Grzejnik konwektorowy - ile prądu zużywa? Co lepsze - grzejnik konwektorowy czy na podczerwień?
Grzejnik konwektorowy to grzejnik elektryczny. Czy grzejnik konwektorowy zużywa dużo prądu? Jak działa grzejnik konwektorowy, a jak na podczerwień? Podpowiadamy też, czy lepszy jest grzejnik konwektorowy czy na podczerwień?
Spis treści
- Co to jest grzejnik konwektorowy i jak działa?
- Jak są zbudowane grzejniki konwektorowe?
- Jak działa grzejnik na podczerwień?
- Jak jest zbudowany grzejnik na podczerwień?
- Który grzejnik lepszy: konwektorowy czy na podczerwień?
- Porównanie zużycia prądu
Grzejniki sprawiają, że jest ciepło w domu, dzięki zjawisku konwekcji – nagrzane na przykład dzięki zasilaniu gorącą wodą lub grzałką - emitują ciepło, które ogrzewa powietrze przy podłodze. Ciepłe powietrze unosi się go góry i rozchodzi wewnątrz pomieszczenia. Do ogrzewania domu można wykorzystać wiele różnych rodzajów grzejników. Przyjrzyjmy się grzejnikom konwektorowym i na podczerwień. To grzejniki elektryczne. Wystarczy włączyć zasilanie i zaczynają przekazywać ciepło do otoczenia.
Co to jest grzejnik konwektorowy i jak działa?
Grzejnik konwektorowy jest zasilany przez grzałkę elektryczną. Też działa na zasadzie konwekcji. Żeby zintensyfikować krążenie ciepłego powietrza jest także wyposażony w wentylator. Zimne powietrze znajdujące się w dolnej części pomieszczenia przy grzejniku jest wciągane na jego dno i ogrzewane w procesie konwekcji. Ogrzane powietrze staje się lżejsze i zaczyna unosić się do góry. Żeby wzmocnić przekazywanie ciepłego powietrza do wnętrza domu, działa wentylator, który wypycha je do góry przez otwory w obudowie grzejnika.
Jak są zbudowane grzejniki konwektorowe?
Grzejniki konwektorowe składają się z obudowy, która jest otwarta od dołu i od góry, żeby umożliwić przepływ powietrza. Wewnątrz znajduje się grzałka oraz wymiennik ciepła w postaci miedzianych rurek oraz płytki miedzianej lub aluminiowej. Żeby powietrze szybciej było zasysane z pomieszczenia i po ogrzaniu intensywniej wypływało z górnego otworu grzejnika, znajduje się w nim także wentylator. Grzejnik konwektorowy emituje strumień ciepła skierowany w górę przed nim. Wentylator sprawia, że ciepło szybko rozchodzi się wewnątrz pomieszczenia.
Jak działa grzejnik na podczerwień?
Ten rodzaj grzejników również jest zasilany prądem elektrycznym, ale działają one inaczej niż konwektorowe. Po włączeniu zaczynają emitować (radiacja) promieniowanie podczerwone o częstotliwości zbliżonej do promieniowania słonecznego. Podczerwień nagrzewa ściany, przedmioty oraz osoby, zwierzęta znajdujące się w zasięgu jej oddziaływania, czyli przed grzejnikiem. Dopiero nagrzane obiekty mogą pośrednio przekazywać dodatkowo nieco ciepła do pomieszczenia. Po włączeniu grzejnika wrażenie ciepła jest natychmiastowe. Jednak również po jego wyłączeniu, zaczynamy szybko odczuwać chłód.
Jak jest zbudowany grzejnik na podczerwień?
Grzejnik na podczerwień wygląda jak duży ekran. Wewnątrz panelu obudowanego płytami znajduje się grzałka wykonana z elementów grafitowych, kwarcowych lub stopów wolframowych. Obudowę mogą stanowić płyty metalowe, szklane, ceramiczne. Grzejnik na podczerwień może być powieszony na ścianie albo na suficie. Może też stać na podłodze. Najlepiej umieścić go na takiej wysokości, żeby emitował promieniowanie podczerwone tam, gdzie przebywają ludzie.
Polecany artykuł:
Który grzejnik lepszy: konwektorowy czy na podczerwień?
Grzejnik konwektorowy ogrzewa całe pomieszczenie. Najwięcej ciepła znajduje się pod sufitem, gdzie tego nie potrzebujemy, czyli pewna część energii elektrycznej jest marnowana. Dodatkowo pracuje w nim wentylator, który też pobiera prąd. Więc podczas godziny pracy grzejników o podobnej mocy konwektorowy zużyje więcej energii elektrycznej. Wadą grzejników konwektorowych jest wysuszanie powietrza oraz wzbudzanie jego ruchu. Wraz z powietrzem krąży kurz, co jest niekorzystne, zwłaszcza dla alergików. Dodatkowo może dochodzić do przypalania kurzu na grzejniku, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem.
W pomieszczeniach ogrzewanych podczerwienią jest korzystny i miły mikroklimat. Powietrze nie jest wysuszone, nie ma też jego ruchu. Dzięki temu nie odczuwamy problemów związanych z wysuszeniem skóry. Promieniowanie podczerwone jest zdrowe i miłe dla organizmów żywych. Biorąc pod uwagę koszt zapewnienia ciepła w domu, jest oszczędniejsze niż konwektorowe, ponieważ nagrzewa tylko przestrzeń, w której przebywamy. Z tego powodu sprawdzi się w pomieszczeniach, w których spędzamy dużo czasu w określonej strefie. W dużym salonie, po którym się często przemieszczamy, może być konieczne zastosowanie kilku grzejników, a to zwiększy koszty.
Porównanie zużycia prądu
Jakie jest zużycie prądu przez grzejniki elektryczne zależy od ich mocy oraz czasu, przez który są używane. Moc grzejników jest podawana w watach (W) i można ją znaleźć w dokumentacji produktu. Zużycie prądu zależy też od ustawienia temperatury na grzejniku. Im wyższa temperatura, tym większe zużycie prądu. Warto korzystać z urządzeń wyposażonych w termostat oraz programator, który pozwoli precyzyjnie zarządzać czasem jego pracy.
Moc grzejnika należy dopasować do zapotrzebowania na ciepło oraz kubatury pomieszczeń. W nowo budowanych domach energooszczędnych przyjmuje się 40 W/m³. Ponieważ grzejniki na podczerwień ogrzewają tylko fragment pomieszczenia, ich moc może być mniejsza niż w przypadku konwektorowych. Zatem do zapewnienia ciepła w domu możemy kupić grzejniki o mniejszej mocy.
Zużycie energii elektrycznej liczy się w kilowatogodzinach - 1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów (1 kW). Jeżeli włączymy grzejnik o mocy 1500 W na 1 godzinę to grzejnik ten zużyje 1,5 kWh. Gdy zastosujemy grzejnik o mniejszej mocy, np. 800 W, w ciągu godziny zużyje on 0,8 kWh, więc zapłacimy mniejszy rachunek za prąd.