Jak dobrać moc grzejnika? Czy warto kupić grzejnik o większej mocy?

2023-10-16 7:26

Moc grzejnika - jak ją dobrać, od czego zależy? Dobrze dobrany grzejnik ma zapewniać komfortową temperaturę w pomieszczeniu nawet w największe mrozy. Czy warto kupić do pokoju grzejnik o większej mocy niż obliczona? Jakie skutki może mieć montaż grzejnika o zbyt małej mocy?

grzejniki w łazience
Autor: Andrzej Szandomirski Jeśli nie wiesz, jaką moc grzejników określono w projekcie instalacji, wówczas moc grzejnika określa się biorąc pod uwagę wielkość pokoju

Spis treści

  1. Moc grzejnika określa projektant instalacji
  2. Moc grzejnika a parametry instalacji
  3. Jak dobrać moc grzejnika, gdy nie ma projektu instalacji
  4. Moc grzejnika a jego wielkość
  5. Kiedy trzeba zwiększyć moc grzejnika?

Moc grzejnika określa projektant instalacji

Grzejnik powinien pokrywać zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu, w którym jest zamontowany. Parametry grzejnika w instalacji centralnego ogrzewania, czyli jego moc, oblicza projektant instalacji grzewczej, uwzględniając, oprócz strat ciepła w pomieszczeniu, maksymalną temperaturę wody (czynnika grzewczego) zasilającej grzejniki i powracającej do źródła ciepła.

Na podstawie obliczeń projektant dobiera odpowiednią wielkość grzejników, biorąc pod uwagę dostępne miejsce i możliwość rozmieszczenia grzejników (czy są przy ścianie zewnętrznej), a także określa nastawę regulacyjną na zaworze termostatycznym zamontowanym przy grzejniku.

Moc grzejników możemy odczytać z projektu instalacji c.o.

Moc grzejnika a parametry instalacji

Warto wiedzieć, że moc grzejnika zależy od parametrów czynnika grzewczego (zwykle wody) w instalacji. Ten sam grzejnik będzie miał większą moc, gdy pracuje w instalacji o parametrach pracy 90/70oC (temperatura zasilenia/temperatura powrotu) niż gdyby pracował w instalacji 70/50oC.

W uproszczeniu – im wyższa jest temperatura zasilania systemu grzewczego, tym grzejnik może być mniejszy.

Producenci zwykle podają moc cieplną grzejników dla temperatur zasilania, powrotu i wewnętrznej w pomieszczeniu odpowiednio 75/65/20oC. Coraz częściej publikowane są także dane dla parametrów 55/45/20oC, odpowiadających instalacji niskotemperaturowej, ponieważ w nowych lub modernizowanych domach źródłem ciepła są często nowoczesne kotły kondensacyjne lub pompy ciepła, które najbardziej ekonomicznie pracują w właśnie wtedy, gdy temperatury zasilania są niższe (czyli w układach niskotemperaturowych).

Jak dobrać moc grzejnika, gdy nie ma projektu instalacji

Może zdarzyć się sytuacja, że chcemy wymienić stary grzejnik na nowy, a nie znamy dokładnych parametrów starego grzejnika. Wówczas dobiera się jego parametry orientacyjnie. Moc grzejników przyjmuje się zgodnie ze wskaźnikami odnoszącymi się do powierzchni lub kubatury pomieszczenia, ale trzeba pamiętać, że są to wartości szacunkowe. Jakie mogą wynikać z tego problemy?

Grzejnik, który ma za małą moc, nie będzie w stanie zapewnić komfortu cieplnego w pomieszczeniu, gdy temperatura na zewnątrz spadnie do obliczeniowej (czyli na przykład –20oC w okolicach Warszawy). Choć tak mroźnych dni zwykle nie jest zbyt wiele w ciągu całego sezonu grzewczego, to jednak gdy już się zdarzą - pomieszczenie może być niedogrzane.

Z kolei przewymiarowany grzejnik zabiera więcej miejsca, więcej kosztuje i trudniej go wyregulować hydraulicznie. Nie ma więc sensu takiego wybierać z punktu widzenia ekonomicznego.

Warto pamiętać, że moc nowego grzejnika dobieranego w przypadku remontu powinna być zbliżona do mocy starego, pod warunkiem że nie zostaną zmienione parametry pracy instalacji oraz nie zmieni się zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniu. Jeśli wymiana grzejników jest elementem kompleksowej termomodernizacji,obejmującej również modernizację ogrzewania i zmianę parametrów pracy, potrzebne jest ponowne przeliczenie strat ciepła i dobranie nowych grzejników.

Moc grzejnika a jego wielkość

Przy doborze grzejników warto zwrócić uwagę na następujące kwestie.

Po pierwsze: przy takich samych parametrach pracy instalacji grzewczej grzejniki mogą mieć różną moc, choć mają takie same wymiary - wysokość i szerokość. Zależy to od ich typu, na przykład grzejniki stalowe płytowe oferowane są w trzech wariantach grubości – jedno-, dwu- i trzypłytowe. Im więcej płyt, tym więcej ciepła może przekazywać do pomieszczenia.

Po drugie: grzejniki mogą mieć taką samą moc, choć mają inne wymiary. W ofercie producentów można znaleźć po kilka wariantów grzejników o tej samej mocy. Mogą być niskie a długie albo krótkie i wysokie. Dzięki temu łatwo dopasować wielkość grzejnika do miejsca pod oknem, gdzie ma być zamontowany. Ważne jest bowiem, by zapewnić dobrą cyrkulację powietrza wokół niego. Trzeba pozostawić przynajmniej 7,5 cm nad podłogą i pod parapetem. Jednocześnie najładniej wyglądają grzejniki proporcjonalne do wielkości ściany pod parapetem.

Kiedy trzeba zwiększyć moc grzejnika?

Mogą zdarzyć się sytuacje, w których obliczoną moc grzejników powinno się zwiększyć. Będzie to konieczne, gdy wprowadza się zmiany w instalacji już na etapie budowy lub wykańczania domu. Na przykład gdy zmieni się rodzaj źródła ciepła i parametry instalacji, lokalizację grzejnika w stosunku do tego, co planowano i nie ustawi się go pod oknem przy ścianie zewnętrznej. Wszelkie zmiany w projekcie mające wpływ na zapotrzebowanie na ciepło pomieszczeń, jak na przykład zwiększenie powierzchni przeszkleń, mogą wymagać korekty mocy grzejników.

Kolejna sytuacja wymagająca zwiększenia powierzchni grzejnika to jego obudowanie. Jeśli chcemy zabudować grzejnik (mimo, że nie jest to zalecane), trzeba to uwzględnić przy dobieraniu jego mocy.

O 10-15% zwiększa się moc grzejników, gdy mają być wyposażone w przygrzejnikowe zawory termostatyczne, a nie było to wcześniej planowane i uwzględnione w obliczeniach systemu grzewczego.

Najlepiej wszelkie zmiany skonsultować z projektantem instalacji, który doradzi, co można zrobić, nie obawiając się o obniżenie komfortu cieplnego w pomieszczeniu.

Odpowietrzanie grzejników. Sposób na to, by znów zaczęły grzać
Nasi Partnerzy polecają