Oszczędzanie energii elektrycznej. Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

2019-09-05 12:33 Piotr Laskowski
Oszczędzanie energii
Autor: GettyImages Najbardziej praktyczny sposób łączenia ekologii z oszczędzaniem pieniędzy to zmniejszenie rachunków za prąd

Oszczędzanie energii elektrycznej to najbardziej praktyczny sposób łączenia ekologii z oszczędzaniem pieniędzy. Przekonaj się, że oszczędzanie energii elektrycznej nie jest trudne, a pozwoli znacząco zmniejszyć rachunki za prąd.

Wysokie opłaty za prąd to problem prawie każdej rodziny, dlatego już dziś warto wprowadzić zmiany, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach. Oto wskazówki, jak zmniejszyć rachunki za prąd.Wprawdzie zdecydowanie największą część energii zużywanej podczas eksploatacji domu pochłania ogrzewanie, ale można również oszczędzać, korzystając z wielu innych domowych urządzeń. Nie rozważamy przy tym, czy kupno urządzeń zużywających mniej energii się opłaca. Często różnica w cenie, na przykład pralki czy lodówki, nie wynika z ilości zużywanej energii, ale z wielu innych cech, więc ocena opłacalności zakupu jest bardzo trudna. Przyjmijmy po prostu, że oszczędzanie energii zawsze się opłaca – nie tylko w przeliczeniu na pieniądze. Niewielkie zainteresowanie racjonalnym wykorzystaniem energii i jej marnotrawstwo są bowiem przyczyną degradowania środowiska przez gospodarstwa domowe. Powinniśmy to zmienić, nie czekając, aż zmuszą nas do tego radykalne podwyżki jej cen. Będą one nieuniknione, bo naturalne zasoby paliw szybko się kurczą.

Oszczędzanie energii elektrycznej - urządzenia elektryczne

O ilości zużywanej przez urządzenia elektryczne energii świadczy klasa energetyczna. Ekolodzy i zwolennicy oszczędzania energii powinni szerokim łukiem omijać wszystkie urządzenia o klasie energetycznej gorszej niż A. Tym bardziej że większość obecnie produkowanych urządzeń się w niej mieści. Dotyczy to lodówek, pralek i zmywarek, a więc największych pożeraczy energii elektrycznej. Producenci lodówek zwykle informują, jakie jest ich roczne zużycie energii, więc łatwo znaleźć urządzenie najbardziej energooszczędne.

