadal jest zimny, może to wskazywać na uszkodzenie zaworu termostatycznego, który należy wymienić na nowy.
Zakręcony zawór odpływowy
Warto sprawdzić również zawór odpływowy w dolnej części grzejnika, nazywany też zaworem powrotnym. Powinien on być odkręcony, żeby woda krążyła w obiegu. Jeśli zawór jet zakręcony, w grzejniku może stać zimna woda. Zawór odpływowy znajduje się w dolnej części grzejnika pod sześciokątną nakładką maskującą, którą należy zdjąć. Do jego odkręcenia potrzebny jest klucz imbusowy. Po poluzowaniu zaworu powinniśmy usłyszeć odgłosy przepływającej wody.
Zabrudzenia w grzejniku
Jeśli w budynku jest stara instalacja centralnego ogrzewania albo woda jest bardzo twarda (zawiera dużo jonów wapnia lub magnezu), może dojść do zabrudzenia i zatkania grzejnika rdzą albo kamieniem, czyli osadem mineralnym. W takiej sytuacji należy wypłukać zabrudzony grzejnik. Wymaga to jego demontażu, a z tym nie każdy sobie poradzi. Jeśli nie czujemy się na siłach, lepiej wezwać hydraulika.
Samodzielne wymontowanie i wypłukanie grzejnika też jest możliwe. Trzeba wcześniej zabezpieczyć jego okolicę, żeby nie została zalana brudną wodą. Demontaż grzejnika wymaga spuszczenia wody z instalacji lub odcięcia przynajmniej tego elementu od pozostałej części układu.
Zdjęty grzejnik przed płukaniem dobrze jest wcześniej spróbować oczyścić chemicznie. Na rynku są specjalne preparaty do czyszczenia instalacji centralnego ogrzewania. Jednak w domowych warunkach możemy użyć popularnych odkamieniaczy, które zapewne znajdziemy w swoich zapasach preparatów chemicznych, a nawet spożywczych, np. preparatów typu Kret, sody oczyszczonej, kwasu cytrynowego lub octowego, środków do czyszczenia chłodnic samochodowych. Po zalaniu grzejnika wodą ze środkiem odkamieniającym należy pozostawić go na jakiś czas, żeby chemia zadziałała. Potem przystępujemy do jego intensywnego płukania. Robimy to kilkakrotnie. Gdy woda wylewana z niego będzie już czysta, można grzejnik zainstalować z powrotem.
Autor: Instal-Projekt