Masz problem z grzejnikiem w bloku? Kto odpowiada za jego naprawę lub wymianę?

2023-11-16 11:23

Co zrobić, gdy w mieszkaniu w bloku grzejniki nie grzeją lub, co gorsza, nadają się do wymiany. Kto odpowiada za kaloryfery w blokach? Czy mieszkańcy bloków muszą sami naprawiać lub wymieniać grzejniki? Wyjaśniamy.

Grzejniki
Autor: Getty Images Kto odpowiada za naprawę grzejników w bloku?

Spis treści

  1. Kto odpowiada za kaloryfery w blokach?
  2. Co zrobić, gdy grzejniki w mieszkaniu w bloku są zimne?
  3. Co zrobić, gdy grzejnik w bloku trzeba wymienić?
  4. Kto płaci za naprawę lub wymianę grzejników w bloku?
Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Kto odpowiada za kaloryfery w blokach?
  2. Co zrobić, gdy grzejniki w mieszkaniu w bloku są zimne?
  3. Co zrobić, gdy grzejnik w bloku trzeba wymienić?
  4. Kto płaci za naprawę lub wymianę grzejników w bloku?

Kto odpowiada za kaloryfery w blokach?

Grzejniki w mieszkaniu w bloku są integralną częścią instalacji grzewczej budynku. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki, instalacja centralnego ogrzewania to układ przewodów centralnego ogrzewania w budynku wraz z armaturą i wyposażeniem, mający początek w miejscu połączenia przewodu z zaworem odcinającym tę instalację od węzła cieplnego lub przyłącza, a zakończenie na grzejnikach.

Instalacja centralnego ogrzewania stanowi część wspólną nieruchomości. Służy nie tylko właścicielom poszczególnych mieszkań, lecz także zapewnia ogrzewanie części wspólnych budynku. Pozostaje więc w gestii właściciela lub zarządcy nieruchomości. Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych “spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie”. Dlatego za naprawę lub wymianę grzejników odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa.

Co zrobić, gdy grzejniki w mieszkaniu w bloku są zimne?

W przypadku awarii grzejnika należy powiadomić administrację osiedla, która dysponuje ekipami remontowymi. Po uzgodnieniu terminu hydraulik odwiedzi nasze mieszkanie i wykona naprawę. W razie potrzeby odpowietrzy grzejniki lub wymieni zawór termostatyczny.

Co zrobić, gdy grzejnik w bloku trzeba wymienić?

Bywa, że naprawa na przykład przeciekającego grzejnika się nie powiodła i trzeba go wymienić na nowy. To również jest zadanie dla spółdzielni mieszkaniowej. Nie należy samodzielnie dokonywać zmian w instalacji grzewczej. Wymiana grzejnika wykonana w sposób nieodpowiedni może zaburzyć działanie instalacji. Ponadto każdy budynek jest eksploatowany zgodnie z uzyskanymi warunkami technicznymi użytkowania.

Nieprawidłowo przeprowadzona wymiana grzejników, na przykład na takie o większej lub mniejszej mocy niż była przewidziana w projekcie, zmienia parametry grzewcze instalacji, zakłócając bilans cieplny obiektu. Dlatego wymiana grzejników powinna zostać przeprowadzona przez ekipę spółdzielni mieszkaniowej.

Kto płaci za naprawę lub wymianę grzejników w bloku?

Koszty wymiany albo naprawy grzejników pokrywa spółdzielnia mieszkaniowa. Jednak członkowie spółdzielni mają obowiązek uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni (art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Na tej podstawie, zgodnie z postanowieniami statutu spółdzielni, wśród opłat związanych z użytkowaniem mieszkania jest również fundusz remontowy, z którego są pokrywane naprawy niezbędne w budynku, np. wymiana grzejników.