  • Pralka i zmywarka. Jeśli praca pralki i zmywarki ma być ekonomiczna, trzeba włączać je dopiero wtedy, gdy zbierzemy tyle ubrań i tyle naczyń, by załadować je do pełna. Lepiej unikać programów z wysoką temperaturą. Do prania przy użyciu detergentów na ogół wystarczy 40 st. C. Korzystajmy z programów ekonomicznych z wydłużonym czasem płukania i skróconym wirowania. By móc umyć naczynia w wodzie o niższej temperaturze i w krótszym cyklu, nie powinniśmy czekać, aż zaschną na nich resztki jedzenia. Kłóci się to z zaleceniem, by załadować zmywarkę do pełna – tu trzeba znaleźć złoty środek. Na pewno mniejszy problem mają z tym liczne rodziny, bo ich zmywarki napełniają się szybko. Unikajmy też korzystania z programu suszenia naczyń w zmywarce. Wyłączenie tej funkcji (skorzystanie z programu EKO lub BIO) umożliwia zmniejszenie zużycia energii przez zmywarkę o mniej więcej 30%.
Pralka
Autor: Andrzej Szandomirski Zaoszczędzimy energię, gdy pierzemy tylko przy zapełnionym bębnie
  • Lodówka. Lodówkę ustawmy z dala od źródeł ciepła – przede wszystkim od grzejnika, kuchni i piekarnika – oraz zabezpieczmy przed nasłonecznieniem. Wokół lodówki (przede wszystkim z tyłu) musi być zapewniony swobodny obieg powietrza. W jej zabudowie muszą być odpowiednio duże kratki wentylacyjne, których nie można niczym zasłonić. Brak wentylacji powoduje wydłużenie cykli pracy agregatu, przez co lodówka może zużywać nawet kilka razy więcej energii. Także z tego względu trzeba regularnie czyścić z kurzu znajdujący się na tylnej ścianie lodówki skraplacz oraz rozmrażać ją. Kurz i lód utrudniają wymianę ciepła, przez co lodówka zużywa więcej prądu. Aby ograniczyć powstawanie szronu, należy nie wstawiać do niej ciepłych produktów. By niepotrzebnie nie ogrzewać jej wnętrza, trzeba ją otwierać jak najrzadziej i na jak najkrótszy czas. Jej drzwi muszą być szczelne. Jeżeli nie są, powinno się wymienić uszczelkę. Gdy chcemy rozmrozić produkty z zamrażalnika, włóżmy je do lodówki, oczywiście odpowiednio wcześniej. Dzięki temu, że są bardzo zimne, będą odbierać ciepło z jej wnętrza – odciążą pracę agregatu i pozwolą zmniejszyć zużycie energii przez lodówkę.
Lodówka
Autor: Bernard Białorucki Wokół lodówki (przede wszystkim z tyłu) musi być zapewniony swobodny obieg powietrza
  • Kuchenka. Gdy możemy wybierać między kuchnią gazową a elektryczną, pamiętajmy, że gaz kosztuje mniej niż prąd, a jego spalanie jest mniej uciążliwe dla środowiska niż spalanie węgla, którym są napędzane polskie elektrownie i elektrociepłownie. Kupując kuchnię elektryczną z płytą ceramiczną, wybierzmy te ze zmienną wielkością grzejnika, by niepotrzebnie nie nagrzewać zbyt dużej powierzchni płyty, gotując w małym naczyniu. Najlepiej, gdy garnek ma średnicę o blisko 2 cm większą od średnicy elementu grzejnego. Powinien mieć też gładkie i czyste dno. Ponieważ płyta elektryczna długo stygnie, warto wyłączać ją kilka minut przed zakończeniem gotowania. Mniej energii (o blisko 25%) zużywają płyty indukcyjne, w których nie ma elementów grzejnych, a ciepło jest wytwarzane dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej bezpośrednio w dnie naczynia. Z tego względu konieczne jest stosowanie specjalnych naczyń ze stali ferromagnetycznej. Za to zdecydowanie większa część wytworzonego ciepła niż w przypadku płyt ceramicznych jest wykorzystana do podgrzewania potraw. Napełniając czajnik, wlewajmy tylko tyle wody, ile akurat potrzebujemy. Nalewając jej więcej, tracimy tyle procent energii, o ile więcej nalaliśmy (gotując 2 l zamiast 1 l, zwiększamy zużycie o 100%).
  • Piekarnik. Piekąc w piekarniku, nie otwierajmy go niepotrzebnie. Warto wybierać piekarniki z termoobiegiem i korzystać z tej funkcji. Dzięki niej wnętrze piekarnika szybciej się nagrzewa. Piekarnik wyłączajmy kilka minut przed zakończeniem pieczenia. To także pozwoli zaoszczędzić znaczny procent energii, bez wpływu na jakość przyrządzanych potraw – temperatura w piekarniku w tym czasie nie obniży się znacznie, gdy będzie on zamknięty.
Kuchnia
Autor: Andrzej Szandomirski Piekąc w piekarniku, nie otwierajmy go niepotrzebnie

Oszczędzanie energii elektrycznej - oświetlenie

Warto korzystać z energooszczędnego oświetlenia – świetlówek LED pasujących do opraw zwykłych żarówek. Zużycie energii przez świetlówki jest około pięciu razy mniejsze niż przez tradycyjne żarówki dające tyle samo światła. Ze względu na to, że częste włączanie i wyłączanie skraca żywotność świetlówek, najlepiej używać ich tylko w miejscach, w których światło włącza się na dłużej. Jeśli wychodzimy z pomieszczenia na krótko, nie wyłączajmy ich, bo w momencie ponownego uruchomienia zużyją więcej energii niż przez kilka minut świecenia.

