Jak wyczyścić grzejnik? Zrób to koniecznie przed sezonem grzewczym!

2023-10-05 14:36

Zbliża się sezon grzewczy. Kaloryfery muszą być sprawne technicznie, ale także czyste. Kurz, który gromadził się przez wiele miesięcy w zakamarkach grzejnika, zacznie się unosić w pomieszczeniu wraz z napływem ciepłego powietrza. W ten sposób drobnoustroje łatwo dostaną do naszych płuc. Jakie są sposoby na wyczyszczenie kaloryfera? Jak dobrze wyczyścić grzejnik?

grzejnik dekoracyjny
Autor: Maciej Stępiński Zanim zaczną grzać lub sam włączysz ogrzewanie w swoim domu, wyczyść konicznie wszystkie grzejniki

Spis treści

  1. Dlaczego należy dokładnie wyczyścić grzejniki?
  2. Jak wyczyścić grzejnik żeberkowy, jak drabinkowy?
  3. Jak umyć kaloryfer panelowy?
  4. Szczotka do butelek do czyszczenia grzejników
  5. Sposób na wyczyszczenie grzejnika - ściereczka
  6. W czyszczeniu grzejników pomoże suszarka do włosów
  7. Soda oczyszczona dobra do grzejnika

Dlaczego należy dokładnie wyczyścić grzejniki?

Nie wszyscy zwracają uwagę na to, aby utrzymywać grzejniki w czystości. Zazwyczaj przecieramy je tylko z wierzchu. Natomiast warto zadbać, aby grzejniki wyczyścić także wewnątrz, we wszystkich zakamarkach. Szczególnie przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Wraz z ciepłym powietrzem drobnoustroje zawarte w kurzu zaczynają unosić się w powietrzu. Jeśli kaloryfery nie były czyszczone przez długi czas, to brud może zacząć się przypalać na rozgrzanym metalu, czuć wtedy specyficzny zapach w pomieszczeniu. Dlatego należy grzejniki myć regularnie, najlepiej kilka razy w roku, a już na pewno przed okresem grzewczym.

grzejnik łazienkowy
Autor: Andrzej Szandomirski Grzejnik łazienkowy w formie drabinki trzeba dokładnie umyć

Jak wyczyścić grzejnik żeberkowy, jak drabinkowy?

Mamy kilka rodzajów grzejników, różnią się one formą i materiałem wykonania. W domach instalowane są grzejniki żeliwne, aluminiowe czy stalowe. Mogą mieć też różną formę: żeberek, paneli, drabinek. Jak je dokładnie umyć? Najłatwiej jest wyczyścić grzejnik o otwartej konstrukcji. Jeśli mamy grzejniki żeberkowe czy łazienkowe drabinki, wystarczy przetrzeć poszczególne elementy zwilżoną ściereczką. Tu zwykle nie ma problemu z usunięciem kurzu, a jeśli urządzenie jest silnie zabrudzone, stosujemy wodę z detergentem.

Jak umyć kaloryfer panelowy?

Najbardziej popularne są grzejniki panelowe. To urządzenia, które wykonane są ze stalowych płyt, między którymi umieszczone są kanały wodne. Konstrukcja zakończona jest u góry osłonkami. Taki grzejnik jest najtrudniej wyczyścić. By to zrobić dokładnie, należy grzejnik częściowo rozebrać, zdjąć pionowe osłony boczne i górną kratkę. Mamy wówczas dostęp do wnętrza grzejnika między dwiema płytami. W pierwszej kolejności usuwamy resztki gruzu i kurz odkurzaczem, korzystamy przy tym z końcówki zakończonej okrągłą szczotką.

Szczotka do butelek do czyszczenia grzejników

Najważniejsze, by wyczyścić poszczególne kanały ożebrowania, do tego potrzebujemy szczotkę, na przykład przeznaczoną do czyszczenia butelek. Najlepiej się jednak sprawdzi specjalnie do tego przeznaczona szczotka do kaloryferów. Jest ona okrągła, wąska, ale znacznie dłuższa w porównaniu do szczotek butelkowych. Dzięki temu możemy włożyć szczotkę na całą długość kaloryfera do każdego kanału ożebrowania i usunąć brud.

Sposób na wyczyszczenie grzejnika - ściereczka

Inny sposób, to zastosowanie ściereczki. Wystarczy zawiązać ją na sznurku z dwóch stron i przeciągać między górą a dołem grzejnika w każdym z kanałów ożebrowania. W ten sposób dokładnie umyjemy niedostępne miejsca z brudu. Na końcu wilgotną ściereczką czyścimy także panel oraz osłonki.

W czyszczeniu grzejników pomoże suszarka do włosów

Pod grzejnikiem układamy wilgotną ściereczkę, a potem kierujemy dyszę suszarki na kratkę grzejnika. Włączamy najwyższe obroty nawiewu powietrza. W ten sposób kurz zdmuchnięty gorącym powietrzem osadzi się na ściereczce na podłodze.

Soda oczyszczona dobra do grzejnika

Ta metoda nie wymaga demontażu kaloryfera panelowego, może być również stosowana do innych typów grzejnika. Potrzebne są konewka, duża miska oraz soda oczyszczona. W konewce rozpuszczamy sodę z wodą w proporcji 1:2. Następnie pod grzejnikiem umieszczamy dużą miskę. Z konewki polewamy niewielkim strumieniem roztworu sody grzejnik, starając się, by płyn ściekał do miski. W ten sposób możemy umyć trudno dostępne miejsca i pozbyć się zalegającego brudu. Pamiętajmy, by myć grzejnik, gdy jest zimny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.