Dlaczego nie suszyć prania na kaloryferze? To duży błąd!

2022-12-20 11:27
Suszenienie prania na grzejnikach
Autor: GettyImages

Suszysz pranie na grzejnikach? Ani to ładne, ani praktyczne, a na dodatek ma jeszcze kilka poważnych minusów. Suszenie prania powinno odbywać się w przeznaczonym do tego pomieszczeniu albo na dworze. Mokrego prania nie należy układać na grzejnikach. Przykrywanie grzejników ubraniami wyjętymi prosto z pralki ma mnóstwo minusów. Ucierpi na tym nasze samopoczucie i zdrowie, a także nasz portfel!

Zaczął się sezon grzewczy, więc gorące grzejniki kuszą, żeby przyozdobić je mokrym praniem. Wątpliwa to ozdoba! A może to niechęć do rozkładania suszarki albo jej brak? Wielu może się wydawać, że w ten sposób zaoszczędzą. Nie wiadomo skąd się wziął taki mit. Jest wręcz odwrotnie, co zaraz wykażemy, wyjaśniając zasadę działania termostatów grzejnikowych. Co więcej, rozwieszając pranie na grzejnikach, zmieniamy mikroklimat w domu, czym możemy przyczynić się do pogorszenia naszego samopoczucia i zdrowia.

Suszenie prania na grzejniku to wyższe rachunki za ogrzewanie

Każdy grzejnik jest wyposażony w zawór termostatyczny, który umieszcza się na przewodzie doprowadzającym wodę grzewczą. Termostat automatycznie otwiera lub zamyka przepływ gorącej wody przez grzejnik, tak żeby utrzymać zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Głowica termostatyczna reaguje na zmiany temperatury otoczenia. Co się stanie, gdy przykryjemy grzejnik mokrym praniem? Głowica rozpozna to jako ochłodzenie i otworzy zawór, żeby grzejnik stał się gorący. Jednocześnie oddanie ciepła do pomieszczenia jest zablokowane przez tkaniny na nim położone, czyli w pokoju zrobi się chłodniej. W tej sytuacji głowica ciągle doprowadza ciepłą wodę, która jest marnotrawiona, bo nie może dojść do wypromieniowania ciepła do wnętrza pomieszczenia.

W efekcie mamy:

  • brzydko wyglądający pokój,
  • chłodniej w pomieszczeniu,
  • wyższy rachunek za ogrzewanie.

Zobacz także: Jak działa termostat i jak go używać, żeby być zadowolonym? Ustawienie termostatu grzejnikowego - na tych błędach tracisz pieniądze

Suszenie prania na grzejniku to podwyższona wilgotność powietrza

Drugim minusem suszenia prania na grzejnikach jest odparowywanie wilgoci do wnętrza pomieszczenia. W efekcie zwiększa się wilgotność powietrza, nawet do poziomu niekorzystnego dla naszego zdrowia. Jeśli na szybach okien w pomieszczeniu, którym obwiesiliśmy grzejniki praniem, pojawią się skropliny wody, to znak, że wilgoci jest za dużo.O tym, czy zaparowane okna w domu to powód do niepokoju pisaliśmy w artykule: Parowanie szyb w domu: przyczyny. Czy zaparowane okna to powód do niepokoju? 

Długo utrzymująca się podwyższona wilgotność powietrza może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, co jest niekorzystne dla osób mających problemy z układem oddechowym, zwłaszcza alergików. Nalot pleśni nieładnie wygląda i niszczy powłokę farb, więc jeśli taki stan się będzie utrzymywał przez dłuższy czas, może być konieczne odnowienie pomieszczenia. A to jest kolejny wydatek. I dodatkowo kłopot, jak każdy remont.