Wyłącz stand-by
Nietanie czuwanie

Autor: Kalbar

Gdy nie oglądasz telewizji, wyłącz telewizor. Nie pozostawiaj go też w trybie czuwania, bo wtedy również zużywa energię elektryczną

Jeśli chcesz oszczędzać energie elektryczna w domu, nie zapomnij o malutkiej świecącej diodzie na urządzeniach domowych, zwanej stand-by – stan czuwania.Średnio w Polsce na gospodarstwo domowe przypadają cztery urządzenia z włączonym stanem czuwania – razem zużywają tyle energii co żarówka 20 W. Niby mało, ale wszystkie te małe diodki wypalają w Polsce w ciągu roku 2 mln 300 tys. MWh energii o wartości prawie miliarda złotych – to tyle prądu, ile wytwarza przez rok średniej wielkości elektrownia. Gdyby tylko połowę urządzeń domowych odłączyć od sieci, do atmosfery dostałoby się 1 mln ton CO2 mniej!

Zobacz wideo: Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne. Przyłączyć się do sieci, czy gromadzić energię?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Kaja Pasiniec
|

Moim zdaniem należy podejść do tematu bardziej świadomie. Miec na uwadze równięz dobro środowiska jak i własnego portfela, dobrym rozwiązaniem może być instalacja paneli fotowoltaicznych.

Peter
|

Bez polityki niestety, nawet o oszczędzaniu energii elektrycznej nie da się pisać.
Oszczędzać prąd, można w kraju, gdzie rzeczywiście panuje demokracja a nie plutokracja i rządy różnych lobby.
Od 3 lat, wszystkie żarówki w domu mam LED. Dobowe zmniejszenie zużycia energii ok. 5-6 kWh z samego oświetlenia. Oprócz tego, sprzęt nowy, kalsa A, A+. Rachunki co roku 5-10% procent wyższe + "niedopłaty". Do tego, płacę "z góry" czyli wg. prognozy. Jeśli nadpłacę (tak miałem do ok. 2011 r), nikt odsetek mi nie zwraca a suma jest rozliczana w następnym rachunku. W rachunku, RZECZYWISTE zużycie energii elektrycznej, to tylko 25--35%. Reszta to różne "koszty" na które wpływu żadnego nie mam. Podejrzewam, że 25% z całości rachunku, to BIUROKRACJA. Bez ukrócenia tego procederu, oszczędzanie energii to pijany sen chorego idioty.
To samo, z "zieloną" energią, np. z dachowych paneli foto. Najlepiej zużyć ją na własne cele: Oświetlenie, hydrofor strychowy, ciepła woda, aby obniżyć rachunki za dostarczany prąd. Przy obecnej polityce energetycznej zawsze będziemy DO PRZODU, czyli będziemy RZECZYWIŚCIE oszczędzać. Każdy wzrost ceny energii, będzie nam się częściowo rekompensował. No chyba, że lobby energetyczne wprowadzi PRZYMUS odprowadzania "zielonej" energii do sieci, po wcześniej narzuconych ekonomicznie "opłacalnych" cenach.

Kangus
|

Jeśli chcecie oszczędzić na prądzie to jest proste rozwiązanie posiadam urządzenie do oszczędzania prądu. Oszczędności od 12% do 20% po zainstalowaniu urządzenia. więcej info zkangus@interia.pl

Merlin
|

Mam kilka uwag, gdzie nie w pełni zgadzam się z autorem:
1. Telewizor zostawiam na stand-by bo to jest nowoczesny telewizori w trybie stand-by aktualizuje oprogramowanie
2. Wylaczanie zawsze swiatla ma sens przy nowoczesnych zarowkach, przy zarowych, przy częstym wlaczaniu i wylaczaniuzuzywamy wiecej energii.
3. Wylaczanie piekarnika przed czasem - zalezy od piekarnika: mojpo wylaczeniu wlacza wentylator do chlodzenia
4. Jesli nowoczesne zarowki to tylko led, swietlowkowe sa bardziej szkodliwe dla srodowiska niz zarowe.