Masz problem z grzejnikiem w bloku? Kto odpowiada za jego naprawę lub wymianę?

2023-11-16 11:23
Grzejniki
Autor: Getty Images Kto odpowiada za naprawę grzejników w bloku?

Co zrobić, gdy w mieszkaniu w bloku grzejniki nie grzeją lub, co gorsza, nadają się do wymiany. Kto odpowiada za kaloryfery w blokach? Czy mieszkańcy bloków muszą sami naprawiać lub wymieniać grzejniki? Wyjaśniamy.

Spis treści

  1. Kto odpowiada za kaloryfery w blokach?
  2. Co zrobić, gdy grzejniki w mieszkaniu w bloku są zimne?
  3. Co zrobić, gdy grzejnik w bloku trzeba wymienić?
  4. Kto płaci za naprawę lub wymianę grzejników w bloku?
Murator Remontuje: Jak dobrze przygotować się do remontu?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Kto odpowiada za kaloryfery w blokach?
  2. Co zrobić, gdy grzejniki w mieszkaniu w bloku są zimne?
  3. Co zrobić, gdy grzejnik w bloku trzeba wymienić?
  4. Kto płaci za naprawę lub wymianę grzejników w bloku?

Kto odpowiada za kaloryfery w blokach?

Grzejniki w mieszkaniu w bloku są integralną częścią instalacji grzewczej budynku. Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki, instalacja centralnego ogrzewania to układ przewodów centralnego ogrzewania w budynku wraz z armaturą i wyposażeniem, mający początek w miejscu połączenia przewodu z zaworem odcinającym tę instalację od węzła cieplnego lub przyłącza, a zakończenie na grzejnikach.

Instalacja centralnego ogrzewania stanowi część wspólną nieruchomości. Służy nie tylko właścicielom poszczególnych mieszkań, lecz także zapewnia ogrzewanie części wspólnych budynku. Pozostaje więc w gestii właściciela lub zarządcy nieruchomości. Zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych “spółdzielnia ma obowiązek zarządzania nieruchomościami stanowiącymi jej mienie”. Dlatego za naprawę lub wymianę grzejników odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa.

Co zrobić, gdy grzejniki w mieszkaniu w bloku są zimne?

W przypadku awarii grzejnika należy powiadomić administrację osiedla, która dysponuje ekipami remontowymi. Po uzgodnieniu terminu hydraulik odwiedzi nasze mieszkanie i wykona naprawę. W razie potrzeby odpowietrzy grzejniki lub wymieni zawór termostatyczny.

Co zrobić, gdy grzejnik w bloku trzeba wymienić?

Bywa, że naprawa na przykład przeciekającego grzejnika się nie powiodła i trzeba go wymienić na nowy. To również jest zadanie dla spółdzielni mieszkaniowej. Nie należy samodzielnie dokonywać zmian w instalacji grzewczej. Wymiana grzejnika wykonana w sposób nieodpowiedni może zaburzyć działanie instalacji. Ponadto każdy budynek jest eksploatowany zgodnie z uzyskanymi warunkami technicznymi użytkowania.

Nieprawidłowo przeprowadzona wymiana grzejników, na przykład na takie o większej lub mniejszej mocy niż była przewidziana w projekcie, zmienia parametry grzewcze instalacji, zakłócając bilans cieplny obiektu. Dlatego wymiana grzejników powinna zostać przeprowadzona przez ekipę spółdzielni mieszkaniowej.

Kto płaci za naprawę lub wymianę grzejników w bloku?

Koszty wymiany albo naprawy grzejników pokrywa spółdzielnia mieszkaniowa. Jednak członkowie spółdzielni mają obowiązek uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni (art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Na tej podstawie, zgodnie z postanowieniami statutu spółdzielni, wśród opłat związanych z użytkowaniem mieszkania jest również fundusz remontowy, z którego są pokrywane naprawy niezbędne w budynku, np. wymiana grzejników.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE