Jak sprawdzić czy kaloryfer jest zapowietrzony? Co się dzieje gdy grzejnik jest zapowietrzony?

2023-10-23 11:23

Jesienią, wraz z pierwszymi chłodnymi dniami, rozpoczyna się sezon grzewczy. Często okazuje się, że grzejniki w naszych mieszkaniach i domach nie są wystarczająco gorące, albo w ogóle nie grzeją. Przyczyną może być zapowietrzenie. Jak sprawdzić czy kaloryfer jest zapowietrzony?

Jak sprawdzić czy kaloryfer jest zapowietrzony
Autor: Kalbar Nie wiesz czy kaloryfery działają poprawnie? Sprawdź, czy nie są zapowietrzone

Spis treści

  1. Jak sprawdzić czy grzejnik jest zapowietrzony?
  2. Co zrobić gdy grzejnik jest zapowietrzony?
  3. Dlaczego trzeba odpowietrzać grzejnik?

Jak sprawdzić czy grzejnik jest zapowietrzony?

To czy grzejniki są zapowietrzone sprawdzimy wtedy, gdy włączone jest ogrzewanie. W przypadku grzejników, które nie są zapowietrzone, po odkręceniu głowicy termostatycznej na najwyższy poziom, urządzenie powinno po chwili być całe gorące. Innym sygnałem, że kaloryfery działają prawidłowo jest to, że grzejniki po włączeniu jednostajnie „szumią”. To po prostu dźwięk płynącej wody w kanałach wodnych.

Jednak jeśli kaloryfer tylko częściowo się nagrzewa to najczęściej jest znak, że jest zapowietrzony. W przypadku kaloryferów panelowych, które są najpopularniejsze w naszym kraju, sprawdzamy górną i dolną część urządzenia. Jeśli między górą a dołem jest wyraźna różnica w temperaturze, np. dół jest gorący, a góra zupełnie zimna, to grzejnik wymaga odpowietrzania.

W kaloryferach żeliwnych zapowietrzenie poznamy po tym, że część żeberek jest gorąca, a część zupełnie zimna. Zdarza się również tak, że grzejnik jest cały zimny. Zapowietrzenie możemy poznać również po dźwiękach, jakie wydostają się z grzejnika. Jeśli po włączeniu zamiast jednostajnego szumu słuchać bulgotanie, to także sygnał, ze należy kaloryfer odpowietrzyć.

Co zrobić gdy grzejnik jest zapowietrzony?

Zapowietrzenie grzejnika nie jest wadą techniczną urządzenia lub instalacji centralnego ogrzewania. Nie wymaga więc specjalistycznej naprawy. Do kaloryfera dostało się powietrze, które blokuje przepływ wody. A to woda jest nagrzewana i oddaje potem ciepło.

By grzejnik działał prawidłowo, wystarczy urządzenie odpowietrzyć. Polega to na tym, że spuszczamy powietrze, by woda mogła prawidłowo przepływać kanałami wodnymi po całym kaloryferze. Odpowietrzanie wykonujemy przy użyciu wkrętaka płaskiego lub specjalnego kluczyka. Po poluzowaniu odpowietrznika w kaloryferze, przez otwór wylotowy powinno wydostać się powietrze. Słychać wtedy charakterystyczny syk. W momencie, gdy z otworu wylotowego zacznie płynąć woda, to znak, że z kanałów wodnych zostało już usunięte całe powietrze. Właśnie w taki sposób możemy samodzielnie odpowietrzyć grzejnik.

Odpowietrzanie grzejnika
Autor: Kalbar Odpowietrzanie grzejnika to bardzo prosta czynność. Nie warto wzywać hydraulika

Dlaczego trzeba odpowietrzać grzejnik?

Gdy stwierdzimy, że kaloryfery wymagają odpowietrzania, powinniśmy to zrobić już na samym początku sezonu grzewczego. Jeśli tego nie zrobimy, a nasze kaloryfery będą włączone, to i tak będziemy obciążeni rachunkiem za ogrzewanie. Mimo tego, że nie ogrzaliśmy tak naprawdę mieszkania. Innym efektem ubocznym braku ogrzewania może być pojawienie się pleśni na ścianach.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy grzejnik jest zapowietrzony, możemy to sprawdzić samodzielnie. Postępujemy tak, jak w przypadku odpowietrzania. Kluczykiem do odpowietrzania lub płaskim wkrętakiem luzujemy odpowietrznik. Jeśli od razu z otworu wylotowego zacznie płynąć woda, to znak, że kanały w całości wypełnione są wodą i kaloryfer powinien prawidłowo pracować.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.